www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Grigališkojo choralo savaitė jau čia pat

Vasarai įsismarkaujant sparčiai tirpsta laikas iki Lietuvos liturginio giedojimo gerbėjus ir tradicijų tęsėjus suburiančios „Grigališkojo choralo savaitė Marijampolė-2023“. Vilniaus šv. Kazimiero grigališkojo choralo studijos organizuojami tradiciniai kursai vyks liepos 23–30 dienomis. Kursų dalyvių vyriausiuoju mokytoju šiemet bus garbus svečias iš Ispanijos – prof. Chuanas Karlosas Asensio.

Grigališkojo choralo savaitė Marijampolėje 2022 m. Kęstučio Lapiniausko nuotrauka.

Jis – vienas žymiausių Europos grigališkojo choralo autoritetų. Studijavo grigališkąjį giedojimą ir liturginę muziką mokykloje benediktinų vienuolyne prie Madrido, konservatorijoje įgijo skersinės fleitos, choro ir orkestro dirigavimo specialybes, stažavosi Solemo benediktinų vienuolyne Prancūzijoje. Iki 2009-ųjų – muzikologijos profesorius aukštojoje muzikos konservatorijoje Salamankoje, nuo 2003 m. profesoriauja Katalonijos aukštojoje muzikos mokykloje (ESMUC), taip pat Karališkojoje Madrido konservatorijoje, dėsto Viduramžių muziką, notaciją, semiologiją ir Romos liturginį giedojimą. Vadovauja chorui „Schola Antiqua“, nuo 2001 m. – Tarptautinės grigališkojo choralo studijų asociacijos AISCGre valdybos narys, taip pat Choralo leidybos ir studijų asociacijos steigėjas.

Ch. K. Asensio buvo grigališkojo choralo savaičių Marijampolėje 2015 ir 2016 metais vyriausiuoju mokytoju, 2019 m. vadovavo Vilniaus arkikatedros grigališkojo choro „Schola Gregoriana Vilnensis“ 30-mečio koncertinei programai. Grigališkojo choralo savaitės dalyviams jis suteiks įdomių teorinių žinių, lygindamas mozarabiškojo ir grigališkojo choralo stilistinę sąveiką bei abipuses įtakas, taip pat visą savaitę dirbs praktiškai, rengs jungtinio savaitės dalyvių choro „Cantores Montis Pacis“ koncertinę programą. Ją su Marijampolės šv. arkangelo Mykolo bazilikos vargonininke Akvile Kergyte šiemet ketinama atlikti net dviejuose koncertuose. Jie nemokami, laukiama visų, norinčių panirti į pakylėjančią liturginę muziką…

Šiuose kursuose tradiciškai kviečiami dalyvauti visi grigališkojo choralo mėgėjai, patyrę ir pradedantieji: muzikos mokytojai, vargonininkai, bažnyčių choristai ir kiti, besidomintys šiuo unikaliu viduramžių muzikos paveldu ir liturginiu giedojimu. Per keletą stovyklos dešimtmečių jau susiformavo ir nemaža grupė nuolatinių dalyvių, savitas branduolys, kasmet susivienijantis į chorą „Cantores Montis Pacis“, trokštant toliau irtis į choralo pažinimo platybes ir gelmes.

Savaitės programa formuojama iš dviejų esminių dėmenų: teorinių studijų (paskaitų, seminarų) ir praktinio giedojimo (repeticijos, giedojimas liturgijoje). Prie Ch. K. Asensio kursuose prisijungs ir paskaitas įvairiomis liturgijos, giedojimo, muzikos istorijos temomis skaitys nuolatinis mokytojas ir draugas iš Lenkijos kun. dr. Mariušas Bialkovskis ir keli Vilniaus šv. Kazimiero grigališkojo choralo studijos nariai: dr. Giedrius Tamaševičius, Beata Baublinskienė, Živilė Stonytė-Tamaševičienė ir kt.

Liepos 26-ąją – tradicinė vienos dienos išvyka į Šv. Benedikto vienuolyną Palendriuose, kur drauge su broliais bus giedamos liturginės valandos, švenčiamos Mišios, klausomasi brolių benediktinų paskaitų aktualiomis giedojimo, dvasinio gyvenimo temomis.

Savaitės dalyviai gyvens, maitinsis, giedos, melsis, mokysis ir ilsėsis istoriniame Marijampolės marijonų vienuolyne (Vilkaviškio vyskupijos pastoraciniame centre). Baigusiems kursus bus duodami diplomai. Visa informacija skelbiama ir aktualijos publikuojamos http://www.facebook.com/gregoriana.lt.

Norintiems dalyvauti kursuose būtina išankstinė registracija (https://rb.gy/8qpyg2), vietų dar yra.

Savaitę kaip ir kasmet vainikuos baigiamieji renginiai, kuriuose skambės Chuano Karloso Asensio diriguojamo jungtinio choro „Cantores Montis Pacis“ ir vargonininkės Akvilės Kergytės atliekami grigališkojo choralo ir vargonų muzikos kūriniai.

Liepos 28 d., penktadienį, 18 val. – šv. Mišios ir koncertas Vilkaviškio Švč. Mergelės Marijos apsilankymo katedroje;

liepos 29 d., šeštadienį, 19 val. – koncertas Marijampolės bazilikoje;

liepos 30 d., sekmadienį, 12 val. – iškilmingos sumos Mišios Marijampolės bazilikoje.

Grigališkojo choralo savaitę Marijampolėje remia Lietuvos kultūros taryba. Ją rengia Vilniaus šv. Kazimiero grigališkojo choralo studija, bendradarbiaudama su Vilkaviškio vyskupijos pastoraciniu centru ir Palendrių šv. Benedikto vienuolynu.

Šv. Kazimiero grigališkojo choralo studijos informacija

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika