www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Afrikinis kiaulių maras – vėl Marijampolės ir Vilkaviškio savivaldybėse

Ričardo Pasiliausko nuotrauka.

Birželio 23 d. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) pranešė apie Lietuvoje po beveik metų pertraukos nustatytą afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejį Vilkaviškio r. sav. Gražiškių sen., Skardupių k. esančioje kiaulių laikymo vietoje. O birželio 26-ąją nustatė dar vieną afrikinio kiaulių maro protrūkį nedideliame ūkyje Marijampolės sav. Valavičių k., aplink kurį jau antras mėnuo randama AKM užkrėstų šernų gaišenų.

Pirmuoju atveju į VMVT teritorinį padalinį kreipėsi kiaulių laikytojas, kadangi iš šešių jo laikytų kiaulių viena netikėtai nugaišo. VMVT inspektoriams nuvykus pas kiaulių laikytoją į ūkį paimti mėginių, buvo rasta dar viena nugaišusi kiaulė. AKM mėginiai buvo atrinkti ir iš gaišusių, ir iš likusių gyvų, kaip vėliau paaiškėjo, irgi sergančių kiaulių ir pristatyti tyrimams į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą (NMVRVI), kuris patvirtino, kad visos kiaulės užsikrėtusios AKM.

Marijampolės sav. Valavičių kaime gyventojai laikė dvi kiaules savo reikmėms, tad vienai iš jų ūkyje nugaišus, o kitai pradėjus sirgti, informacija perduota VMVT Marijampolės departamentui. Veterinarijos gydytojams-inspektoriams nuvykus į ūkį, nedelsiant buvo atrinkti abiejų kiaulių mėginiai ir pristatyti tyrimams į NMVRVI. Birželio 27 d. ši liga buvo patvirtintas abiem gyvūnams. Likusi ūkyje kiaulė nugaišinta, atsakingi asmenys atliko pirminį ūkio valymą ir dezinfekavimą.

Valavičių kaimo apylinkėse per du mėnesius miškuose rasta per 40 užkrėstų šernų gaišenų. Svarbu tai, kad už kiekvieną surastą šerno gaišeną gyventojams mokama vienkartinė 30 eurų išmoka.

„AKM sparčiai plinta gamtoje ir jau pasiekė kiaulių laikymo vietas. Pirmiausia AKM virusas pateko į kiaulių laikymo vietą būtent ten, kur jis šiuo metu yra aktyviausias šernuose – Marijampolės savivaldybėje. Tai rimtas signalas. Virusas toliau grėsmingai plinta tarp šernų, todėl visi kiaulių laikytojai turėtų rimtai peržiūrėti savo taikomas biologinio saugumo priemones, nes bet kuriuo metu AKM virusas gali patekti ir į didesnius kiaulių ūkius, o tai tūkstantiniai nuostoliai ir savininkams, ir valstybei, kuomet užsidarys prekybos keliai į ribojimų zonas patekusiems komerciniams ūkiams. Šis atvejis dar kartą parodo, kokia pavojinga ir agresyvi yra AKM liga ir kaip lengvai iš užkrėstos aplinkos ji gali patekti į kiaulių ūkius. Kreipiamės į visus kiaulių augintojus bei medžiotojus, ragindami visuomet labai atsakingai laikytis visų biosaugos reikalavimų ir medžioklės metu, ir kiaulių ūkiuose. Keliaujančių į gamtą ir aptikusių šerno gaišeną gyventojų prašome pranešti telefonu 1879 VMVT specialistams, kad būtų galima identifikuoti AKM židinius. Jei tik kyla klausimų ar neaiškumų, kuo skubiau kreipkitės į VMVT specialistus dėl konsultacijos. Patys saugokime savo turtą – laikomas kiaules, nes tik nuo savininko atsakingumo priklauso, ar liga pateks į ūkį, ar šiuo laikotarpiu pavyks jos išvengti. Būkime atsakingi – neleiskime šiam mirtinam virusui plisti“, – pranešė šiuo metu VMVT vadovaujanti Audronė Mikalauskienė.

VMVT Marijampolės departamento direktorius Gediminas Gvazdaitis patikslino, kad šie abu židiniai tarpusavyje nesusiję. Pirminiais duomenimis, komerciniai kiaulių ūkiai į apsaugos ir priežiūros zonas nepatenka.

Kaimyninėje Lenkijoje virusas palietė du stambius ūkius, juose – po 1000 ir daugiau gyvūnų.

Parengta pagal VMVT informaciją

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika