www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Netrukus kalvarijiečiai melsis šviesesnėje bažnyčioje

Kalvarijos Švč. Mergelės Marijos Vardo bažnyčia iš tolo šviečia baltais bokštais. Pastatyta 1840 metais klasicistinio stiliaus stačiakampio plano bažnyčia, atlaikiusi karus, apgadinta, apgriauta, sulaužyta, 1948 m. buvo suremontuota, išdažyta, o iki 1959 m. išlygintos sienos. Tik daugiau kaip prieš dešimtmetį atnaujintas jos fasadas. Dabar imtasi vidaus tvarkymo.

Iš tolo šviečia balti Kalvarijos bažnyčios bokštai. Redos Brazytės nuotraukos.

Bažnyčios išorė restauruota pagal 2010 metais parengtą tvarkybos darbų projektą, tačiau vidus vis laukė remonto. Uolaus klebono vicedekano kunigo Algirdo Žukausko iniciatyva ir parapijiečių pastangomis – jų aukomis – bažnyčios vidus netrukus nušvis naujomis spalvomis. Kadangi ši bažnyčia ir jos statinių kompleksas (su šventoriaus vartais) yra valstybės saugomas regioninės reikšmės kultūros paveldo objektas, interjero atnaujinimo darbai suderinti su Kultūros paveldo departamento Alytaus–Marijampolės teritorinio skyriaus specialistais.

Prieš trejetą savaičių Švč. Mergelės Marijos Vardo bažnyčioje darbuotis pradėjo UAB „Vidara“ statybininkai, sėkmingai tvarkantys kultūros paveldo statinius. Pastaruoju metu darbai vyksta ir medinėje Ilguvos bažnyčioje – tvarkoma išorė: keičiami sienojai, atstatomi pamatai, keičiamas stogas, restauruojami bokštai.

Remontininkų brigadai vadovaujantis darbų vadovas Andrėjus Leščišinas pasakojo, kaip presbiterija atrodys po remonto.

– Kalvarijoje kol kas remontuojama tik viena bažnyčios dalis: prieangis, zakristija ir presbiterija (paaukštinta šventovės dalis, skirta didžiajam altoriui – aut. past.), – sakė „Vidaros“ generalinis direktorius Darius Kemeraitis ir paminėjo čia suplanuotos pagrindinius darbus: sutvarkyti elektros ir priešgaisrinės signalizacijos instaliaciją, vidaus sienas, grindis, lubas, restauruoti medines duris.

Kai apsilankėme bažnyčioje, zakristijoje dirbusios moterys lygino sienas, šveitė duris, o visa presbiterija buvo apstatyta pastoliais. Pačiame viršuje ant jų vaikštantys vyrai ruošėsi apsaugos medžiagomis apdangstyti altorių, vitražinius langus, kad tvarkant sienas ir lubas jie nebūtų pažeisti.

– Dešimties metrų aukščio pastolių pastatymas ir buvo vienas iš pirmųjų ir atsakingiausių darbų, – pabrėžė statybos darbų vadovas Andrėjus Leščišinas. – Tuomet dirbo dvi brigados – 16 žmonių, dabar darbuojasi viena brigada, 5–6 žmonės.

Altoriaus kolonas ir visus puošybos elementus tvarkys restauratoriai.

Pasak jo, remontas zakristijoje darytas apie 1960-uosius metus. Per praėjusius dešimtmečius susidėvėjo grindų dangos, daug kur atsilupęs sienų tinkas, presbiterijoje įtrūkusios lubos.

– Prieangio sienos buvo tinkuotos ant nendrių, presbiterijoje – ant metalinio tinklo ir balanų. Tokiu pat principu sienas tvarkysime ir mes, – sakė darbų vadovas.

Statybininkų laukia kruopštus darbas – tinkuoti, glaistyti, dažyti lubas, sienas. Kaip teigė A. Leščišinas, sienos bus dažomos šviesia spalva, viršuje pilka spalva bus nudažytas karnizas. Lig šiol buvusių ornamentų nebeliks. Presbiterijoje bus tie patys sietynai, taip pat bus įrengtas LED apšvietimas, koncentruotas į altorių ir altarą (aukojimo stalą). Presbiterijoje liks autentiškos grindų plytelės, prieangyje ir zakristijoje bus paklota nauja grindų danga. Zakristijoje ir prieangyje bus restauruotos visos medinės durys, spintų durelės. Altoriaus kolonas ir kitus puošybos elementus tvarkys restauratoriai.

Zakristijoje tinkuojamos, glaistomos sienos.

Visus darbus pagal sutartį UAB „Vidara“ turi atlikti iki rugpjūčio 31 d. Taigi didžiuosius Marijos vardo atlaidus rugsėjo 10 d. Kalvarijos tikintieji švęs naujomis spalvomis nušvitusioje Švč. Mergelės Marijos Vardo bažnyčioje.

Klebonas A. Žukauskas tikisi, kad bažnyčios remontas bus tęsiamas kitąmet. Viskas priklausys nuo parapijiečių dosnumo, nes visi darbai – ir dabar vykstantys, ir būsimieji – atliekami iš aukotojų lėšų.

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika