www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

„Sodra“: per metus išaugo septynių iš dešimties dirbančiųjų pajamos

Darbo rinka išliko stabili – parodė „Sodros“ antro ketvirčio gyventojų darbo pajamų apžvalga. Apdraustųjų skaičius buvo didesnis nei prieš metus, o vidutinės pajamos augo. Vis dėlto kai kurie ekonomikos sektoriai susidūrė su iššūkiais.

„Sodra“. Nuotrauka iš interneto.

Pajamos pasivijo infliaciją

Antrą 2023 metų ketvirtį vidutinės visą mėnesį dirbusių darbuotojų darbo pajamos, nuo kurių sumokėtos socialinio draudimo įmokos, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, padidėjo 12,3 proc. arba 217 eurų ir siekė 1980 eurų neatskaičius mokesčių. Darbo pajamos „į rankas“ per metus padidėjo 124 eurais iki 1230 eurų. Antrą metų ketvirtį pajamų augimas pasivijo infliaciją: vidutinės darbo pajamos „į rankas“ padidėjo 11,2 proc., kai metinė infliacija birželį siekė 9 proc. „Vidutinės darbo pajamos sparčiai – apie 15 proc. – augo mažiausiai uždirbantiems. Tai lėmė ir atotrūkio tarp daugiausiai ir mažiausiai uždirbančių žmonių mažėjimą“, – sako Kristina Zitikytė, „Sodros“ Statistikos, prognozės ir analizės skyriaus patarėja.

Šiemet birželį penktadalio daugiausiai uždirbančių apdraustųjų pajamos (vidutiniškai 4268 eurai prieš mokesčius) buvo šešiskart didesnės, nei penktadalio mažiausiai uždirbančių darbuotojų pajamos (apie 711 eurų prieš mokesčius). Pernai šis skirtumas siekė 6,4 karto.

Teigiamą pokytį galėjo pajusti 7 iš 10 dirbančiųjų – tokiai daliai apdraustųjų pajamos padidėjo. 3 iš 10 dirbančių žmonių pajamos per metus nesikeitė arba sumažėjo.

Labiausiai didėjo statybininkų atlyginimai

Sparčiausias pajamų augimas užfiksuotas statybos sektoriuje, kuriame darbo pajamos žemesnės nei vidutinės. Statybininkų atlyginimai padidėjo 22 proc., nuo 1042 eurų iki 1300 eurų prieš mokesčius (880 eurų „į rankas“).

Administracinėje ir aptarnavimo veikloje atlyginimai išaugo 17,4 proc. iki 1316 eurų prieš mokesčius.

Vis dėlto aptarnavimo srityse, palyginti su kitais sektoriais, didesnė dalis žmonių uždirbo mažesnį nei minimalų atlyginimą. Administracinėje ir aptarnavimo veikloje 9 proc. dirbančių žmonių gavo mažiau nei MMA, apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų veikloje – 10 proc. O informacijos ir ryšių arba finansinėje ir draudimo veikloje tik 3 proc. apdraustųjų uždarbis nesiekė MMA.

Iš viso antrą ketvirtį buvo 95 tūkstančiai žmonių, kurių pajamos nesiekė MMA – tai sudarė 8,1 proc. visų dirbančiųjų.

Kieno pajamos didžiausios?

Birželį vidutinės darbo pajamos prieš mokesčius perlipo 2000 eurų ribą. O birželio atlyginimų mediana padidėjo 15,3 proc., iki 1614 eurų prieš mokesčius. Tai reiškia, kad pusė Lietuvos apdraustųjų birželį uždirbo mažiau nei 1037 eurų „į rankas“.

Kas ketvirtas Lietuvos dirbantysis uždirbo nuo 1000 iki 1500 eurų prieš mokesčius, tai yra apie 718–977 eurus „į rankas“. Tokio dydžio atlyginimus gavo sunkiasvorių sunkvežimių vairuotojai, parduotuvių pardavėjai, biurų ir įstaigų valytojai, krovikai, virėjai ir kiti.

Kurioje savivaldybėje uždirba daugiausia, o kurioje – mažiausiai?

„Sodra“ pateikė informaciją apie apdraustųjų skaičių ir vidutines nominalias darbo pajamas kiekvienoje savivaldybėje, palygindama jas su 2022-ųjų tuo pačiu laikotarpiu (birželio mėn.). Reikia akcentuoti, kad šie tūkstančiai – tai pajamos iki mokesčių, o ne „į rankas“.

Didžiausios vidutinės nominalios apdraustųjų pajamos 2023 m. birželį – Neringos sav. (2755 Eur), Vilniaus m. sav. (2325 Eur), Kauno m. sav. (1973 Eur), Kauno r. sav. (1931 Eur) ir Palangos m. sav. (1874 Eur). Mažiausios –Kalvarijos sav. (1446 Eur) ir mūsų kaimynų Vilkaviškio r. sav. (1483 Eur) – iš viso šešiose savivaldybėse, kuriose vidutinės nominalios darbo pajamos nesiekia 1500 Eur per mėnesį iki mokesčių.

Marijampolės ir Kazlų Rūdos savivaldybės yra per viduriuką. Marijampolės sav. mėnesio vidutinės pajamos iki mokesčių siekia 1583 Eur (pernai tuo pačiu metu buvo 1375 Eur), o Kazlų Rūdos sav. – 1503 Eur (pernai – 1376 Eur).

Įdomi situacija susiklostė Kalvarijos savivaldybėje – nors ji patenka į „biedniausių“ sąrašą, tačiau joje vienintelėje yra didžiausias vidutinių pajamų pokytis: net 19,2 proc. Tai reiškia, kad būtent Kalvarijos savivaldybėje labiausiai pakilo apdraustųjų pajamos (nuo 1213 Eur 2022 m. birželį iki 1446 Eur 2023 m. birželį). Kita vertus, būtent šioje savivaldybėje apdraustųjų skaičiaus pokytis neigiamas – minus 2,6 proc. (dirbančių, t. y. apdraustųjų, skaičius sumažėjo nuo 3,9 iki 3,8 tūkst. gyventojų).

Parengta pagal Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informaciją

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika