www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Vieniems žemės sklypas – turtas, kiti užmiršta, kad jį turi

Kiekvienais metais gyventojai raginami susitvarkyti savo žemės sklypus: nupjauti žolę, iškirsti sumedėjusius augalus, pašalinti statybines atliekas ir t. t. Neprižiūrima, apšnerkšta teritorija gadina visos gatvės, gyvenvietės vaizdą, o artimiausiems kaimynams – tikra nelaimė. Jiems tenka kovoti ne tik su per tvorą perlipusiomis, pasisėjusiomis piktžolėmis, bet ir susiformavusiuose šabakštynuose besiveisiančiais graužikais.

Savivaldybėse kasmet sudarinėjami tokių apleistų sklypų sąrašai, jų savininkai įspėjami, kad susitvarkytų, galiausiai jiems skiriamos baudos, kelis kartus padidinami žemės mokesčiai, bet apsileidėlių vis dar yra. Įdomiausia, kad žmonės užmiršta turintys tokį turtą, apie kurį kiti tik pasvajoti gali.

Namas J. Basanavičiaus gatvėje, Marijampolėje, turi per 10 paveldėtojų, bet tvarkyti jo nėra kam. Redos Brazytės nuotraukos.

Šiemet Marijampolės savivaldybėje apsileidėlių mažiau

Paklausta, kaip tvarkosi marijampoliečiai ir kaimų gyventojai, Marijampolės savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vyriausioji specialistė, atliekanti skyriaus vedėjo pareigas Daina Bartuškevičienė pasidžiaugė, kad šiemet nenaudojamų, apleistų žemės sklypų sąrašas, lyginant su ankstesniais metais, trumpesnis.

– Kasmet sudaromi nenaudojamų, apleistų žemės sklypų sąrašai, į kuriuos įtraukiami tie žemės sklypai, kuriuose netvarkingai laikomos statybinės ir (ar) aplinką teršiančios medžiagos ar daiktai (akivaizdžiai netvarkingos, techninių reikalavimų neatitinkančios transporto priemonės, jų dalys, nenaudojami statybiniai vagonėliai ir pan.), kaupiamos šiukšlės, taip pat apleisti apaugę sumedėjusiais augalais, žole ir pan. ir iki einamųjų metų liepos 15 dienos nenušienauti. Ilgiausias sąrašas per pastaruosius metus buvo 2021-aisiais – jame buvo 88 apleisti sklypai. Pernai nesitvarkančiųjų sumažėjo iki 44. Šiemet užfiksuoti 37 netvarkomi, apleisti žemės sklypai: 15 – mieste ir 22 – kaimiškose seniūnijose. Daugiausia nenaudojamų, apleistų žemės sklypų kaimiškose teritorijose pateikė Liudvinavo seniūnija, mažiausiai – Gudelių seniūnija.

Dauguma žemės sklypų savininkų – Marijampolės savivaldybėje negyvenantys asmenys (jie gyvena užsienyje ar kitose savivaldybėse), todėl ir „pamiršta“, kad turi nuosavybę, kuria būtina pasirūpinti. Tokie sklypai įtraukiami į Nenaudojamų, apleistų žemės sklypų sąrašą, jiems taikomas padidintas žemės mokestis (4 proc. žemės vertės). Vis dėlto dalies tokių savininkų į šį sąrašą įtraukti negalime, nes asmenys mirę, o paveldėtojai nesusitvarkę paveldėjimo teisės (kartais ir po keletą metų).

Padidintas žemės mokestis dažniausiai padaro poveikį žmogui, bet tikrai ne visiems. Būna netgi taip, kad sumokėjęs paskirtą didesnį mokestį už nurodytą sklypą, tarkime, mieste, jį tvarko, bet užmiršta turintis žemės kurioje nors seniūnijoje. Dažnai tai prisimena tik ir vėl įspėtas apie padidintą mokestį.

Kazlų Rūdos savivaldybėje apsileidusių nedaug

Kazlų Rūdos savivaldybės administracijos Infrastruktūros ir žemės ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Arūnas Arlauskas, pastebi, kad savivaldybės gyventojai savo valdomuose/naudojamuose žemės plotuose pirmą kartą nupjauti žolę privalėjo iki gegužės 31 d., antrą kartą – iki liepos 1 d.

– Seniūnijų seniūnai seniūnijai priskirtoje teritorijoje birželio–liepos mėn. nustatę nenaudojamus, apleistus ne žemės ūkio paskirties žemės sklypus ir nekilnojamąjį turtą, įspėjo šių objektų savininkus/nuomininkus. Jei šie, gavę įspėjimus, per 5 darbo dienas nesiėmė priemonių objektams sutvarkyti, seniūnai liepos pradžioje (pagal nustatytą tvarką iki liepos 15 d.) pateikė Infrastruktūros ir žemės ūkio skyriui tokių sklypų/nekilnojamojo turto apžiūros aktus su vaizdine medžiaga (nuotraukos, išrašai iš Registro centro duomenų bazės ir pan.). Skyrius pagal juos parengė tokių objektų sąrašus ir perdavė juos Kazlų Rūdos savivaldybės sąrašų parengimo komisijai.

Galime pasidžiaugti Jankų seniūnija, kurioje gyventojai tvarkosi nepriekaištingai, tad ir apžiūros aktų iš seniūnijos negauta. Tačiau du apleisti žemės sklypai užfiksuoti Antanavo seniūnijoje, devyni sklypai ir du neprižiūrimi pastatai – Kazlų Rūdos seniūnijoje. Antri metai apžiūros aktas dėl to paties netvarkomo sklypo gautas iš Plutiškių seniūnijos, du tokie žemės sklypai yra Kazlų Rūdos seniūnijoje.

Netvarkomų, apleistų objektų savininkai/nuomininkai paprastai teisinasi, kad buvo išvykę į užsienį, dėl savo pakeistos gyvenamosios vietos negavo įspėjimų, buvo sugedusi technika ir pan. Deja, tai nuo atsakomybės neatleidžia. Po sąrašų sudarymo tokiems savininkams/nuomininkams rašomi įspėjimai/pranešimai/raginimai susitvarkyti, o vadovaujantis Administracinių nusižengimų kodeksu surašomi Administraciniai nurodymai/protokolai. Komisijai sudarius galutinius sąrašus, jie bus Administracijos direktoriaus patvirtinti ir pagal nustatytą tvarką pateikiami Valstybinei mokesčių inspekcijai, kuri 4–8 kartus padidins žemės, žemės nuomos ir nekilnojamojo turto mokesčius.

Kalvarijoje – daugybė metai iš metų netvarkomų sklypų

Po liepos 1 dienos apleistų sklypų sąrašus sudarinėjo ir Kalvarijos seniūnijos seniūnė Irena Abraitienė. Apleistų, netvarkomų sklypų seniūnijoje aptikta 100.

Pasak seniūnės, apmaudžiausia, kad daugelis jų netvarkomi metai iš metų. Jų savininkai arba išvykę į užsienį, arba gyvena kituose Lietuvos miestuose. Nemažai apleistų sklypų savininkų nebėra, jie mirę, o paveldėtojai neperėmę palikimo, tad turto savininkai tiesiog nežinomi.

– Yra ir tokių, kurie kažkada prisipirko sklypų ir apie juos tiesiog užmiršo, – sako I. Abraitienė.

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika