www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Aklina Marijampolės kalėjimo tvora puošiasi naujomis spalvomis ir siekia Lietuvos rekordo

Prieš dvejus metus gimusi iniciatyva bent šiek tiek nuspalvinti pilką aklina tvorą, kuri juosia Marijampolės kalėjimą, šiais metais su itin dideliais užmojais tęsiama toliau. Per 10 dienų savanoriai ir paveikslo autorius Ričardas Gruodis planuoja ryškiomis spalvomis papuošti net 450 metrų ilgio tvoros atkarpą Stoties gatvėje. Ilga ir puikiai daugeliui marijampoliečių žinoma aklina tvora su naujuoju kūriniu pretenduoja patekti ir į Lietuvos rekordų knygą.

Kasdien pravažiuojantiems marijampoliečiams matomas paveikslo „augimas“. Ričardo Pasiliausko nuotraukos.

Jau trečius metus vasaromis vykstantys Marijampolės kalėjimo tvoros sienų gražinimo darbai šiais metais itin didelės apimties. Abiejų kūrinių, kurie anksčiau papuošė kalėjimo tvorą, autorius – Ričardas Gruodis. Menininkas sako, kad norėjo pratęsti maža tradicija tapusį jo piešinių perkėlimą ant didesnių sienų ir ėmėsi trečiojo kūrinio. Dabar tapomo tikrai itin didelio piešinio idėja išsikristalizavo per keletą mėnesių.

Pirmiausia reikėjo nupiešti eskizus ir nuspręsti, kokias idėjas perteikti tokioje erdvėje. Dėl piešinio apimties buvo sudėtinga sugalvoti vientisą istoriją, o visą kūrinį nuspręstas pavadinti „Gyvenimo tėkmė“. „Visi plaukiame per gyvenimą. Vieni prieš srovę, kiti savo vagoje, kiti kažkur kitur pataiko, bet mes visi vis tiek judame“, – taip savo kūrinio idėją nusakė R. Gruodis. Menininkas tikisi, kad kiekvienas piešinyje įžvelgs savo kelionę per gyvenimą – „plaukimą“.

Įgyvendinant iniciatyvą „Iš už sienos“ piešiniais papuoštos kalėjimo tvoros nėra pirmos, ant kurių menininkas tapė. R. Gruodis užsimena, kad tiek Marijampolės mieste, tiek kitur jau yra išpiešęs ne vieną sieną. Jį labiausiai džiugina pasitikėjimas, kad leidžiama viešose erdvėse įgyvendinti tokius grandiozinius projektas, ir dėkoja Marijampolės savivaldybei už suteiktas galimybes.

Viena iš pagrindinių šios idėjos iniciatorių Marijampolės savivaldybės vicemerė Agnė Pavelčikienė sakė, kad  iniciatyva „Iš už sienos“  užgimė, kai dar 2018 metais tuometis Marijampolės pataisos namų (dabar – kalėjimo, – aut. past.) direktorius Regimantas Kavaliauskas pasiūlė niūrioms tvoros sienoms įkvėpti ryškesnių spalvų. Prireikė keleto metų, kad 2021 jau būtų galima pradėti tapyti pirmąjį „Iš už sienos“ paveikslą.

Šiemet iniciatyva nuspręsta pažymėti daug didesniu nei įprasta kūriniu. Mat šiais metais Marijampolės miestas yra Lietuvos jaunimo sostinė, todėl įnešti daugiau spalvų į niūrias tvoros sienas yra dar viena graži proga. Vicemerė A. Pavelčikienė praeitais metais buvo pažadėjusi, kad Lietuvos jaunimo sostine tapusioje Marijampolėje didžioji kalėjimo siena nušvis ryškiomis spalvomis. Taigi, pažadas nebuvo užmirštas. Be to, kadangi šių metų piešinys nėra įprasto dydžio, nuspręsta pretenduoti į didžiausio tapybos kūrinio ant sienos Lietuvos rekordą.

Piešinio autorius Ričardas Gruodis su savanore Vilte Vyšniauskaite.

Prie piešinio įgyvendinimo prisideda 17 savanorių, kurie skiria savo vasaros dienų laiką, kad Lietuvos jaunimo sostinė būtų dar gražesnė. Suburti gausią savanorių komandą ne pirmą kartą padeda Vladas Polevičius ir Aistė Rutkauskienė. Visuomenės ir verslo plėtros instituto direktorius V. Polevičius sako, kad savanoriai noriai registruojasi ir prisideda prie tokių projektų. Norą, kad piešiniais būtų išmarginta visa kalėjimo tvoros siena Stoties gatvėje, išsakė ir savanoriai. Ne vienus metus piešiantys jau klausė, ar bus tęsinys.

Ant tvoros paveikslą tapantys savanoriai yra 14–34 metų, bet didžiąją jų dalį sudaro gimnazistai. A. Rutkauskienė sakė, kad tapant šių metų kūrinį daugiausia sunkumų ir kelia labai didelis piešinio plotas ir nuolatinės oro permainos.

Prie intensyvaus eismo gatvės esanti tvora yra matoma daugeliui, o keletas marijampoliečių jau yra pasidaliję socialiniuose tinkluose, kad dabar dar dažniau stengiasi pravažiuoti Stoties gatve ir pažiūrėti, kaip siena kasdien keičiasi.

Dar prieš metus išsakytas noras, kad piešiniais būtų išmarginta paskutinė ir ilgiausia kalėjimo tvoros siena, jau visai netrukus virs realybe. Sienos pristatymas visuomenei planuojamas rugpjūčio 11 dieną 13 valandą. Todėl rugpjūčio 12 dieną švęsdami Jaunimo dieną marijampoliečiai ir miesto svečiai jau galės džiaugtis spalvinga siena.

Raminta Milašiūtė

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika