www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Nenori mokėti daugiau – rinkis pigesnį planą

Ričardo Pasiliausko iliustracija.

Tūkstančių elektros vartotojų, nepasirinkusių pigesnių nei 28 centų už kilovatvalandę (ct/kWh) planų, po liepos 1 d. gali laukti staigmena: dingus valstybės kompensacijoms, už elektrą gali tekti mokėti gerokai daugiau.

Taigi, ką gyventojai turi daryti, kad elektros kaina nebūtų didelė? Ar į elektros tiekėją jie turi kreiptis patys, ar elektros tiekimo bendrovė pati susisieks su esamais klientais ir siūlys palankesnius planus?

Kaip į brangimą reaguoja marijampoliečiai

Paklausti, ar žino, kad nuo liepos 1 d. valstybė nekompensuos už elektrą ir ar ėmėsi kokių nors veiksmų, dauguma žmonių pasisakė, kad yra įsitikinę, jog mažesnę kainą jiems pasiūlys patys elektros tiekėjai. Tie, kurie domisi kainų politika, ieškojo informacijos internete ir jau pasikeitė planus.

– Įvaldžiusiems internetą tai padaryti paprasčiau, bet man, ne tokiai išmaniajai, pačiai nepasisekė to padaryti. Ai, galvoju, paprašysiu sūnaus, jis ir sutvarkys. Tačiau visai netrukus po mano naršymo internete po bendrovės „Ignitis“ tinklapį paskambino bendrovės atstovas ir pradėjo pasakoti apie man palankius planus. Nutariau pasirinkti kintančią biržos kainą. Man garantavo, kad jeigu šiuo planu ir kaina už kilovatvalandę nebūsiu patenkinta, jį bet kada galėsiu pasikeisti, – pasakojo ponia Irena.

– O aš pati susiradau, kaip pakeisti planą už konkrečią – 0,21 euro už kilovatvalandę kainą, – pasidžiaugė marijampolietė Eugenija.

Marijampolietis Rimas 6 metams buvo pasirašęs sutartį su „Enefit“ ir pasirinkęs planą mokėti po 0,43 Eur už kWh. Kol valstybė kompensavo, mokėjo po 0,28 Eur ir nesuko galvos. Dabar susisiekęs su bendrove jis sužinojo, kad tiek pat galės mokėti pusmetį, bet po Naujųjų metų neatmetama galimybė, kad teks grįžti prie pirminės kainos. Tada Rimas, nepaisydamas, kad turės„Enefit“ mokėti netesybų mokestį (apie 40 Eur), pasirinko naują tiekėją – „Elektrum Lietuva“ ir už kWh mokės po 0,21 Eur.

– Be to, pasinaudojau draugo rekomendaciniu kodu ir mano bei draugo sąskaitoms bendrovė pritaikė po 9,99 Eur nuolaidas. Kuo daugiau draugų pakviesiu, tuo didesnę nuolaidą gausiu, – džiaugiasi vyras.

Kompensacijos leido žmonėms užmiršti apie aukštas kainas

Bendrovės „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas sako, kad žinia apie tai, jog nuo liepos gyventojams nebebus mokamos kompensacijos už elektrą, bendrovės klientų nesutrikdė, nes jiems kompensacijų paprasčiausiai nebereikia.

– Jau nuo pat metų pradžios gyventojai pas mus galėjo fiksuoti žemesnes kainas nei 28 centai už kilovatvalandę. Deja, dar yra likę vartotojų, kurie elektros kainų piko metu buvo užfiksavę aukštus tarifus ir su jais visą laiką nieko nedarė, nors ir galėjo. Greičiausiai valstybės skiriamos kompensacijos leido užmiršti apie tas aukštas kainas ir jos nebeatrodė tokios bauginančiai didelės.

Vis tik pasibaigus kompensacijoms, dalis klientų, kurie ir toliau nieko nedarys, gavę pirmąsias elektros sąskaitas už liepą, gali jų ir išsigąsti, nes yra tikimybė, kad kai kam jos „išsipūs“ kone dvigubai, priklausomai nuo to, kokiame lygyje buvo užfiksuotas elektros tarifas. Kad taip nenutiktų, iki liepos dar yra laiko pakeisti kainas.

Klientai dėl to turėtų patys kreiptis į mus ir pasirinkti sau patraukliausią planą. Tą labai paprastai patiems galima padaryti ir mūsų internetinėje savitarnoje. O jei kai kurie nežino, kokį tarifą dabar yra užfiksavę, patariame paskambinti ar parašyti mums – mes patikrinsime ir tuo pačiu pakonsultuosime, kokį kitą elektros pasiūlymą pasirinkti, – ragina M. Kavaliauskas.

Pasak jo, itin palankios kainos buvo iki birželio 21 dienos – 6 mėnesiams buvo siūloma užsifiksuoti 20,99 ct/kWh kainą. „Toliau kainos po truputį kils, prognozės nėra labai optimistinės. Todėl vienareikšmiškai patariame visiems suskubti, kas dar nori gauti pačias patraukliausias kainas“, – sako produktų vystymo vadovas.

„Elektrum Lietuvai“ keičiant tarifą į mažesnį, neprašys grąžinti suteiktų nuolaidų, jei tokios kažkada buvo pritaikytos. Nėra ir jokių papildomų įsipareigojimų, ir jei ateityje kainos dar mažėtų, klientai jas ir vėl galėtų susimažinti.

Taigi tik pačių gyventojų aktyvumas lems, ar jie turės pačią geriausią kainą rinkoje.

Kasdien planą pasikeičia apie 4–5 tūkst. klientų

Daugiau nei 900 tūkst. klientų turinti bendrovė „Ignitis“ nuolat ragina savo klientus pasikeisti elektros planus patiems, taip pat su klientais susisiekia ir tiesiogiai.

– Einant į pabaigą valstybės kompensacijoms, „Ignitis“ ragina savo klientus suskubti ir iki šių metų birželio 29 dienos pasikeisti turimą elektros tiekimo planą į pigesnį. Tuo kasdien pasinaudoja apie 4–5 tūkst. klientų. Prasidėjusi vasara sumažino elektros kainą biržoje, todėl šiuo metu tai yra itin palankus metas pasikeisti turimą elektros naudojimo planą ir užfiksuoti mažesnę kainą.

Tiems, kurie iki birželio 29 d. nespės pasikeisti turimų elektros tiekimo planų, besibaigiant valstybės kompensacijoms, situacija pablogėtų, tačiau „Ignitis“ tokiems klientams vienašališkai sumažino elektros kainą iki 28 ct/kWh. Tokia kaina bus užfiksuota iki administruojamos sutarties termino pabaigos, – teigia komunikacijos vadovas.

Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad elektros vartotojams, kurie ankstesnės sutarties sudarymo metu gavo nuolaidų, jų grąžinti nereikės. Tai bus taikoma tiems klientams, kurie planą pasikeis iki birželio 29 d. dienos ir liks „Ignitis“ nepriklausomo tiekimo klientais ne trumpiau kaip šešis mėnesius. Šiuo metu „Ignitis“ siūlo fiksuotos kainos elektros tiekimo planus nuo 22 ct/kWh iki 25 ct/kWh, priklausomai nuo suvartojamos energijos kiekio, taip pat su elektros birža susietus planus.

Pats patogiausias ir greičiausias būdas pakeisti elektros tiekimo planą – klientų savitarnos sistemoje. Taip pat galima kreiptis telefonu ar atvykti į klientų aptarnavimo centrą. 

Sumažėjusių kainų laikotarpis – trumpalaikis

Trečias didžiausias elektros tiekėjas „Enefit“ taip pat vis dar turi apie 30 tūkst. (25 proc.) klientų, kurie pasirinkę brangesnius nei 28 ct/kWh planus.

„Todėl nuo liepos 1 d. patys vienašališkai sumažinsime kainas didžiajai daliai klientų, fiksavusių aukščiausias kainas. Dėl to galutinė elektros kaina klientams šių metų antrąjį pusmetį išliks tokia pati ar panaši, kaip dabar po valstybės kompensacijos pritaikymo“, – „Enefit“ tinklapyje komentuoja privačių klientų komunikacijos ir rinkodaros vadovė Ieva Krikštopaitytė.

Jos teigimu, neatmetama galimybė, kad nuolaida bus taikoma ir po Naujųjų metų, tačiau dėl to galutinai bus apsispręsta vėliau, atsižvelgiant į situaciją elektros kainų rinkoje. „Šiuo metu matome sumažėjusių kainų laikotarpį, bet jis trumpalaikis – antrojoje metų pusėje jos vėl turėtų kilti“, – prognozuoja I. Krikštopaitytė.

Kainos išliks panašios

Anot Lietuvos energetikos agentūros vadovo Virgilijaus Poderio, tie, kas nenori sukti galvos, turėtų rinktis fiksuotą kainą. Norintiems dar mažesnių kainų, jis siūlo rinktis biržos planą.

– Biržos planai būna dviejų rūšių. Pirmas – biržos kainos vidurkis, antras – biržos kaina kiekvieną valandą. Tačiau pastarajam planui reikia turėti išmanųjį skaitiklį. Tokie žmonės jau dieną prieš mato, kokia bus elektros kaina, ir gali reguliuoti savo vartojimą. Išmaniuosius skaitiklius turi jau 400 tūkst. gyventojų. Jei yra galimybė paros metu keisti elektros suvartojimą, tuomet siūlyčiau rinktis biržos planą. Juo labiau kad dabar elektros kainos būna labai mažos ne tik naktį, bet ir popietę dėl didėjančios saulės generacijos, – sakė jis.

Vis dėlto V. Poderys tikina: kad ir kokį planą pasirinks žmogus, per mėnesį suvartojant 150 kWh, skirtumas bus vos keletas eurų. Anot jo, kainos turėtų išlikti panašaus lygio.

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika