www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Po sekmadienio kaitros: 10 patarimų, kokių klaidų vengti gydant odos nudegimus saulėje

Sekmadienis gyventojams dovanojo vasariškus orus – virš 30 laipsnių perkopusius karščius ir saulėtą dieną, tačiau jos pasekmės kai kuriems gali būti skausmingos. Viena dažniausių problemų, su kuria susiduriama atsipalaidavus ant saulės – stiprūs odos nudegimai. Sveikatos priežiūros specialistai įvardija, kokių klaidų svarbu žūtbūt vengti gydant nudegimus saulėje.

Paulius Raudonis.

Paaiškina, kodėl negalima naudoti kefyro ir grietinės

„Turbūt dažnam iš mūsų vaikystėje močiutė ant saulėje nudegusios nugaros tepė kefyrą ir grietinę. Visa laimė, jeigu jums tada neteko susidurti su pašalinėmis odos reakcijomis. Iš tiesų, šių produktų, o ypatingai grietinės, negalima tepti ant nudegusios odos, nes juose esantys riebalai gali sulaikyti karštį odoje. O tai trukdo nudegusiai odai kvėpuoti ir greičiau gyti po patirto šoko“, – pasakoja „Eurovaistinės“ vaistininkas Paulius Raudonis.

Vaistininkas priduria, kad ta pati taisyklė galioja aliejams ir vazelinams, kurie irgi sulėtina nudegusios odos gijimą. Jie ant nudegusios odos tarsi uždeda riebalinę plėvelę, kuri neišleidžia karščio ir sudaro palankias sąlygas pažeistoje odoje daugintis bakterijoms.

Būtinai skaitykite kremų sudėtį – venkite joje alkoholio

Saulėje nudegusi oda stipriai išsausėja – atsiranda paraudimas, tempimas, odos lupimasis, ir rimtais atvejais – pūslelės. Lietuvos Raudonojo kryžiaus pirmosios pagalbos mokymų koordinatorė Nijolė Čiūtienė pataria atsakingai rinktis priemones, kuo drėkinti odą:

„Paprastas drėkinamasis kremas ne visada gali padėti nudegusiai odai, o kartais kaip tik sukelti dar daugiau problemų. Prieš tepdami kremą ant odos, būtinai paskaitykite jo sudėtį. Jeigu sudėtyje rasite alkoholio, nė už ką jo nenaudokite. Alkoholis tik dar labiau išsausins saulėje nudegusią odą ir apsunkins jos gijimą. Geriau rinkitės kremus, kurių sudėtis natūrali ir į ją įeina alavijas, sojos, vitaminai A ir E“, – pataria pirmosios pagalbos specialistė.

Nudegusiai odai saugiausia veiklioji medžiaga – pantenolis

Gydant odos nudegimus saulėje svarbu ne tik užtikrinti, kad odos raudonumas ir skausmas greičiau praeitų, bet ir skatinti odos gijimo procesus bei sustabdyti bakterijų dauginimąsi. Todėl vaistininkas P. Raudonis pataria naudoti priemones, į kurių sudėtį įeitų veiklioji medžiaga – pantenolis.

„Patenolis – tai vitamino B5 pirmtakas, kuris stimuliuoja natūralų odos ląstelių atsinaujinimą, palaiko reikiamą drėgmės lygį. Jis pasižymi raminamuoju poveikiu, todėl padėti lengviau „pergyventi“ varginantį odos skausmą ir tempimą. Ne veltui ši priemonė naudojama ne tik nudegus saulėje, bet ir nusideginus nuo atviros ugnies. Pantenolis yra pati saugiausia veiklioji medžiaga, gelbstinti nuo nudegimų“, – sako vaistininkas P. Raudonis.

Trumpi patarimai, o gijimas – greitesnis

Kasdienėje rutinoje atliekame daug mums įprastų veiksmų, kurie nudegus saulėje gali sukelti papildomų odos komplikacijų. Dažniausiai daromas klaidas, kurių reikėtų vengti, įvardija pirmosios pagalbos mokymų koordinatorė N. Čiūtienė ir vaistininkas P. Raudonis.

Nebebūkite ant saulės. Nudegus odą kuo greičiau ieškokite pavėsio ir tepkitės kremu nuo saulės. Net ir pavėsyje gauname šiek tiek UV spindulių, todėl apsauga – būtina.

Nesimaudykite karštame duše. Elkitės priešingai – prauskite nudegusią odą vėsiame, tačiau ne per šaltame, vandenyje, po silpna vandens srove.

Netrinkite odos rankšluosčiu. Po dušo lengvai nusausinkite odą švelniai liesdami rankšluosčiu ir iš karto ją drėkinkite kremais, alaviju. Taip sumažės odos tempimas, niežėjimas ir tinimas.

Būkite atsargūs su nudegusia oda. Nedraskykite, nekasykite ir nedirginkite jos, nepradurkite pūslių. Taip galite įnešti bakterijų ir sukelti infekciją, gerokai sulėtinti gijimą.

Nedėvėkite aptemptų drabužių. Nudegus būtina leisti odai kvėpuoti, o aptempti drabužiai to daryti neleidžia.

Neignoruokite rimtų nudegimo saulėje simptomų.  Jeigu karščiuojate, jus kankina šaltkrėtis, pykinimas, neslūgstantis skausmas ir pūslės, – tai ženklas, kad nudegėte stipriai ir jums reikalinga medikų pagalba.

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika