www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Renovuoti daugiabučius norinčių gyventojų nemažėja

Šių metų gegužės 31 d. pasibaigė vienas iš kvietimų atnaujinti senus daugiabučius. Nors kvietimas galiojo trumpesnį laiką, tačiau sulauktas panašus skaičius paraiškų kaip ir ankstesniuose kvietimuose. Šio kvietimo organizatoriai gavo beveik 500 paraiškų ir preliminariais skaičiavimais, bendra jų investicijų suma siekia apie 440 mln. eurų. Tai rodo, kad renovacijos tempai Lietuvoje nemažėja. Visgi suma gerokai viršija kvietimui numatytus 100 mln. eurų, tad projektams bus taikomas konkursinis paraiškų atrankos būdas.

Daugiabučių renovacija Lietuvoje.

„Projektai bus atrenkami prioriteto tvarka, pagal vertinimo kriterijus, o likę pateks į rezervinį sąrašą. Vėliau, gavus papildomą finansavimą, galbūt pavyks finansuoti ir likusius projektus“, – sako Vytautas Vrubliauskas, Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) pastatų energinio taupumo departamento direktorius.

Projekto vertinimo kriterijuose numatyta aukštesnius balus skirti projektams, kurie yra įtraukti į savivaldybės kvartalinės renovacijos programą. Taip pat vertinant projektus bus atsižvelgiama į tai, kokią energetinio efektyvumo klasę planuojama pasiekti, kiek planuojama sutaupyti šiluminės energijos po renovacijos.

Paraiškas aktyviai teikia didieji miestai

Apžvelgiant kvietimo rezultatus atskirose savivaldybėse, galima matyti, kad aktyvumu pasižymėjo Marijampolės (26), Tauragės rajono (23), Panevėžio (17), Mažeikių rajono (17), Alytaus (17), Palangos (16), Anykščių rajono (15) savivaldybės. Tiesa, verta išskirti tendenciją, kad daugiausia paraiškų kvietimo organizatoriai sulaukia iš didžiųjų miestų – Vilniaus (61), Kauno (50), Klaipėdos (29). Tauragės miestas padvigubino, o Alytaus miestas netgi patrigubino pateiktų paraiškų skaičių, lyginant su praėjusiu kvietimu.

APVA pastatų energinio taupumo departamento direktorius pasakoja, kad didieji miestai aktyviau tekia paraiškas todėl, kad juose veikia procesus koordinuojančios ir už renovaciją atsakingos organizacijos.
APVA jau pradėjusi vertinti paraiškas. Planuojama, jog per liepos mėnesį visos paraiškos bus įvertintos ir sureitinguotos.

Ieško inovatyvių sprendimų

Daugiabučių gyventojai pradėjo daugiau domėtis ir ieškoti inovatyvių energijos taupymo sprendimų. Iš beveik 500 paraiškų, kurias gavo kvietimo organizatoriai, daugiau kaip 280 daugiabučių yra numatyta diegti atsinaujinančios energijos priemones tokias kaip saulės elektrinės ar šilumos siurbliai.

Pašnekovas džiaugiasi, kad šiame kvietime net 60 proc. planuojamų atnaujinti daugiabučių projektuose yra numatytas atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas. Lyginant su ankstesnių kvietimų duomenimis, matomas didelis pokytis, kadangi juose atsinaujinantys šaltiniai buvo įtraukti tik į 10 proc. projektų.

Didelis renovacijos potencialas

Renovacijos potencialas Lietuvoje lieka didelis. Nors Daugiabučių namų modernizavimo programa yra sparčiai įsibėgėjusi jau nuo 2013 metų, bet senų pastatų šalyje vis dar turime gerokai daugiau nei renovuotų.

V. Vrubliauskas teigia: „Šiuo metu Lietuvoje yra apie 4500 renovuotų daugiabučių namų, tai šiek tiek daugiau negu 12 procentų visų renovuotinų pastatų. Potencialas renovacijai dar yra milžiniškas. Šiandien mes turime pakankamai didelį įgyvendinamų projektų srautą – iš viso apie 1400 projektų, iš jų 800 yra rangos darbų stadijoje, dar 600 laukia rangos darbų pirkimo.“

Šiuo metu galioja vienas kvietimas

Primename, kad iki š. m. spalio 2 d. yra priimamos paraiškos daugiabučiams atnaujinti pagal š. m. vasario 22 d. skelbtą kvietimą. Pagrindinė šio kvietimo sąlyga – pasiekti ne mažesnę kaip A pastato energinio naudingumo klasę ir šiluminės energijos sąnaudas sumažinti ne mažiau kaip 40 proc.

Kotryna Grušauskaitė

Užs. 770.

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika