www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Dešimtasis „Malonny“ žada daug ypatingų staigmenų

Marijampolėje jau galima matyti ir jausti jubiliejinio, dešimtojo, tarptautinio meno ir architektūros simpoziumo „Malonny“ ženklų – prie Archyvo pastato senamiestyje triūsia iš Jungtinių Amerikos Valstijų atvykęs „Malonny“ įkūrėjas dailininkas Rėjus (Ray) Bartkus. Jis čia atkuria vieną pirmųjų savo sienų tapybos darbų „Nežemiškoji simfonija“, buvusį priešais dabartinį „Mercure“ viešbutį ir vėliau sunaikintą. Atnaujinami ir kiti darbai, paskelbta renginio programa, kuri išties įspūdinga. Kaip niekada anksčiau, daug ir komentarų bei įvairių vertinimų socialiniuose tinkluose.     

„Malonny“ įkūrėjas džiaugiasi sugrįžęs į Marijampolę. Ričardo Pasiliausko nuotraukos.

Renginys šiemet bus kitoks

Koks bus jubiliejinis ir labai lauktas šių metų „Malonny“? Jis skirsis nuo ankstesnių, nes imtasi atnaujinti anksčiau sukurtus ir jau laiko apgadintus darbus, tarp jų ir garsųjį R. Bartkaus sukurtą „Tekantį gyvenimą“ ant senosios užtvankos pastato Bažnyčios gatvėje, taip pat piešinius Poezijos parko požeminėje alėjoje, po tiltu Vilkaviškio gatvėje ir J. Basanavičiaus aikštėje. Šiemet renginius pirmą kartą papildys net trijų knygų pristatymai. Pirmą kartą renginio uždarymas vyks Marijampolės futbolo manieže liepos 6-ąją, kur kartu su viso pasaulio lietuviais giedosime ir „Tautišką giesmę“.    

Dar vienas itin intriguojantis faktas – didžiulis naujas tapybos darbas atsiras ant viešbučio „Mercure Marijampolė“ sienos. Jis užims beveik 300 kv. metrų plotą ir bus 34 m aukščio. Šiam darbui atrinkti buvo paskelbtas tarptautinis konkursas, kuriame dalyvavo ir nemažai anksčiau „Malonny“ darbus kūrusių menininkų iš užsienio, taip pat dailininkas iš Ukrainos. Būtent šis konkursas socialiniuose tinkluose sukėlė daugiausia diskusijų.

Ant miesto archyvo pastato atkuriamas R. Bartkaus piešinys „Nežemiškoji simfonija“. 

Rengėjai skelbė, kad būsimas didžiulis piešinys taps miesto vizitine kortele. Feisbuke pasirodė kelios dešimtys komentarų, kurių autoriai gana skeptiškai vertino šio konkurso surengimo aplinkybes, abejojo būsimo kūrinio kontekstu, peržiūrėję penkiolikos siūlomų darbų vizualizacijas klausė, kodėl būtent jie buvo pasiūlyti konkursui, kas juos atrinko ir ką jie kalba marijampoliečiams, kokios jų sąsajos su vietos žmonėmis, istorija ar kuriamu miesto naratyvu.

Taip pat būta pastebėjimų, kad tapybos darbų miesto centre gal jau net per daug, reikėtų naujų idėjų, kviesta geriau išdiskutuoti būsimo kūrinio ant „Mercure“ sienos idėją. Siūlyta galbūt surengti konkursą Lietuvos menininkams, kur jie išreikštų idėjas ir versijas, atspindinčias miesto istoriją, kultūrą. Domėtasi, ir kas sudaro atrankos bei vertinimo komisiją.

Skeptiškas nuomones taip pat girdėjo

„Malonny“ projekto vadovės Ramonos Šilerytės-Cvirkienės paklausėme, ar rengėjai girdi marijampoliečių nuomones, ar jiems svarbu žinoti, kaip idėjas vertina vietos žmonės. Pasak jos, tikrai visos nuomonės girdimos, į jas įsiklausoma. Konkursui pateiktus darbus vertino net dvi komisijos, o visuomenė galėjo balsuoti internetu. Lietuvos meno ir architektūros srities profesionalų ekspertų komisiją sudarė JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas Gilchristas, kultūros ministro pavaduotojas Albinas Vilčinskas, Nacionalinės dailės galerijos direktorė Lolita Jablonskienė, MO Muziejaus direktorė Milda Ivanauskienė ir dar keli kompetentingi asmenys.

Antrojoje, Marijampolės miesto, komisijoje buvo jos pirmininkas „Malonny“ prezidentas R. Bartkus, Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda, vyriausiasis architektas Arvydas Bekeris, viešbučio „Mercure Marijampolė’ direktorė Raimonda Andriušaitė, pati projekto  vadovė, taip pat Marijampolės apskrities regioninės kultūros tarybos pirmininkė Sigita Mikalauskienė bei Turizmo ir verslo informacijos centro „SMART Marijampolė“ vadovė Ieva Vizgirdienė.

Viešbučio sieną papuoš „Pavasaris“

Pasak pašnekovės, visuomenė taip pat gana aktyviai balsavo – sulaukta per d iejų tūkstančių balsų, daugiausia jų (15,5 proc.) surinko menininko iš Niujorko Lou Beach darbas „Pavasaris“, kuris ir atsiras ant viešbučio sienos. Būtent šį darbą pasirinko ir abi vertinimo komisijos.

 – Manau, kad būtent „Pavasaris“ atitinka renginio idėją, jis simbolizuoja atgimimą, atsinaujinimą, kvietimą atvykti, grįžti. Žydės ne tik netoliese esantis Poezijos parkas, ne tik namo, tarsi į inkilą, grįžtančių jaunuolių ar pirmą kartą Marijampolėje besilankančių svečių akys, tačiau ir pati miesto širdis.

Jau dešimt metų „Malonny“ vyksta su užsienio menininkais, tokia jo pradinė idėja. Sutinku, kad galima diskutuoti dėl konteksto, kritikuoti galime visi, bet kai kelerius metus siūlėme dalyvauti konkurse vietos menininkams, norinčių būdavo sunku rasti, tekdavo įkalbinėti, prašyti jaunimo, – „Suvalkiečiui“ sakė projekto vadovė.

Didžiulį paveikslą sukurs robotas Albertas

Įdomu, kad „Pavasaris“ ant viešbučio sienos atsiras per vieną dieną. Pasak R. Šilerytės-Cvirkienės, nutapyti įprastu būdu – teptukais ir voleliais tokį plotą reikėtų maždaug dviejų mėnesių darbo, tokiai užduočiai atlikti reikėtų specialių aukštalipių pažymėjimų, taip pat techniškai būtų sudėtinga pastatyti pastolius. Tad bus pasinaudota unikaliu vieninteliu pasaulyje estų kompanijos „Spray Printer Technologies“ sukurtu radijo bangomis valdomu robotu Albertu, kuris Vilniuje, ant Maskvos namų pastato, pernai nutapė didžiulį ukrainietės portretą. Iš viso robotas Albertas sukūrė daugiau kaip 100 piešinių visame pasaulyje, per valandą jis nudažo apie 20 kvadratinių metrų plotą. Pasak projekto vadovės, viešbučio savininkai ne tik sutiko, kad siena būtų ištapyta, bet ir apmokės šį darbą.

R. Bartkus džiaugiasi grįžęs į Marijampolę

Apie šių metų „Malonny“ pakalbinome ir R. Bartkų. Jis džiaugėsi vėl sugrįžęs į Marijampolę, kurioje šįsyk viešės gerokai ilgiau.

– Šįkart Marijampolėje turiu daug darbo – atnaujinu ir kuriu tris sienų piešinius. Finalinio renginio metu būsiu didžėjus, taip pat bus pristatyta ir knyga su mano piešiniais. Tai ypatinga, vos 40 egzempliorių tiražu išleista knyga „Dovana Lietuvai“, kurią Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda dovanos į NATO susitikimą Vilniuje liepos mėnesį atvykstantiems valstybių vadovams.

Šis garsaus JAV menininko Lou Beach piešinys papuoš viešbučio sieną. Rengėjų vizualizacija.

Paklaustas apie diskusijas viešojoje erdvėje apie šių metų konkursą, „Malonny“ vadovas sakė, kad džiaugiasi, jog visuomenė domisi šiuo projektu ir reiškia savo nuomonę. Pasak jo, ir pavadinime „MaLonNY“ yra užkoduoti trys žodžiai – Marijampolė, Londonas ir Niujorkas, taigi idėja ir yra atvežti menininkus iš didelių miestų. Tai nėra projektas Marijampolės menininkams.

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika