www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Javapjūtė baigėsi, prasideda sėja

– Buvo sausra, buvo liūtys, derliai nėra rekordiniai – jie normalūs, kiek didesni nei vidutiniai, – „Suvalkiečiui“ sakė Sigutis Jundulas, Lietuvos ūkininkų sąjungos Marijampolės skyriaus vadovas, paklaustas, ar jau galima apibendrinti, koks buvo šis sezonas grūdų augintojams. Ir pridūrė, kad derlingumas kiekviename kaime gali būti skirtingas – žiūrint, kokioje žemėje augo javai.

Javapjūtė jau baigėsi, prasideda sėjos darbai. Ričardo Pasiliausko nuotraukos.

Apie javus

Pasiteiravus, ar šiais kainų augimo laikais kilo ir grūdų supirkimo kainos, pašnekovas juokiasi: „Tik elektros kainos kyla, ne grūdų.“ Ir dar patikslina: žemės ūkio produktų supirkimo kainos krenta, bet maisto, pagaminto iš jų, kainos parduotuvėse nekrenta.

S. Jundulas pateikia asmeninį pavyzdį: štai vasarinių kviečių supirkimo kaina, lyginant su praėjusia savaite, šią savaitę sumažėjo 6–7 eurais už toną. Ir kas keisčiausia, ekstra klasės (aukščiausios kokybės) ir IV klasės (prasčiausios kokybės) grūdų supirkimo kaina skiriasi net 60 eurų: 221 euras už ekstra klasę ir 161 euras už 4-ąją. Pernai šis skirtumas būdavo vos 10–20 eurų. 2022 metais ekstra klasės javai buvo superkami po 350 eurų.

Geroji šios prastos situacijos pusė yra ta, kad nebėra eilių prie supirkimo punktų.

– Bet javapjūtė jau baigėsi, – sako S. Jundulas, – laukuose liko tik pupos. Šiuo metu ūkininkai tvarko dirvožemį, skuta ražienas, sėja rapsus (juos reikia pasėti iki rugpjūčio 25-osios, vėliausiai – iki rugsėjo 1-osios, kad spėtų pasiruošti žiemai). Nuo rugsėjo 1-osios prasideda žieminių javų sėja. Gyvulių augintojai, žemei gavus lietaus, sulaukė antro atolo, ir tai gera žinia.

Daržovių augintojai dar augina bulves, morkas ir burokus.

… ir daržoves

Kaip informuoja VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras, rugpjūčio mėnesio pirmoje pusėje bulvių ir daržovių kainos mažėjo.

Dar neaišku, kokia bulvių kaina bus rudenį.

Žemės ūkio duomenų centro tyrimo duomenimis, rugpjūčio 7–13 dienomis, palyginti su liepos 10–16 dienomis, Lietuvos didžiųjų mažmeninės prekybos tinklų parduotuvėse šiltnamiuose auginamų daržovių kainos sumažėjo: trumpavaisių agurkų – 30,13 proc. (sudarė 2,18 Eur už kg ir buvo 7,63 proc. mažesnė nei prieš metus), pomidorų – 28,38 proc. (sudarė 2,12 Eur už kg ir buvo 3,64 proc. mažesnė nei prieš metus).

Mūsų šalyje prasidėjus naujam bulvių ir kai kurių lauko daržovių derliui, jų kainos kito įvairiai. Supakuotų bulvių kaina sumažėjo 23,13 proc. (sudarė 1,03 Eur už kg ir buvo tokia pati kaip ir prieš metus), nesupakuotų bulvių kaina sumažėjo 22,30 proc. (sudarė 1,08 Eur už kg  ir buvo 17,39 proc. didesnė nei prieš metus). Baltagūžių kopūstų kaina sumažėjo 25,32 proc. (sudarė 0,99 Eur už kg ir buvo 1,42 proc. mažesnė nei prieš metus). Burokėlių kaina padidėjo 18,75 proc. (sudarė 0,95 Eur už kg ir buvo 10 proc. didesnė nei prieš metus). Burokėlių kaina padidėjo, nes pradėta realizuoti naujo derliaus produkcija.

Augintojų apklausos duomenimis, jų ūkiuose rugpjūčio pirmoje pusėje, palyginti su praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu, bulvių vidutinė kaina buvo didesnė 11,11 proc., burokėlių – 10,29 proc., baltagūžių kopūstų – 6,90 proc. Tačiau pomidorų kaina buvo mažesnė 18,42 proc., trumpavaisių agurkų – 14,29 proc.

Šiltnamiuose auginamų daržovių kainos birželio ir liepos mėnesiais mažėjo lėtai (10–14 proc. per mėn.), tačiau rugpjūčio pirmoje pusėje, kaip ir buvo prognozuota, sumažėjo 28–30 proc. Iki vasaros pabaigos šiltnamių daržovių kainos dar gali sumažėti, nes vyraujant karštiems orams yra didelė jų pasiūla.

Baltagūžių kopūstų ir burokėlių kainos, didėjant jų pasiūlai, turėtų mažėti. Ūkininkai jau pradeda realizuoti naujo derliaus morkas ir svogūnus. Kainos yra mažesnės nei pavasarį baigiantis seno derliaus produkcijai, todėl ir mažmeninės kainos turėtų būti mažesnės.

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika