www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Mantas Varaška: „Tai ekologinė nelaimė“, arba Kodėl mėtoma karšta bulvė

Šiandien (rugsėjo 26 d.) Kazlų Rūdos savivaldybėje prie Pilvės-Vabalkšnės tvenkinio esančioje teritorijoje paskelbta ekstremalioji situacija. Lygiai prieš mėnesį, rugpjūčio 26 d. „Suvalkietyje“, pirmame puslapyje šaukėme: „Pilvės-Vabalkšnės tvenkinyje dūsta žuvys!“. Jau tada, nusekus vandeniui, lydekų, karosų, ešerių gaišenos gulėjo ant (buvusio) tvenkinio dugno. Ir ką? Ir nieko. Net susirūpinimo garsiai niekas neišreiškė. Praėjus mėnesiui situacija tapo kritiška, Kazlų Rūdos meras Mantas Varaška pripažįsta, kad jau kuris laikas vyksta karštos bulvės mėtymas – viena institucija meta kitai, ši – tvenkinį valdančiai įmonei „Karpis“. Tik dabar jau likusiame tvenkinio vandenyje iki juosmens įsibridęs įmonės darbuotojas sietu gaudo žuvų gaišenas ir pila jas į specialius konteinerius. Kvapai pakrantėje, kaip galite įsivaizduoti, visai neprimena parfumų.

Uždususios žuvys iš tvenkinio „žvejojamos“ tinkleliu, vėliau bus utilizuojamos. Ričardo Pasiliausko nuotraukos.

Tvenkinys svarbus žuvivaisai

Gamtos katalogas ir kiti interneto šaltiniai nurodo, kad Pilvės-Vabalkšnės tvenkinys sudarytas užtvenkus Pilvės upę (Šešupės intakas). Jis buvo įrengtas žuvininkystės reikmėms, svarbus žuvivaisai, žuvų migracijai, nerštui.

Šio tvenkinio naudotoja yra UAB „Karpis“ – jai priklauso statiniai, o aplinkui esanti žemė nuomojama. Kaip buvome minėję, dėl susidėvėjusio ir kapitalinio remonto besiprašančio hidrologinio įrenginio (šliuzo) būklės senka tvenkinio vanduo. Nenuostabu – šliuzas statytas 1968 metais. Prie šios techninės problemos žymiai prisidėjo ir hidrologinė sausra.

Žuvų „lavonai“ pasiekė net Pilviškius

Pirmadienį Kazlų Rūdos meras feisbuke parašė kvietimą prie tvenkinio atvykti institucijas, kurios įvertintų situaciją ir patartų, ką daryti, kad ši grėsminga situacija būtų suvaldyta.

Atvyko Savivaldybės administracijos, Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Marijampolės valdybos, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Marijampolės departamento bei Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Marijampolės departamento atstovai. Meras prašė atitinkamų tarnybų paimti vandens mėginius iš aplinkinių gyventojų šulinių, kadangi šiuo metu svarbu įvertinti, ar nugaišusios ir pūvančios žuvys neužterš gruntinių vandenų, aplinkinių gyventojų šulinių vandens, ar nebus pažeistos sanitarinės aplinkos sąlygos, ar situacija nepakenks laukiniams bei naminiams gyvūnams.

Meras Mantas Varaška prie tvenkinio sušaukė skubų institucijų susitikimą, kad aptartų, kaip valdyti susidariusią situaciją. 

Į susirinkusių gyventojų priekaištus, kad „reikėjo daryti taip ar anaip“ meras reagavo trumpai: kiekvienas veiksmas, net jei jis atrodytų neatidėliotinas, negali būti atliekamas savavališkai, be atitinkamų institucijų išduotų leidimų, o šie užtrunka. Kaip bebūtų, dabar reikia suvaldyti situaciją, kad nekiltų ligų pavojus žmonėms ir gyvuliams, o ne kalbėti apie tai, kas turėjo būti padaryta prieš keletą metų ar mėnesių.

Paskutinis leidimas gautas, bet…

Primename, kad prieš mėnesį redakcija kreipėsi į Aplinkos apsaugos departamentą dėl situacijos Pilvės-Vabalkšnės tvenkinyje. Gavome atsakymą, kad „įmonė („Karpis“ – red.) yra sudariusi remonto darbų projektavimo paslaugų sutartį dėl projektinės dokumentacijos paruošimo kapitaliniams įrenginio remonto darbams atlikti. Projektas jau yra parengtas ir yra derinamas, t. y. laukiama ESO skirstomųjų tinklų suderinimo, nes per tvenkinio užtvanką eina didelio slėgio magistralinė dujų trasa į Kazlų Rūdos miestą, bei Nacionalinės žemės tarnybos, kaip vandens telkinio savininkės, suderinimo“. UAB „Karpis“ direktorius Gustautas Januškevičius sakė, kad visi minėti suderinimai jau yra, bet tik rugsėjo 21 d. gautas Aplinkos apsaugos agentūros leidimas išleisti vandenį iš tvenkinio. 

Atliks gyventojų vartojamo vandens tyrimus

Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) teigė, kad žuvų kritimą tvenkinyje lėmė avarinė įmonės „Karpis“ užtvankos įrenginių būklė, galimai netinkamas Aplinkos apsaugos agentūros išduoto leidimo pažeminti vandens lygį įgyvendinimas ir kritiškas vandens lygio sumažėjimas dėl regione vyravusios hidrologinės sausros.

Prie dvokiančio tvenkinio susirinkusiems institucijų atstovams ir žurnalistams M. Varaška sakė:

– Pagal situacijos plotą tikrinsime gyventojų naudojamo vandens kokybę, įspėsime, jei vanduo bus netinkamas. Situacija bus sekama Pilvės-Vabalkšnės tvenkinį supančiose sodybose.

M. Varaška taip pat tvirtino apie situaciją informuosiantis aplinkos ministrą Simoną Gentvilą, kad būtų atliktas šios krizės, kuri tęsiasi jau keletą mėnesių, tyrimas. Galbūt tada paaiškės, kas ir kodėl vilkino derinimus, nes dėl to laiku neatliktas užtvankos remontas.

Žuvys – „Karpio“, žala – gamtai

Užtvanka, kaip minėjome, priklauso UAB „Karpis“, jai nuosavybės teisės į užtvanką, tvenkinį ir įrenginius suteiktas 2002 metais. Meras sakė nenorintis spėlioti, kokia žala galėjo būti padaryta gamtai – tai galbūt įvertins  aplinkosaugininkai. O žuvys? Žuvys yra „Karpio“ nuosavybė, taigi ir žalą įsivertins pati bendrovė. M. Varaška šiuo metu prioritetą teikia gyventojų sveikatai. Paklaustas, kaip reikėtų sustabdyti šį procesą, M. Varaška sakė, kad su specialistais spręs, ar galima išpumpuoti/atriboti nuo užtvankos toliau į ją srūvantį užterštą vandenį. Vandens teršalų kiekis, manoma, apie 500-700 kubinių metrų.

UAB „Karpis“ direktorius Gustautas Januškevičius: „Komanda pasiruošusi, yra meistrai, tačiau dėl to, kad dūsta žuvys, situacija keičiasi“.

UAB „Karpis“ direktorius Gustautas Januškevičius  dar prieš mėnesį sakė, kad turi kapitalinio remonto projektą, pirmiausia ketina remontuoti sulūžusią sklendę, kuri yra po vandeniu.  Pirmadienį jis patikino, kad komanda jau yra pasiruošusi darbui, ir meistrai jau yra, tačiau dėl to, kad ėmė dusti žuvys, situacija iš esmės keičiasi.

*

Rugsėjo 28-ąją, Kazlų Rūdos savivaldybėje atsakingų institucijų ir UAB „Karpis“ atstovai vėl rinksis aptarti tolimesnius veiksmus.

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika