www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Mediniame name gyvenantys marijampoliečiai nerimauja dėl saugumo

Į „Suvalkiečio“ redakciją kreipėsi Marijampolės Pakalnės gatvės gyventojai. Mediniame name gyvenantys žmonės baiminasi gaisro, nes ant namo sienos pritvirtinta elektros įvado spinta, o tai nėra saugu. Pakaktų ir menkiausios kibirkštėlės, kad medinis namas užsidegtų. Gyventojai labai norėtų, kad elektros įvado spinta nuo medinio namo sienos būtų perkelta ant elektros stulpo ar nuošaliau nuo namo ant specialiai padarytos atramos, bet nežino, kur kreiptis. Viskas centralizuota, su elektros energijos operatoriumi taip paprastai nesusisieksi, bendrovės ESO puslapyje nurodytas tik trumpasis numeris, kuriuo galima pranešti apie gedimą.

 Gyventojai nerimauja dėl ant namo sienos įrengtos elektros įvado dėžės. Redos Brazytės nuotraukos.

Išgąsdino elektros skaitliukus keitę darbininkai

Pakalnės g. 1 mediniame name gyvena keturios šeimos. Elektros įvado spinta pritvirtinta prie namo. Prieš kurį laiką gyventojams buvo keičiami elektros skaitliukai. Pasak šiame name butą apie trisdešimt metų turinčios Ligitos, elektros skaitliukus keitę darbininkai žmonėms parodė apsvilusį elektros įvado laidą, pasakė, kad laidas jau degęs, gaisras, jeigu įvado nesutvarkys, gali kilti bet kada.

Gyventojai elektrikų klausė, kas galėtų elektros spintą perkelti ant stulpo ar ant atramos, svarbu nuošaliau nuo namo nors per keletą metrų, kaip yra aplinkiniuose privačiuose namuose. Skaitliukus keitę darbininkai atsakė, kad čia – gyventojų reikalas.

„Išsigandau, tas skaitliukas pakabintas prie pat mano buto prieangio, namas medinis, viduje ir apdaila medinė, jeigu kiltų gaisras, viskas supleškėtų iki pamatų. Ieškojau, kas galėtų pakeisti tą nudegusį laidą. Draugė nurodė privačiai dirbantį elektriką. Sutariau su juo. Specialistas pakeitė nudegusį laidą, bet mes vis tiek nerimaujame dėl ateities, nesijaučiame saugūs“, – kalbėjo Ligita.

Pasak moters, norėtųsi, kad elektros įvado dėžė nuo namo sienos būtų nuimta ir perkelta nuošaliau, bet gyventojai nežino, kur kreiptis.  Miestelėnų teigimu, anksčiau jie būtų kreipęsi į Marijampolės elektros tinklus, tačiau dabar ši įmonė centralizuota, tad  kur ko prašyti, nežinia. „Buvau išvykusi į Utenos rajoną, pastebėjau, kad ten visos elektros įvado dėžės nuo namų perkeltos ant atramų, o mes mieste gyvename, bet saugumu negalime pasigirti“, – sakė Ligita

Turi teikti prašymą

Gyventojų klausimą perdavėme akcinės bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) Ryšių su visuomene projektų vadovei Rasai Juodkienei.

Pasak ESO Ryšių su visuomene projektų vadovės, gavusi gyventojų klausimą ji susisiekė su regiono vadovu. Jo teigimu, ESO darbuotojas atidžiai apžiūrėjo Pakalnės gatvės 1-ojo namo įvadą. Kaitimo ar kitų pavojų keliančių požymių nepastebėta,tačiau jeigu namo gyventojai vis dėl to mato vizualių pažeidimų, reiktų kreiptis į ESO ir juos nurodyti. Specialistai apžiūrės pakartotinai. 

Kitiems gyventojams priklausančios elektros įvado dėžės pastatytos atokiau nuo namų, įrengtos ant elektros stulpų.

„Kadangi apskaitos skydas yra kliento nuosavybė – ESO negali savo iniciatyva keisti ne savo nuosavybėje esančio turto. Norint panaikinti skydą, kuris yra pritvirtintas prie sienos, klientas turėtų teikti paraišką per ESO savitarną elektros tinklų iškėlimui. Paraiškoje klientas turėtų nurodyti pageidaujantis, kad el. apskaitos skydas būtų įrengtas nuosavybės teritorijoje, t. y. ant atramos. Pateikus paraišką, ESO išduos technines sąlygas, parengs iškėlimo paslaugos sutartį, klientas apmokės iškėlimo išlaidas, o ESO rangovas atliks naujo apskaitos skydo įrengimą ir esamo skydo demontavimą“, – rašoma atsakyme.

Gyventojai skundėsi dingstančia elektra

Dar vieno gyventojų nusiskundimo, taip pat susijusio su bendrovės ESO veikla, sulaukėme iš Kalvarijos savivaldybės Krijobalių kaimo. Čia gyvenantis ūkininkas Algirdas skundėsi blogu elektros tiekimu. Anot jo, kaimo gyventojai vargsta dėl to, kad nuolatos periodiški dingsta elektra. Vieną savaitę elektros tiekimas buvo sutrikęs tris kartus, kitomis savaitėmis irgi panašiai. Elektros nebūna po 2–3 val.  Žmonėms tai sukelia problemų. Staiga dingus elektrai, genda tuo metu įjungti elektros prietaisai, ypač negerai šaldytuvams. Taip pat ūkininkams sustoja kai kurie darbai, pvz., karvių melžimas aparatais. Žiemą problema su šildymo katilais.

Gyventojai sakė ne kartą skambinę į ESO gedimams registruoti skirtu telefonu, buvo atvykę specialistai, bet jie paaiškino, kad taip yra todėl, kad elektros linijos išvedžiotos seniai, susidėvėjusios. Žmonės teiraujasi, ar tikrai nuolatinių gedimų priežastis tokia ir kokia išeitis toliau – galbūt laikas atnaujinti elektros tiekimo linijas. Gyventojai stebisi: mokesčius už elektrą jie moka kaip ir visi vartotojai, o kokybiškos paslaugos negauna.

Stengiasi gedimus šalinti kuo skubiau

Gyventojų išsakytas pretenzijas perdavėme ESO. Situaciją pakomentavo Ryšių su visuomene projektų vadovė Rasa Juodkienė.

Projektų vadovės teigimu, buvo peržiūrėta elektros atjungimų statistika. Duomenys rodo, kad šiemet Krijobalių kaime elektros energijos tiekimas laikinai buvo sutrikęs 15 kartų, iš jų du kartus – dėl planinių remonto darbų, o visus kitus kartus elektros tiekimo sutrikimai įvyko dėl nepalankių oro sąlygų. Visus gedimus ESO darbuotojai likvidavo per trumpiausią įmanomą laiką. „Noriu pridurti, kad gedimams, kurie įvyksta dėl gamtos stichijų, visuomet skiriame prioritetą, kad tiekimas būtų atstatytas kuo operatyviau“, – sakė R. Juodkienė.

Pasak Ryšių su visuomene projektų vadovės, nemaža dalis oro linijų visoje Lietuvoje yra nutiestos prieš dešimtis metų, tad jos jau susidėvėjusios, todėl ESO tokias linijas rekonstruoja ir kabeliuoja (elektros laidų tiesimas po žeme). Vienas iš ESO strateginių tikslų – kabeliavimas. Šis procesas vyksta nuolat ir leidžia sukurti patikimesnį tinklą, užtikrinti nenutrūkstamą elektros energijos tiekimą. ESO strateginiame plane numatyta 2024–2031 m. kasmet nutiesti vidutiniškai 437 km kabelių po žeme ir apie 134 km oro linijų. Kiekvienais metais šiems darbams numatyta skirti po daugiau kaip 26 mln. eurų. Elektros tinklas rekonstruojamas nuolat pagal VERT patvirtintą investicinį planą.

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika