www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

„Norisi žmonėms padėti“

Tęsiame pokalbių ciklą apie tai, kaip gyvena, su kokiais rūpesčiais ir problemomis susiduria Marijampolės regiono seniūnai. Šiandien interviu su Marijampolės savivaldybės Liudvinavo seniūnijos seniūne Regina Pakrosnevičiene.

– Liudvinavo seniūnija antra pagal dydį Marijampolės savivaldybėje. Jos plotas – 16800 ha. Seniūnijoje gyvena apie 5190 gyventojų, yra 55 gyvenamosios vietovės. Daugiausia gyventojų turi Liudvinavo miestelis, Netičkampio, Želsvos, Padovinio kaimai. Seniūnijoje dirbate neseniai. Kiek pažįstamas jums šis darbas, kraštas, gal esate čia užaugusi?

– Liudvinave esu nuo 2021 metų. Kovo 12-ąją atėjau į seniūniją dirbti seniūnės pavaduotoja, o šiemet, nuo vasario 13-osios, jau einu seniūnės pareigas. Nesu Liudvinave nei gimusi, nei užaugusi, tik tiek, kad mano vyras trumpai yra dirbęs Liudvinavo apylinkės inspektoriumi. Pati esu iš Marijampolės savivaldybės Trakiškių kaimo, lankiau tuometinę 7-ąją vidurinę. Tačiau Liudvinavo seniūnija ir aplinkinės vietovės man žinomos iš ankstesnių darboviečių. Esu dirbusi Marijampolės apskrities viršininko administracijoje Žemėtvarkos skyriuje, vėliau Marijampolės savivaldybės administracijos Aplinkos valdymo, Viešosios tvarkos skyriuose, tad įgyta patirtis ir žinios labai praverčia dabartiniame darbe. Esu susidūrusi su žemės nuosavybės atstatymo bylomis, žemėtvarkos problemomis, su apleistais nenaudojamais sklypais, atliekų tvarkymu, teritorijų priežiūra. Panašios veiklos sritys yra ir dirbant Liudvinavo seniūnijos seniūne, aišku, prisideda ir naujų sričių.

– Kokie aktualiausi darbai seniūnijoje šiuo metu?

– Kaip ir visų seniūnijų vadovams šiuo metu didžiausias rūpestis – kelių priežiūra. Gyventojai skambina ir skambina dėl neišvažiuojamų kelių. Turime savo žinioje apie 220 kilometrų kelių, didesnė dalis iš jų – žvyrkeliai, lauko keliukai, sodų keliai. Liudvinavo seniūnijoje įsikūrę 12 sodų bendrijų. Pagrindines jų gatves irgi reikia prižiūrėti. Po šios žiemos, kai kelių dangos neįšalo, lyja ir lyja, kelių, kurie neasfaltuoti, būklė labai bloga. Pradėjome greideriavimą. Bet būna taip, kad turime stabdyti darbus dėl pernelyg šlapios kelio dangos ar po nakties stipresnio įšalo. Atjaučiu, suprantu gyventojus. Patys, kai važiuojame jų lankyti į atokesnes sodybas, matome, kad yra kelių, kuriais vos pajėgiame išvažiuoti, tačiau oro sąlygos diktuoja savo, turime laukti, kol žvyrkeliai išdžius. Dar yra tokių vietų, kur žmonės patys „taisė“ kelius: pripylę statybinių atliekų laužo, akmenų, tad tokių vietų greideris nebegali nustumdyti.

– Kokius didžiausius kelių remonto darbus šiais metais seniūnijoje esate suplanavę?

– Kelių priežiūrai ir remontui iš Kelių plėtros ir priežiūros programos esame gavę apie 133 tūkstančius eurų. Iš jų dalis skirta kelių greideriavimui ir inventorizavimui. Buktoje yra numatytas Skroblų gatvės dalies kapitalinis žvyrkelio remontas – nuo Krosnos kelio iki senojo tilto. Čia bus paklota asfalto danga. Netičkampio kaime atnaujinsime dalį susidėvėjusio asfalto Žiedo ir Liepų gatvėse. Liucinave bus tvarkoma Tuopų gatvė, Buktos kaime – Buktos gatvė.

– Nuo praėjusių metų rudens seniūnijoms teko dar vienas sunkus darbas – registruoti gyventojų prašymus kompensacijoms už šildymą. Ar daug prašymų sulaukėte?

– Nuo 2021 metų spalio iki gegužės buvome gavę 214 seniūnijos gyventojų prašymų šildymo kompensacijoms. O nuo praėjusių metų rudens iki dabar priėmėme 742 prašymus ir vis dar žmonės eina. Tai beveik keturis kartus daugiau negu ankstesniais metais. Skaičiai rodo, kokia aktuali pagalba gyventojams. Todėl ir ateina žmonės įvairiausių nuotaikų. Registracijos pradžioje strigo sistema, krūviai buvo didžiuliai, susidarė eilės, visa tai piktino gyventojus. Žmonės nelabai susigaudo, kad seniūnijos tik priima prašymą, užveda bylą ir ją veža į Marijampolės savivaldybės administraciją. Ten specialistai peržiūri, tvarko, kad žmonės gautų kompensaciją. Tai irgi užtrunka, o gyventojai nerimauja, jeigu dar negauna kompensacijos, pyksta.

– Jūsų seniūnijos teritorijoje gyvena nemažai nuo karo pabėgusių ukrainiečių. Kaip sekasi jiems tvarkytis?

Iš tiesų Avikilų kaime įsikūrusiuose Vaiko tėviškės namuose ir pas pavienius gyventojus prisiglaudę netoli šimto ukrainiečių. Karo pabėgėliai migruoja, vieni išvyksta, kiti atvyksta. Seniūnijoje jie registruojasi, tvarkosi dokumentus vienkartinėms pašalpos gauti, dalis, kurių vaikai mokosi mūsų mokyklose, prašo paramos maitinimui. Avikiluose ukrainiečiai gyvena savarankiškai, sugeba tvarkytis patys, pageidauja privatumo, tad jeigu jie nesikreipia pagalbos, patys nelendame į žmonių gyvenimus. Seniūnijoje yra 500 žmonių, kuriems skiriama parama iš Europos pagalbos fondo lėšų labiausiai skurstantiems žmonėms. 84 iš jų yra ukrainiečiai.

– Kokie dar darbai šiuo metu vyksta seniūnijoje?

– Seniūnijos teritorijoje viešųjų erdvių turime beveik 190 hektarų. Tai parkai, skverai, keturi paplūdimiai, reikia prižiūrėti 137 hektarus pakelių, 3,5 hektaro takų. Yra 24 kapinaitės, iš kurių veikiančios tik dvi, bet visas privalu sutvarkyti. Labi džiaugiuosi tais gyventojais, kurie gražiai tvarko ne tik savo namų teritorijas, bet ir bendrus plotus prie namų: negrėbia lapus, nušienauja. Bet yra ir žmonių, kurie prašo sutvarkyti jų aplinką, argumentuodami, kad vėjas lapų prinešė iš seniūnijos teritorijos. Smagu, kad vis dėlto daugiau tenka susidurti su geranoriškais žmonėmis, pasidžiaugti jais, jų darbais. 

Laukia seniūnaičių rinkimai, Savivaldybės gyventojų užimtumo didinimo programos įgyvendinimas. Vyksta nuolatinė kova su šiukšlintojais. Gelbsti vaizdo kameros. Vieną kartą žmogus užfiksuotas ir įspėtas šiukšlynų pamiškėse ar prie kapinių nebeveisia, nes žino, kad bus surastas ir nubaustas. Bet stebėjimas būtinas nuolatos, daliai žmonių tai vienintelė prevencinė priemonė.

– Iš ne vieno seniūno tenka išgirsti, kad darbas sunkus ir nedėkingas. Ar nenusivylėte, nesigailite dėl savo sprendimo imtis seniūno pareigų?

– Nenusivyliau, smagu jaustis reikalingai, norisi žmonėms padėti. Darbas įdomus, Liudvinavo miestelis labai gražus, sutvarkytas, nors seniūnija ir didelė. Buvę seniūnai aukštai iškėlę kartelę, o kartais lengviau tą kartelę iškelti negu išlaikyti. Bet stengiuosi laikyti, dar neturėjau tokios situacijos, kad nesusitvarkyčiau, nepajėgčiau. Seniūnijoje puikūs specialistai, jie išmano savo darbą ir gerai dirba, tad ir man spręsti visus klausimus lengviau. Tik būna sunku, kai negali žmogui padėti.

– Ačiū už nuoširdų pokalbį. Linkime sėkmės, kad situacijų, kuomet negali padėti žmogui, būtų kuo mažiau.

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika