www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Vejos priežiūra: ką reikėtų žinoti?

Sodri ir žaliuojanti veja prie namų dažnam šeimininkui tampa kur kas aktualesniu rūpesčiu nei išpuoselėti gėlynai. Tai išties didelė kiemo puošmena. Štai vejos priežiūra atima tikrai nemažai laiko. Didelę įtaką turi ne tik tinkamas jos laistymas ar tręšimas, bet ir reikalingų bei tinkamų įrankių vejos priežiūrai parinkimas. Pateiksime svarbiausius įrenginius, kurie užtikrins, kad veja visuomet atrodytų nepriekaištingai ir su kuriais darbai atliekami kur kas sparčiau.

Į ką reikia atsižvelgti prieš renkantis įrenginius vejai?

Svarbiausias dalykas – ar norite tobulinti ir tvarkyti jau esamą veją ar ruošiatės kurti naują. Pirmuoju atveju užduotis šiek tiek lengvesnė ir įrankių prireiks mažiau. Antruoju atveju teks daugiau įdėti darbo ir prireiks didesnio kiekio technikos pagalbininkų

Dar labai svarbus klausimas – kokia šiuo metu vejos būklė. Jeigu ji yra  netolygi ir turi daugybę velėnos, tuomet pirmiausia  į pagalbą būtina pasitelkti volą vejai lyginti. 

Ką reikia žinoti apie volą vejai lyginti?

Volas vejai lyginti – prietaisas, kurio pagalba veja gali tapti lygut lygutėlė ir tviskanti žaluma. Šis volas puikiai suspaudžia dirvą ir išlygina veją. Jie labai dažnai naudojami  dirvožemiui išlyginti prieš sėjant žolės sėklas arba klojant velėną. Jie taip pat sutvarko šalnų pakeltas velėnos vietas. Volo plotį reiktų rinktis pagal vejos dydį. Jeigu plotas išties gana didelis, tuomet kuo platesnis volas , tuo greičiau vyks darbas. Ką dar reikia žinoti apie darbą su šiuo prietaisu? Ogi:

  • Išrinkite iš vejos akmenis bei didesnes šiukšles ir pašalinkite negyvą žolę;
  • Jeigu matote dirvožemio perteklių ant vejos, pašalinkite jį. Puiki išeitis – suberti jį ten kur yra nuolydis;
  • Neskubėdami vienodu greičiu stumkite volą. Gali būti, kad kai kuriose vietose tą reikės padaryti du ar net keletą kartų. 

Taip  paruošta veja ne tik puikiai atrodys, bet ir bus labai lengva ją pjauti su vejapjove. 

Vejos priežiūra neįsivaizduojama be vepjovės

Kokią vejapjovę, dažnai vadinama tiesiog žoliapjove, derėtų pasirinkti? Tai priklauso nuo vejos dydžio. Jeigu plotas gana didelis, tuomet išmintinga būtų įsigyti benzininę vėpjovę. Nedideliems plotams tiks elektrinis aparatas. Jeigu nebijote fizinio darbo, tuomet mechaninė žoliapjovė – kaip tik jums. 

Pastaruoju metu dažnai galima išvysti vejas su juostomis. Jeigu jums patrauklus toks vaizdas, ieškokite vejapjovės su voleliu. Tačiau toks žolės pjovimas turi šiokių tokių trūkumų. Pirma – per trumpai nukirpus žolę juostų nesimato. Antra – toks pjovimo būdas skatina samanų ir piktžolių augimą. Vadinasi, vejos priežiūrai teks skirti daugiau laiko. 

Galiausiai turite apsvarstyti, kur norėtumėte panaudoti nupjautą žolę. Jeigu ją žadate tiesiog išmesti ar sumaitinti turimiems naminiams gyvuliams, tuomet jums reikalinga vejapjovė, turinti surinkimo dėžę. Mulčiavimo funkciją turinčios vejapjovės žolę supjausto į smulkius gabalėlius, kuriuos išbarsto ant vejos ir kurie suyra, maitindami žolę.

Kiti vejai prižiūrėti reikalingi prietaisai

Vejos barstytuvų jums prireiks jeigu ruošiatės kurti naują veją. Šie preparatai skirti žolės sėkloms, trąšoms ir piktžolių naikinimo granulėms tolygiai bei tiksliai paskleisti. Didesniems plotams rinkitės barstytuvus su ratukais, mažesniems – rankinius barstytuvus. 

Girdėjote apie vejos aeratorių? Tai yra įrenginys, skirtas drenažui pagerinti ir žolės šaknų augimui skatinti. Vejos aeravimas – tai vejos purenimas tuščiaviduriais noragėliais. Iš vejos yra pašalinami žolės ir dirvožemio gniužulai ir ir padaromos nedidelės skylės. Taip oras lengviau patenka prie šaknų ir skatinamas naujos, vešlios ir ryškiai žalios žolės augimas. 

Na, žinoma, kokia vejos priežiūra be grėblio. Vejos grėbliai naudojami lapams grėbti, žolei ir samanoms šalinti bei dirvai aeruoti rankiniu būdu.

Užs.

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika