www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Bulviakasis į pabaigą, bet miestiečiai kaupti atsargų neskuba

Gražus ruduo ūkininkams neskubant leidžia iš laukų surinkti per vasarą augintas daržoves. Derliumi vieni džiaugiasi, kiti nelabai kuo gali pasigirti, bet kiek jau užaugo, tiek ir užteks. Svarbu, laiku viską surinkti, nors miestiečiai dar neskuba atsargas sandėliuoti.

Ričardo Pasiliausko iliustracija.

Sandėliavimas išėjo iš mados

Kai parduotuvėse ir turguose daržovių gali rasti kada tik panorėję, žmonės, atrodo, atprato atsargas kaupti žiemai.

– Būdavo prisikrauname bulvių, burokėlių, morkų, kopūstų rūsiuose, garažuose, dangstome, kad nesušaltų, žiūrime, kad nesušustų. Pavasariop bulvių daigus skabome, perrinkinėjame, kol galiausiai šviežių sulaukę senąsias išmetame. Dabar nei sodini, nei augini, bet alkanas tikrai nebūni – nusiperki, kiek reikia, tam kartui, o jei pigiau aptinki, ir keliems – ir gerai, – paklausta, ar jau pasirūpino daržovių atsargomis žiemai, porina marijampolietė Aldona, užkalbinta vienoje iš miesto turgaviečių.

Pritardamos jos nuomonei galvomis linkčiojo ir dvi kartu po turgų pasižvalgyti atėjusios draugės. Įdomu: juk kažkada ir pačios daržoves augino, bet to vargo sako nė už ką pakartoti nenorėtų.

– Iš mados išėjo pirkimas į rūsius, daugiausia 10–15 kilogramų maišelį nusiperka ir gana. O kai oras toks geras, mes kasti irgi neskubame – tik tiek, kiek tądien į turgų atvežame, – patvirtina ir daržovėmis prekiaujanti ūkininkė iš Netičkampio kaimo.

Bulves ir daržoves auginanti moteris pasidžiaugė šiųmečiu bulvių derliumi. Nors ir nelaistytos, nes tokios galimybės 6,5 ha bulvių auginę ūkininkai tiesiog neturėjo, priemolio žemėje jos užaugo didelės ir sveikos.

– Gal šiek tiek mažesnės, pasodintos pernykštėje vietoje, bet vis tiek yra. O štai svogūnai visai prasti užaugo – nė vienais metais tokie maži nebuvo. Labai reti ir burokėliai. Užtai kopūstai, visą vasarą stovėję ant vietos, dabar augti pradėjo, – pasakoja moteris.

Smėlyje – tragedija

Vienuolika hektarų bulvių ankstyvą pavasarį Kazlų Rūdos savivaldybės Užuoganų kaime pasodinęs Ramūnas Baniulaitis šiųmečiu bulvių derliumi nesiskundžia, bet ir nedžiūgauja.

– Smėlyje pasodintos – tragedija, ypač ant kalnelio. Bulvės didelės, bet jų 4–5 po krūmu. Nepalyginsi su durpingoje žemėje augusiomis. Kad derlius šiemet mažesnis, supratome kasdami – tą patį kiekį, kaip pernai pririnkome iš hektaru didesnio ploto. O geriausiai užderėjo „Dželė“, – pasakoja Ramūnas.

Nuolatinis laistymas, nes smėlingoje dirvoje vanduo nesilaiko, trąšos, kuras, darbo jėga – viskas susideda į kainą. Dabar už bulvių kilogramą Degučių turgavietėje prekiaujantis ūkininkas prašo 60–70 centų, perkantiems daugiau, žinoma, pigiau.

– Kol kas dar nedaug žmonių perka žiemai – atsargas daugiausia kaupti pradeda spalio mėnesį. Apdairesni žmonės, ypač vyresni, visada bent porą trejetą maišelių rūsyje nori turėti, – pastebi R. Baniulaitis.

„Derlius – puikus“

O štai Šakališkių kaime (Igliaukos sen.) ūkininkaujantis Algimantas Venskūnas šiųmečiu derliumi džiaugiasi.

– Nenuostabu, kad puikiai užaugo laistomos daržovės, bet stebina, kaip bulvės ir nelaistomos užaugo didelės, gražios: ir „Vineta“, ir „Baltoji rožė“, kurią kasame dabar, ir „Dželė“, kurią kasime mėnesio pabaigoje. Šiemet ir koloradas labai vėlai atsirado, kai bulvės jau žydėjo, nors būdavo nuėda dar visai jaunus bulvienojus. Ir maras neužpuolė, – vasaros gerumu džiaugiasi ūkininkas.

Bulvėms kasmet jis taiko sėjomainą – sodina vis į kitą žemę. Sėklą taip pat keičia – sodina tik iki trečio atsėlio, po to perka naują sėklą. Tai turi įtakos derliui.

Trečiadienį Algimantas, kaip ir kiti ūkininkų turgavietėje Dariaus ir Girėno gatvėje prekiaujantys augintojai, bulves pardavinėjo po 60 centų.

Tokia kaina nustebino ūkininką Antaną iš Steponiškių kaimo. Savas bulves jis pardavinėjo Vilniuje, kur prieš savaitę jų kilogramas kainavo 1–1,2 Eur. Brangesnės, gal po 70–80 centų, jos tuo metu buvo ir Marijampolėje.

Geriau negu pernai

Puikiu derliumi patenkintas Brastos kaime (Sasnavos sen.) ūkininkaujantis Vaidas Ratkelis praėjusį sekmadienį Kalvarijos turguje bulves pardavinėjo po 50 centų. Ir pardavė jų beveik toną.

– Bulvės nepinga pas tuos, kurie perka ir parduoda, o tie, kurie patys augina ir pardavinėja, gali ir kainą reguliuoti. Iš namų aš ir po 40–45 centus galiu parduoti. Juo labiau kad bulvės šiemet užaugo labai gerai. Geriau negu pernai, kai net neapsimokėjo kasti. Buvo ir sausra, ir liūtys, bulvė sustresavo. Be to, dar užėjo maras ir bulvės iki rudens neaugo, – pasakojo Vaidas.

Šiemet profilaktiškai nuo maro bulvių lauką jis vieną kartą nupurškė, nes, sako, jeigu liepą jis užpuola, pusę derliaus gali prarasti. Kovojo ir su koloradu – purškė specialiais preparatais, naikinančiais kenkėjų kiaušinėlius. Nuo jų gausos net visas laukas raudonavo ir nieko nedarant per dvi savaites neliktų bulvienojų. Apsaugotos bulvės užaugo puikiai. Nors po krūmu jų mažiau, bet gumbai dideli, kai kurie net iki 900 g sveria.

Bulviakasį V. Ratkelis sako dar tik pradėjęs ir kasti neskuba, nes bulvė turi atvėst – kitaip nestovės. Iš hektaro ūkininkas tikisi prikasti apie 30 tonų. Aštuoniuose hektaruose augina ne tik jau žinomą „Vinetą“, bet ir naują veislę „Melody“, priklausančią vidutinio vėlyvumo ir vėlyvųjų kategorijai, taip pat „Ignacia“, ypač paplitusią Lenkijoje ir tinkančią tarkuotiems patiekalams.

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika