www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Dviejų svarbių savivaldybės įmonių reorganizacija – ar bus geriau?

Pirmadienį vykusiame Marijampolės savivaldybės tarybos posėdyje po karštų daugiau kaip valandą užtrukusių diskusijų priimtas sprendimas, kad uždaroji akcinė bendrovė „Marijampolės butų ūkis“ iki 2023 m. gruodžio 31 d. būtų reorganizuota, prijungiant ją prie uždarosios akcinės bendrovės „Sūduvos vandenys“, kuriai pereitų visos Butų ūkio teisės ir pareigos. Tarybos opozicija tokiam sprendimui prieštaravo.

Dvi svarbios savivaldybės įmonės bus reorganizuojamos. Ričardo Pasiliausko nuotraukos.

Opozicija išsakė savo abejones

Tarybos opozicija buvo prieš tokį sprendimą. Apie tai, kad šių įmonių reorganizaciją būtina stabdyti, posėdžio išvakarėse pasisakė ir Seimo narys, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos atstovas Andrius Vyšniauskas. Svarstant šį klausimą posėdyje neskubėti ir dar padiskutuoti su Aplinkos ministerija ragino ir Vyriausybės atstovas Marijampolės apskrityje Andrius Cechanavičius. Nepaisant to, 15 Tarybos narių balsavus „už“ ir dešimčiai susilaikius reorganizacija bus vykdoma.

Norėdami išklausyti abiejų pusių argumentus, dar prieš posėdį pakalbinome Seimo narį A. Vyšniauską ir Marijampolės savivaldybės merą Povilą Isodą. A. Vyšniauskas „Suvalkiečiui“ sakė, kad jis yra prieš tokį siūlymą, nes tokia reorganizacija prieštarauja ne tik gyventojų interesams, bet ir įstatymams.

– Savivaldybės vadovai ilgainiui siekia per Butų ūkio pelną padengti „Sūduvos vandenų“ nuostolius. Jeigu Butų ūkis iš gyventojų mokamų administravimo įmokų sukaupia tokius pelnus, kad gali dotuoti tris kartus didesnę „Sūduvos vandenų“ įmonę, tai reiškia, kad Butų ūkis yra nustatęs per dideles savo teikiamų paslaugų kainas. Kodėl daugiabučių namų gyventojai turi dotuoti vandens tiekimo paslaugą visiems savivaldybės gyventojams, tarp jų ir tiems, kurie gyvena nuosavuose namuose? – stebėjosi Seimo narys.

Pasak jo, dar birželio mėnesį Aplinkos ministerija išsiuntė savivaldybėms raštą, kuriame buvo nurodyta, jog geriamojo vandens tiekėjų jungimas su kito tipo įmonėmis nėra galimas, nes visos vandens tiekimo įmonės savo veiklą turi vykdyti efektyviai, savarankiškai išsilaikyti iš veiklos pajamų ir teikti kokybiškas geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugas gyventojams, o sujungus tokias skirtingas savivaldybės valdomas įmones nebūtų išlaikomas paslaugų kainos ir kokybės santykis, kiltų grėsmė neužtikrinti geriamojo vandens paslaugų įperkamumo.

Ar kils grėsmė nacionaliniam saugumui?

A. Vyšniauskas taip pat akcentavo, kad viešieji vandens tiekėjai yra priskiriami prie pirmosios kategorijos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių, todėl tokių įmonių reorganizavimas, pertvarkymas ar bet koks kitas modifikavimas gali tapti rimtu prieštaravimu nacionalinio saugumo interesams. Be to, reorganizuotai įmonei reikės iš naujo gauti vandens tiekimo licenziją, o sujungus dvi skirtingo tipo įmones „Sūduvos vandenys“ vykdys ne tik vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugas, bet ir kitas jai nebūdingas paslaugas, todėl tokiai įmonei vandens tiekimo licenzija negalės būti išduodama.

Paklausus A. Vyšniausko, kaip jis vertina tai, jog, sakysime, Kalvarijoje ar Kazlų Rūdoje gyventojams tokias paslaugas teikia vienas tiekėjas, jis atsakė, jog turėtume orientuotis į didesnius miestus ir „Sūduvos vandenis“ lyginti su, pavyzdžiui, „Dzūkijos vandenų“ bendrove.      

Seimo narys sakė, kad priėmus sprendimą reorganizuoti įmones laukia ginčai vyriausybiniu lygiu, o jei prireiks, ir ieškinys teismui. Neatmetamas ir teisės aktų keitimas, kad tokie procesai negalėtų vykti.

Meras jokių prieštaravimų ir grėsmių nemato

Kodėl buvo nuspręsta reorganizuoti šias įmones, ar pagrįsti Seimo nario būgštavimai ir abejonės dėl jų reorganizavimo, paklausėme mero P. Isodos. Pasak jo, šiuo reorganizavimu siekiama sujungti paslaugas Marijampolės savivaldybėje, mažinti administracinius resursus, efektyviai panaudoti savivaldybės teritorijoje esantį turtą ir pastatus, optimizuoti paslaugas teikiančių įmonių tinklą, užtikrinti racionalų paslaugoms teikti skirtų materialinių ir finansinių išteklių panaudojimą ir kokybiškų paslaugų Marijampolės savivaldybės gyventojams teikimą.

– Esu įsitikinęs, kad abi šios įmonės turėtų nemažą sinergiją, daug jų funkcijų yra analogiškos, abi turi avarines tarnybas, ir dabar, jei kažkur užsikemša vamzdis, vartotojas net nežino, į kurią įstaigą jam kreiptis. Tai bus naudinga ir valdymo prasme, o vartotojams supaprastės procesai, bus viena sąskaita, aiškesnė apskaita, – sakė meras „Suvalkiečiui“.

Jis pabrėžė, kad įmonės ne sujungiamos, o reorganizuojamos, ir žmonėms niekas nesikeis. Taip, Butų ūkio bendrovė generuoja pelną, ir tai užtikrins pinigų srautus, leis racionaliau paskirstyti lėšas. Siūlymas pelningai dirbančiai Butų ūkio bendrovei mažinti įkainius merui neatrodo rimtai – įmonei nuolat reikia atsinaujinti, pirkti techniką, investuoti, tas rezervas turi būti.

Dėl to, kad „Sūduvos vandenys“ yra strateginė įmonė, ir tokiai reorganizacijai turi pritarti Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisija, P. Isodai taip pat neatrodo problema.

– Komisija neturėtų prieštarauti, nes po reorganizacijos įmonės akcininkas nesikeičia, nėra kažkokio neaiškaus kapitalo, įmonė lieka vieno savininko, Savivaldybės rankose, ir mūsų teisininkai čia nematė jokio prieštaravimo, – sakė jis.

Aplinkos ministro nuomonė kitokia

Šiais klausimais meras kalbėjosi ir su aplinkos ministru Simonu Gentvilu. Nuomonės išsiskyrė – anot mero, ministerija nori vadovauti savivaldai, nors šeimininkai ir savininkai yra Savivaldybė, kuri siekia tokias įmones turėti savo rankose ir jas sėkmingai valdyti. Merą piktina planai ateityje apskrityje esančias visas vandens tiekimo įmones sujungti – jo nuomone, taip siekiama kitų savivaldybių problemas spręsti Marijampolės savivaldybės sąskaita.

– Per pastaruosius kelerius metus mes į „Sūduvos vandenų“ įmonę investavome milijonus eurų, ir dar daug ko ten reikia, tad tikrai nenorime, kad ministerija svetimas bėdas užkrautų ant mūsų pečių. Kalbos apie teisminį kelią po priimto sprendimo man neatrodo rimtos, nes tam, kad sprendimą skųstum, reikia teisinio pagrindo, o koks jis, man nepasakė nei ministras, nei Vyriausybės atstovas, – aiškino P. Isoda.

Jis išsklaidė ir nuogąstavimus, kad reorganizacija siekiama atlaisvinti „Marijampolės butų ūkio“ patalpas, esančias miesto centre, ir jas pelningai parduoti. Ten planuojama perkelti  sujungtų ikimokyklinių švietimo įstaigų administraciją, kad ji būtų ne kažkuriame vaikų darželyje, o miesto centre, kur yra ir ūkiniai pastatai, ir garažai.

Abiejų reorganizuojamų įstaigų vadovai iki 2023 m. rugsėjo 29 d. įpareigoti nustatyta tvarka parengti uždarosios akcinės bendrovės „Marijampolės butų ūkis“ ir uždarosios akcinės bendrovės „Sūduvos vandenys“ reorganizavimo sąlygas ir jas paskelbti viešai. „Sūduvos vandenų“ direktoriui pavesta parengti naują šios bendrovės įstatų projektą ir paskelbti jį įmonės interneto svetainėje.

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika