www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Bruzdėjimas dėl vaikų pogulio darželiuose

Šeimos buriasi ir siekia, kad darželiuose jų vaikai galėtų ilsėtis ne tik lovose. Beveik 1000 tėvų ar globėjų siekia pakeisti darželiuose vyraujančią privalomo miego dienos metu praktiką. Siekiama, kad darželius lankantys vaikai turėtų galimybę ilsėtis jiems tinkamiausia forma.

Ričardo Pasiliausko iliustracija.

Šią iniciatyvą palaiko Šeimų asociacija, pritarianti Civilinės sąjungos įstatymui, vienijanti įvairias šeimas: susituokusias ir nesusituokusias heteroseksualias, taip pat homoseksualias, auginančias vaikus ar be vaikų, išsiskyrusias ir kt. Iniciatyvinė grupė, palaikoma ekspertų ir Šeimų asociacijos, kreipėsi į visas šalies savivaldybes ir kitas atsakingas institucijas, ragindama imtis sisteminių pokyčių.

Atliko apklausas

Iniciatyva remiasi moksliniais šaltiniais, teisiniu reglamentavimu, gerosios praktikos pavyzdžiais ir organizuotos šeimų apklausos rezultatais. O apklausa, kurioje dalyvavo 821 respondentas, parodė, kad pokyčiai turi būti bendri visai šaliai, ne asmeniškai derinami konkrečiu atveju.

Šeimos dalijasi patirtimis, kaip vaikai neretai spaudžiami gulėti 2 ar 3 valandas užsimerkę ir nejudėdami, net jei neužmiega. Psichologai komentuoja, kad vertimas ilsėtis, gulėti ar miegoti, kai tokio poreikio vaikas tuo metu neturi, gali būti žalingas keliais aspektais. Teigiama, jog mokslinių tyrimų apžvalga rodo, kad pietų miegas yra nulemtas individualių vaiko poreikių. Jo trukmė vaikui augant trumpėja individualiu tempu, o nemiegojimas dieną daliai vaikų yra natūralus ir sveikatai palankus reiškinys.

Praktika vaikų nemigdyti, kai jie neturi tam fiziologinio poreikio, taikoma daugelyje Vakarų Europos šalių. Mūsų šalyje pokyčius įgyvendina tik iniciatyvūs direktoriai ir pedagogai. Geroji praktika rodo, kad siekiant užtikrinti skirtingiems vaikams tinkamas poilsio formas, nebūtinos papildomos patalpos ar pedagogai. Nuo mažens mokydamiesi pažinti ir vertinti savo ir kitų poreikius, vaikai geba užsiimti tyliomis veiklomis, kai šalia miega jų draugai.

Pietų miego reformos iniciatyvinė grupė išsiuntė raštą Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (ŠMSM). Birželio pradžioje Šeimų asociacija pasidalijo žinia, kad ministerija, išnagrinėjusi raštą, atkreipia dėmesį, jog reikia laikytis Higienos normos reglamento, kuris sako, kad jei vaikų ugdymas vykdomas ilgiau nei 4 val., turi būti organizuojamas vaikų maitinimas ir poilsis tam skirtose patalpose ir (ar) pritaikytose erdvėse. Būtina atsižvelgti į vaikų amžių, sveikatos būklę, kitus individualius veiksnius. Visgi rašoma, kad nacionaliniuose teisės aktuose nėra reglamentuotos prievolės, kad visi bet kokio amžiaus vaikai privalo miegoti po pietų. Taigi ŠMSM rekomenduoja atkreipti savivaldybių (ugdymo įstaigų savininkų) dėmesį į Šeimų asociacijos pateiktą informaciją.

Taip pat teigiama, kad jei įstaigose kokiu nors metu bus organizuojamas ne vaikų ugdymas, o jų priežiūra, tai ją gali vykdyti vienas asmuo, kuriam nereikalingas atitinkamas išsilavinimas. Bet visa tai, kas susiję su vaikų buvimu (ugdymu ar priežiūra) įstaigoje, turi būti įtvirtinta sutartyse, kurias su įstaiga pasirašo tėvai ar globėjai.

Poreikio kol kas nėra

„Suvalkietis“ pakalbino Marijampolės lopšelio-darželio „Šypsenėlė“ direktorę Valentiną Pranckevičienę. Pasirodo, jų darželyje irgi buvo atlikta tėvų apklausa pietų miego klausimu, nes įstaiga taip pat gavo iniciatyvinės grupės raštą apie tai.

„Iš savo apklausos matome, kad tokio poreikio, jog vaikai nemiegotų, kol kas neiškilo. Šiuo metu pas mus ir nemiegančių vaikų nėra. Tėvai tiesiog to nepageidauja“, – sakė direktorė. Visgi tarp pasirašiusių naujas sutartis atsirado dvi mamos, kurios jau užsiminė, kad jų vaikai galėtų nemiegoti darželyje. Bet kadangi dar ne visos naujos sutartys sudarytos, gali tokių tėvelių atsirasti ir daugiau.

Direktorė papasakojo, kad net tie vaikai, kurie sako nemiegosiantys, atsigulę ima ir užmiega, nes jiems poilsio reikia. „Vaikai atsigula su savo žaisliuku, su knygute, nusiramina ir užmiega. Tik vienas kitas nemiega. Niekas pas mus neverčia jų gulėti, kaip rašo kiti tėveliai internete. Man net nesitiki, kad taip gali būti, kai liepiama užsimerkti ir gulėti. Pas mus pirmame aukšte, kur yra atskiri miegamieji, jei vaikai pabunda anksčiau, jie tiesiog eina žaisti, nėra dėl to jokių problemų. O kur miegamieji bendri, vaikai gali ant kilimėlio tyliai pažaidžia arba rūbinėje pabūti“, – pasakojo direktorė.

Visgi jei reikėtų nemiegančius vaikus išvesti į kitą patalpą, reikėtų ir juos prižiūrinčio žmogaus, tektų teisiškai susidėlioti, kas tai darys ir pan. Pasak direktorės, darbuotojoms yra pietų pertraukos, taigi tektų jas koreguoti. Pavyzdžiui, mokytojų padėjėjos turi pietų pertrauką nuo 13 iki 14 val. „Bet sureguliuoti viską įmanoma, jei tik būtų toks poreikis. Kadangi šiandien niekas to nepageidauja, viskas yra kaip anksčiau“, – sakė direktorė.

Taigi „Šypsenėlės“ vaikai miega pogulio, ypač vasarą, kai ilgiau pabūna lauke, išsibėgioja. Poilsio reikia ne tik mažiausiems, bet ir vyresniems šešiamečiams, nes juk pervargęs vaikas yra irzlesnis, sunkiau sukalbamas. Direktorė pasvarstė, kad gal kai kurioms mamytėms ir būtų patogu, jog vaikai grįžtų po darželio nepamiegoję, pavargę ir namuose anksti eitų gulti…

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika