www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Baigiantis mokslo metams moksleiviai „medžiojo“ šiukšles ir iškylavo

Baigiantis mokslo metams, Vilkaviškio r. sav. Pilviškių „Santakos“ gimnazijos moksleiviai nusprendė surengti talką ir surinkti šiukšles. Kad tvarkytis būtų kuo linksmiau, gimnazistai rinko šiukšles žaisdami azartišką žaidimą – „Šiukšlių medžiotojai“. Žaidimo tikslas – surasti it surinkti kuo daugiau šiukšlių ir jas užregistruoti išmaniąja programėle. Didelis būrys pradinių klasių mokinių, lydimi mokytojų ir jaunųjų šaulių, darbavosi ir rungtyniavo poilsiavietėje prie buvusio Simokų žvyro karjero, toliau rankiodami šiukšles žygiavo 2,5 km keliu link Barzdų ir pasiekę miškelį ant Šešupės kranto prie Viltrakių kaimo, apsistojo tikrų medžiotojų įrengtoje poilsiavietėje, suskaičiavo „šiukšlių medžioklės“ rezultatus, o geriausioms komandoms buvo išdalinti prizai. Tvarkymąsi žaidžiant inicijuoja Aplinkos ministerija ir Aplinkos projektų valdymo agentūra, o įgyvendina Lietuvos gamtos fondas. 

Šiukšlių medžioklė vyko labai azartiškai

Birželio 12-osios rytą į talką išsiruošė 35 Vilkaviškio r. sav. Pilviškių „Santakos“ gimnazijos dieninės vaikų vasaros poilsio stovyklos mokiniai. Šią didelę komandą į „šiukšlių medžioklę“ išrikiavo Pilviškių „Santakos“ gimnazijos pradinių klasių mokytojos Rūta Bakūnienė, Daiva Neiberkė ir visuomenės sveikatos specialistė Irma Simokaitienė.

Kaip ir prieš tikrą medžioklę, priklauso trumpas instruktažas. Mokytoja Rūta Bakūnienė priminė vaikams, kodėl reikia rūšiuoti šiukšles ir į kokių spalvų maišelius reikės dėti radinius talkos metu. Prieš prasidedant talkai, mokiniai papasakojo kurių namuose šiukšlės rūšiuojamos ir pasidalino patirtimi kaip jiems tai sekasi. 

Lietuvos gamtos fondo atstovai parodė vaikams kaip įdiegti į telefonus žaidimui reikalingą programėlę „Šiukšlių medžiotojai“ ir paaiškino kaip registruoti šiukšles. „Šiukšlių medžiotojų“ žaidime surinktas šiukšlės galima suskirstyti į kategorijas (plastikas, stiklas, popierius), o po to dėti į atitinkamos spalvos šiukšlių krepšelį. Kiekvieną kartą pakėlus šiukšlę, „Waste Hunters“ (šiukšlių medžiotojai), programėlėje paspaudžiamas atitinkamas mygtukas ir išmanusis įrenginys sumuoja radinių skaičių, parodo žaidėjo nueitą maršrutą, žingsnių kiekį ir kitas komandos pastangas.

Nuvykus į pirmąjį talkos tašką – poilsiavietę prie buvusio Simokų žvyro karjero, jaunieji talkininkai išsidalino pirštines bei maišus rūšiavimui. Prasidėjo energingas darbas, kuris labiau priminė orientacininkų varžybas. Jaunieji talkininkai vos ne paknopstomis zujo po teritoriją ir rinko visas šiukšles – nuo mažiausios nuorūkos iki plastmasinės automobilio detalės, kurią vos pavyko atitempti. Azartas surinkti kuo daugiau šiukšlių ir laimėti pagrindinį prizą užvaldė visas komandas.

Mažoji Rusnė prisipažino, kad jai svarbu surinkti poilsio aikštelėje prie vandens telkinio šiukšles, ypač stiklo gabaliukus, nes ji vasarą atvažiuos su tėvais pasimaudyti ir jausis daug smagiau ir saugiau pievelėje prie maudyklos, kurią pati tvarkė.

Toliau vaikai patraukė keliuku link miškelio, kur laukė rezultatų susumavimas, prizai ir ant laužo virta gardi šiupininė. Pakelė link poilsiavietės didele „radinių“ gausa ir įvairove nepasižymėjo. Vis tik kelias – vietinės reikšmes, tai ir šiukšlintojų mažai pravažiuoja. Nebent nuo traktoriaus netyčia atitrūksta kokia detalė ar per automobilio langą išmetamas cigarečių pakelis.

Komandoms nužygiavus 2,5 km ir atvykus į Janukiškių medžiotojų klubo pavėsinę, mokiniai šiek tiek atsipūtė ir susumavo „šiukšlių medžioklės“ rezultatus. Nugalėtojais tapo komanda, surinkusi 303 šiukšles, kurios svėrė 7,5 kg. Paprašyti papasakoti įdomiausią dienos radinį ar įsimintiniausią nuotykį „šiukšlių medžioklės“ metu, mokiniai vardino rastą turistinį samtį, įvairias drabužių dalis, seną televizorių.

Lietuvos gamtos fondo specialistas Alvydas Gintaras papasakojo vaikams apie pavojingas atliekas, ypač pabrėždamas, kad senų televizorių jokiais būdais negalima išmesti į aplinką, nes gaminant jų kineskopus panaudojamos pavojingos cheminės medžiagos (gyvsidabris, kadmis, švinas, chromas), kurios gali apnuodyti aplinką, geriamąjį vandenį ir maistą.

Po renginio mokiniai susirinko į pavėsinę paskanauti mokytojos Vilijos Balevičienės ir jos vyro Algirdo išvirtos gardžios šiupininės.

Renginio vadovė mokytoja Rūta Bakūnienė pasidžiaugė, kad „diena praėjo linksmai, įdomiai ir naudingai, nes iš viso surinkta per 20 kg šiukšlių. Sužinojome, kad programėlių pagalba galime rungtyniauti ir šiukšlių rinkimo srityje. Tai pabadysime pakartoti kitų talkų metu.“

„Šiukšlių medžiotojai“ keliaus per visas Lietuvos apskritis

Aplinkos ministerijos, Aplinkos projektų valdymo agentūros ir Lietuvos gamtos fondo iniciatyva „Šiukšlių medžiotojų“ žaidynės vyks visose 10 Lietuvos apskričių. Tokios žaidynės jau sėkmingai įvyko Alytuje, Klaipėdos rajone, Vilniuje, Vilkaviškio ir Kelmės rajonuose. Daugiausia šiukšlių kiekviename renginyje surinkusios ir prizines vietas užėmusios komandos bus apdovanotos prizais, kurie ir skatins nekurti panašių į rastas atliekų (tai – daugkartinio naudojimo indai ir daiktai). Į renginius kviečiami prisijungti ir savanoriai, moksleivių tėvai, mokytojai ar tiesiog aplinkai ir miškų bei miestų švarai neabejingi žmonės.

Išmokę naudoti nemokamą ir visiems prieinamą programėlę, žaidimų dalyviai galės rengti tokias akcijas savarankiškai – su kaimynais ar draugais apsitvarkyti ir galbūt surengti pikniką po talkos arba tiesiog pabendrauti su savo bendruomenės nariais. Tvarkytis žaidžiant – linksmiau ir azartiškiau, o švarūs miškai, paupiai ir paplūdimiai leidžia dar labiau mėgautis vasaros atostogomis.

Užs.

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika