www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Prasidėjo neterminuotas mokytojų streikas

Šiandien visoje Lietuvoje mokytojai vienijasi ir pradeda streiką, kuris, pasak Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjungos (LŠDPS) vadovo Andriaus Navicko, užsitęs mėnesį. Iš viso Lietuvoje prie streiko prisijungė 185 mokyklos ir apie 3 tūkst. mokytojų, tarp jų ir Marijampolės savivaldybės švietimo įstaigos.

Ričardo Pasiliausko nuotrauka.

Susitarti nepavyko

Streiko išvakarėse, ketvirtadienį, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija pranešė, jog su keturiomis iš penkių profesinių sąjungų susitarimas įvyko. Su Lietuvos švietimo ir mokslo profesine sąjunga, Švietimo ir mokslo profesine sąjunga „Solidarumas“, Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimu, Lietuvos profesine sąjunga „Sandrauga“ sutarta dėl Lietuvos švietimo ir mokslo šakos kolektyvinės sutarties atnaujinimo.

style="display:block; text-align:center;" data-ad-layout="in-article" data-ad-format="fluid" data-ad-client="ca-pub-8077967890001014" data-ad-slot="3901525172">

Tiesa, su Andriaus Navicko vedama LŠDPS susitarti nepavyko: „Vienintelei iš derybų pasitraukusiai ir streiką pradedančiai profsąjungai sudarysime visas galimybes lygiavertiškai konstruktyviai išspręsti susidariusią situaciją: oficialiai pateiksime ministerijos pasiūlymą, pakviesime jį įvertinti, pasirašyti atnaujintą sutartį ir tokiu būdu užtikrinti tai, ko ir streikuoti nusprendę mokytojai, ir mes siekiame – kad vaikai galėtų nepertraukiamai mokytis, nes tai visų mūsų prioritetas ir vaikų konstitucinė teisė“, – teigia švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.

Ugdymo proceso organizavimas streiko metu

Ministerija vakar paskelbė informaciją apie ugdymo organizavimą švietimo įstaigose šiuo laikotarpiu. Mokykloje veikiantis streiko komitetas ar atstovai mokytojams nurodo, kaip turi elgtis streike dalyvaujantys darbuotojai, tačiau dėl paties ugdymo proceso sprendimus priima įstaigos vadovas. Jei mokykloje streikuoja tiek darbuotojų, jog nebegalima užtikrinti ugdymo proceso – jis koreguojamas arba laikinai sustabdomas.

Marijampolės Sūduvos gimnazijoje dėl didelio streikuojančių mokytojų skaičiaus pamokos neorganizuojamos, vyksta darbas namuose. Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijoje situacija dėl ugdymo proceso streiko metu aptarta anksčiau: streikuojančių mokytojų pamokos nevyksta, todėl pakoreguotas pamokų tvarkaraštis. Jono Totoraičio progimnazijoje taip pat pamokų neveda tik streikuojantys mokytojai.

Kokie pokyčiai laukia švietimo įstaigų darbuotojų?

Atnaujintoje Lietuvos švietimo ir mokslo šakos kolektyvinėje sutartyje nurodomi pakeitimai susiję su ikimokyklinio, priešmokyklinio, bendrojo ugdymo, neformaliojo švietimo ir profesinio mokymo mokytojų darbo užmokesčio didinimu, klasių formavimu, mokslo ir studijų institucijų mokslo darbuotojų, kitų tyrėjų ir dėstytojų, darbo užmokesčiui didinimu. Nuo 2024 m. sausio 1 d. mokytojų darbo užmokestis didinamas 10 proc., o nuo tų pačių metų rugsėjo 1 d. – nemažiau kaip 10 proc. Bendrojo ugdymo mokytojams, dirbantiems pagal atnaujintas programas, toliau bus skiriama 3 proc. ugdymo lėšų. Siekiama, kad 2024 m. mokytojų vidutinis darbo užmokestis sudarytų 130 proc. šalies vidutinio darbo užmokesčio.

A. Navicko vadovaujama LŠDPS su ministerija nesutinka ir kelia reikalavimus, kad pedagogų atlyginimai jau nuo šio rugsėjo būtų didinami 20 proc., nuo kitų metų sausio – dar 30 proc., klasėse būtų mažinamas mokinių skaičius.

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika