www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Spyna, kaip ir žmogus, turi savo paslaptis

Ramina Bielienė, daugiau kaip 20 m. dirbusi vadovaujamą darbą, jau apie 25-erius metus dirba šeimos įmonėje. „Xkodas“ išaugo iš mažo šeimos verslo, pradėto 1987-aisiais. Ekonomistei Raminai, tuokart jau susiradusiai darbą Savivaldybėje, dėl šeiminių aplinkybių (susirgus vyrui) teko išsispirti iš aukštakulnių ir stoti prie raktus gaminančių įrenginių, prie kurių anksčiau net prisilietusi nebuvo. Šiandien ji su sūnumi Vytautu Bieliu, vadovaujančiu „Xkodui“, džiaugiasi, kad įmonė „išaugo“ paprastų raktų gamybos „marškinėlius“.

Dabar į „raktinę“ žmonės ateina ne tik pasidaryti trūkstamų raktų. Kam dar nėra tekę susipažinti su pažangiausiomis technologijomis, trumpai pasakysime tiek: šiandien namų duris galime atsirakinti vos prilietę spyną pirštu arba net būdami kitame žemyne. O jei pakeliui į pajūrį, kažkur apie Kryžkalnį, atsimename, kad turbūt neišjungėme lygintuvo namuose, skambiname kaimynui ir sakome: atrakinu duris, nueik, pažiūrėk, ar išjungiau“. O po to, kai kaimynas patikrins ir patvirtins, kad tikrai išjungėme, telefonu vėl užrakiname savo namus ir ramiai keliaujame pajūrin.

Ir visa tai – ne ateitis. Tai yra šiandienos realybė ir tikrai ne prabanga. Na, panašiai kaip mobilusis telefonas.

Ramina Bielienė: „Per 2 savaitės savarankiškai išmokau daryti raktus. Visiškai savarankiškai!“ Ričardo Pasiliausko nuotraukos.

Grįžkime prie įmonės kelio pradžios, kurioje buvo Raminos vyras. Pablogėjus jo sveikatai, nedidelio verslo planai vertėsi taip, kaip nesitikėta. Iš vieno atlyginimo išlaikyti du vaikus studentus ir sergantį vyrą, Ramina suprato, neįmanoma.

– Likau viena, vyras ligoninėje, o aš apie stakles ir darbą žinojau tiek, kiek matydavau dirbantį vyrą. Bet atsidūriau padėtyje be išeities, reikėjo dirbti. Padarau raktus klientams – kitą dieną jie grįžta atgal: nerakina! Vyrai klientai pajuokaudavo, bet moterys puldavo be gailesčio – ko čia dirbi, jei nemoki? Galvodavau – žinotumėt mano situaciją, taip nekalbėtumėt.

– Ką darėte, kai klientai atnešė nerakinančius raktus?

– Nuėjau į parduotuvę, prisipirkau spynų cilindrų ir pradėjau aiškintis, kas ir kaip veikia. Staklių irgi nemokėjau sureguliuoti.

– Nebandėte klausti vyro, kaip tai padaryti?

– Negalėjau jam pasakyti, kokia situacija darbe, būtų dar pablogėjusi sveikata – šis versliukas buvo jo gyvenimo dalis. Per dvi savaites savarankiškai išmokau daryti raktus. Visiškai savarankiškai! O kai vyras grįžo iš ligoninės, aš jau visai puikiai dirbau. Tarsi viskas stojo į senas vėžes.

– Ilgam?

– Ne. Iš užsienio ėmė vežti senus automobilius, prasidėjo spynelių gedimai, raktų pametimai. Tada net raktų ruošinių nebuvo įmanoma gauti. Net automobilių laužynų („šrotų“) dar nebuvo, ir parsisiųsti nebuvo įmanoma. Netrukus supratome, kad turime patys išsiimti spyneles iš automobilių ir taisyti – ir ėmiausi šio darbo. Pasiėmiau du skirtingus atsuktuvus, plaktuką ir išvažiavau pas klientus. Pradžioje net nežinojau, kaip spyną atlaisvinti. Vyrai turguje apstoję ratu, visi patarinėja: gal taip, gal anaip. Bet išėmiau vieną, kitą, ir išmokau. Reikėjo joms raktus pritaikyti – irgi nemokėjau. Būdavo – parsinešu namo, išardau ir sėdžiu kaip prie dėlionės. Sėdėjau, sėdėjau ir man pasidarė taip įdomu, kaip tos spynos veikia, ėmė taip patikti! Vyras vis sirgo, vaikai studijavo, pinigų reikėjo. Mačiau, kad tai niša, kur galima užsidirbti, jei daug dirbi. Ir  dirbau. Labai daug dirbau.

Vėliau Ramina spyneles pradėjo taisyti automobilių turguje, sename autobuse:

– Žiemą susivyniodavau kojas į laikraščius, dar į polietileną, o rankos nuolat sugrubusios – po parą ar pusantros turguje išbūdavau. Kai ten atsidarėme kioskelį, buvo lengviau. Tokia ta pradžia buvo, – sako Ramina.

Kai darbas patinka, kai pradedi jį suprasti – ima sektis. Tarsi spręstum lygtis, kai atsakymą žinai, bet nežinai sprendimo. Ir taip – iki šiol.

Kiekviena spyna turi savo paslaptį

– Ar būna situacijų, kai tenka gelbėti žmones?

– Pasitaiko. Klientas per Naujuosius pametė raktus nuo šarvo durų (tuomet jos dar buvo naujiena), neįeina į namus, o netrukus turi išvykti į užsienį. Pasiėmiau įrankių, grąžtą ir atidariau duris. Jis išvažiavo laimingas į komandiruotę, o aš dar laimingesnė, kad pavyko. Prieš važiuodama į iškvietimą stengiuosi išstudijuoti spyną ir suprasti, kaip veikia jos mechanizmas.

– Būna, kad žmogus atneša raktą, o jūs sakot: „O, žmogau, prastą spyną nusipirkai“?

– Būna. Jei firminė, gera spyna, ji nepradės blogai rakinti, o jei nežinia kur pagaminta ir keletą eurų tekainuoja – tai įdėta nebus stabili, stipriau pasukus išeis iš savo vietos, deformuosis ir nerakins. Pasiaiškiname, ką žmogus rakins – ar sandėliuką, kuriame nieko vertingo nėra, ar namus. Kartais klientai sako: „Man gerai ir šita“. Sakau jiems – tikrai negerai. Jei cilindriukas kainuoja 4–5 eurai, tai kiek jis gali laikyti? Jis tiesiog negali būti kokybiškas. Parodau keletą spynų, palyginu, kuri laikys, o kuri labai greitai subyrės, o tada žmogui bus daugiau išlaidų. Tas pats ir su automobilių spynelėmis – geriau nusipirkti autolaužyne naudotą negu kinišką naują, nes su šita bus problemų ir savininkui, ir mums, kai reikės taisyti.

Mokyklos raktininkų neruošia

Paklausta, ar kur nors Lietuvoje yra ruošiami raktininkai, Ramina sako, kad ne. Ir priduria, kad artėja metas, kai mums įprastus metalinius raktus pakeis išmaniosios technologijos. Jau dabar, juokiasi pašnekovė, pirštu gali atsirakinti namus (turima galvoje piršto antspaudas, kuris kiekvieno žmogaus yra unikalus).

Išmanios kodinės spynos ir spynos su piršto antspaudo nuskaitymo mechanizmu atitinka bankinio lygio saugumo reikalavimus.

– Aš pati kategoriškai prieštaravau, kad mano namuose būtų įrengta išmanioji spyna. Bet dabar… – džiaugsmingai sako Ramina ir paaiškina: – Kai išeina anūkai, niekada nesuku sau galvos – užrakino duris ar ne. Viską matau telefone. Galbūt anksčiau išmaniosios spynos buvo svarbiau didelėms įmonėms, bet dabar tai jau tampa namų kasdienybe. Raktai pamažu išnyks, nors Europoje dar taip pat gamina raktus. Bet užsienio kolegos stebisi, kad mes vis dar taisome spynas.

Raktininkų asociacija

Ramina su sūnumi Vytautu, kuris, tęsdamas šeimos verslą, įkūrė įmonę „Xkodas“, priklauso Europos raktininkų asociacijai. Jos nariai kasmet susitinka kurioje nors šalyje, susipažįsta su naujomis technologijomis bei įranga.

– Tokia bendrystė labai padeda, kai kyla kokių nors problemų – bet kuriam asociacijos nariui gali paskambinti, tartis, klausti patarimo, nes esame ir asmeniškai pažįstami. Nuolat dalinamės informacija, o kai pradėjome dirbti su išmaniosiomis spynomis, vėl kartu dalyvavome mokymuose, konferencijose, – pasakoja Ramina.

– Ar yra kur nors pasaulyje koks nors stebuklas spynų pasaulyje, apie kurį mes, eiliniai vartotojai, dar nesame girdėję?

– Manyčiau, ne. Naujovė – tikrosios išmaniosios spynos. Tai labai rimtas dalykas. Jos jau yra ir Lietuvoje, ir Marijampolėje.

Spynų kokybė blogėja

Ramina sako, kad mums įprastų spynų kokybė nuolat blogėja, kaip ir visa buitinė technika, kuri paprastai „baigiasi“ kartu su garantiniu laikotarpiu. Tas pats ir su spynomis – nebent garsiausi gamintojai rūpinasi kokybe, bet tuomet nereikėtų stebėtis ir aukštomis jų kainomis. Kas dėjosi naujas duris, pastebėjo, kad gera spyna kainuoja 500–700 eurų (tai paprastų, ne išmaniųjų spynų kaina). Ir priduria, kad išmaniosios kainuoja taip pat panašiai, dar ir pigesnių yra, kainuojančių 250–500 eurų. Ramina pastebi, kad durų gamintojai, norėdami pirkėjams pasiūlyti kuo pigesnes duris, įdeda prastesnes spynas, taip sumažindami kainą. O ką? Ne kiekvienas klientas juk raktininkas, ne visi supranta, kuri spyna yra gera, o kuri ne.

Išmaniosios spynos – jau šiandiena, ne ateitis.

Aukščiausio saugumo lygio užraktai

Raminos sūnus, „Xkodas“ vadovas Vytautas Bielys galėtų daug pasakoti apie ateities, kuri yra jau dabar, užraktus. Pavyzdžiui, iLOQ užraktai šiandien yra išmaniausi sprendimai rinkoje. Jie yra pagaminti iš perdirbtų medžiagų, nereikalauja nei baterijų, nei laidų, nei interneto ir atitinka aukščiausio saugumo lygį. O pats „Xkodas“ tapo oficialiu suomių įmonės iLOQ atstovu Lietuvoje, pristatantis išmaniausius, bankinio saugumo lygio ir tvarius sprendimus daugiabučiams, biurams ir pan.

Besirengiantys keisti spynas turėtų iš ko rinktis. Štai S50 serija yra unikali, patentuota beraktė technologija, kuomet užrakto mechaniniam veiksmui panaudojama energija, gaunama iš mobiliojo įrenginio, priliečiant telefoną ar laikrodį prie spynos. Visa užraktų sistema sujungiama per duomenų debesį – taip galima tiksliai matyti bei valdyti patekimą į patalpas, įrenginius ar teritorijas. Visoje išmaniųjų užraktų rinkoje tai yra pirmasis ir vienintelis užraktas, veikiantis tokiu principu.

S5 serijos spynoms atrakinti panaudojama kinetinė energija, kuri atsiranda įkišant raktą į spyną. Visų raktų geležtės yra vienodos, todėl, pametus ar sugadinus raktą, paprasta jį pakeisti kitu – pažymint varnelę programoje. Kas, kokias duris ir kada gali atrakinti, sprendžia sistemos administratorius. Toks sprendimas puikiai pritaikomas ofisuose, daugiabučiuose, mokymo įstaigose, klinikose.

Sudėtingos ir patikimos

Aukščiausios kokybės išmaniųjų spynų išskirtinumas – bankinio lygio saugumas, galimybė realiu laiku nustatyti ir matyti, kas, kada ir kokias duris ar užraktus gali atrakinti. Tai itin geras pasirinkimas ir namams, ir verslui. Išmanios spynos cilindras yra toks pat, kaip įprastos spynos, tačiau užraktas yra be rakto, patogus ir paprastai valdomas. Visa ši sistema yra paremta „duomenų debesies“ technologija, o duomenys saugomi ir administruojami Suomijoje esančiuose serveriuose. Tai svarbi saugumo ir patikimumo dalis, žinant politinę situaciją pasaulyje.

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika