www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

„Vilties parko“ laukia nieko gero nežadanti kaimynystė su „Rail Baltica“

Kalvarijos savivaldybėje naujos „Rail Baltica“ vėžės ir kiti infrastuktūros objektai atneš daug nuostolių: bus griaunami gyvenamieji namai ir sodybos, naikinami verslai, parkai, visuomeniniams poreikiams paimami žemės sklypai arba jų dalys. Žinoma, gyventojai ir verslininkai gaus tam tikras kompensacijas, bet ar jų užteks, kad žmonės galėtų ramiai miegoti? Juk daugybę metų išsijuosus dirbta, stengtasi, kurta, o dabar – viskas akimirksniu bus nušluota.

M. Ražinskienė išgyvena, kad prasidėjus geležinkelio vėžės statybos darbams parko lankytojai vietoj atgaivos patirs stresą. Autorės nuotrauka.

Projektas „Rail Baltica“

„Rail Baltica“ – geležinkelių transporto infrastruktūros projektas, kuriuo siekiama sujungti Baltijos šalis su Europos geležinkelių tinklu. Linija nuo Helsinkio per Taliną, Pernu, Rygą, Panevėžį, Vilnių, Kauną ir Suvalkiją pasieks kaimyninės Lenkijos sostinę Varšuvą. Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijos duomenimis, Kalvarijos savivaldybėje valstybės reikmėms bus išpirkta iki 800 žemės sklypų, 90 pastatų, iš kurių 18 – gyvenamosios paskirties.

Gyventojų interesų nepaisymas Kalvarijos merą papiktino

Rugpjūčio 16-ąją Kalvarijos savivaldybės mero Nerijaus Šidlausko ir Savivaldybės administracijos iniciatyva Kalvarijoje surengtas savivaldybės gyventojų ir projekto „Rail Baltica“ vadovų susitikimas. Po susitikimo meras N. Šidlauskas paskelbė įrašą feisbuke, kuriame išreiškė savo pasipiktinimą: „Po šiandien vykusios diskusijos nebesuprantu, kokioje Lietuvoje gyvename. Lietuvoje, kurioje svarbiausia technologijos, pinigai, ekonominės išlygos, komercinės nuosavybės plėtojimas, ar Lietuvoje, kurioje svarbiausia žmogus“. N. Šidlauskas įraše atskleidė, kad su gyventojais niekas nekalba ir neatsako į klausimus, keliančius nerimą.

Nerimas dėl „Vilties parko“

Kalvarijos savivaldybėje gyventojai nerimauja ne tik dėl verslų, sodybų, ūkių, kurie bus tiesiog nušluoti nuo žemės. Planuojamos naujosios geležinkelio vėžės „Rail Baltica“ statybos neigiamos įtakos gali turėti ir visuomeninės paskirties objektų veiklai. Pavyzdžiui, Kalvarijos savivaldybėje, Zapalimų kaime, įkurtam „Vilties parkui“. Naujajai geležinkelio vėžei tiesti numatoma visuomenės poreikiams paimti dalį šalia parko esančios žemės.

2014 m. pavasarį „Vilties parko“ medelių sodinimo akcijoje su Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos bataliono kariais dalyvavo ir Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Lietuvos kariuomenės nuotrauka.

– Tame sklype, kuris bus paimtas, buvome numatę statyti tinklinio kortus ir pasodinti magnolijų alėją. Padovanoti magnolijų mums žadėjo Vokietijoje gyvenantys viltiečiai, – sakė Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Viltis“ Marijampolės padalinio vadovė, parko globėja Marija Ražinskienė.

Marija pasakojo, kad gavusi projekto rengėjų laiškus iš pradžių puolė į depresiją. „Iš gautų laiškų ir matytų planų paaiškėjo, kad minėtame sklype bus tiesiamos visos komunikacijos: ryšių, elektros, – teigė M. Ražinskienė. – Itin baugu dėl numatomo dujotiekio, nes nėra tiksliai nurodyta, kurioje vietoje jis bus tiesiamas.“

Gavusi laiškus M. Ražinskienė iškart nuvyko pas Kalvarijos savivaldybės vadovus, susitiko ir pasikalbėjo su Savivaldybės meru N. Šidlausku ir vicemeru Antanu Burinsku. „Jie patvirtino, kad yra už tai, jog viskas liktų, kaip kad ir buvo mūsų planuota, – teigė M. Ražinskienė. – Deja, jie tikrai negali nieko padaryti, nes tai valstybinio masto projektas. Ir meras, ir vicemeras gali tik patarti, kur kreiptis.“

„Vilties parkas“ – atgaiva negalią turintiems žmonėms

M. Ražinskienės iniciatyva „Vilties parkas“ Zapalimų kaime buvo įkurtas 2013 m. Pasak Marijos, jos idėją daugiausia palaikė neįgalių vaikų šeimų nariai: „Jie labai pritarė šiai idėjai: iš miesto atvažiuoti į gamtą ir vaikams parodyti, kaip auga žolė, įvairūs augalai, daržovės, kur gyvena paukščiai“.

„Vilties parke“ medelius, gėles ir krūmus sodina negalią turintys žmonės ir jų giminaičiai. 2014 m. „Vilties parke“ lankėsi ir pasodino medį Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Parkas įsikūręs laukų apsupty, toli nuo miesto šurmulio, kad negalią turintys žmonės jaustųsi saugūs. „Negalią turintiems žmonėms, išėjusiems iš pensionatų gyventi į apsaugotą būstą ar grupinius globos namus, čia atgaiva. Mes kūrename laužą, šokame, vykdome edukacijas ir ugdome darbinius įgūdžius. Visi labai patenkinti ir pasisako už tai, kad parkas išliktų“, – sakė M. Ražinskienė.

Ji tikisi, kad kol vyks geležinkelio vėžės projektavimo darbai, įvažiuoti į parką bus galima ir užsiėmimai vyks. Deja, prasidėjus žemės kasimo ir kitiems geležinkelio vėžės statybos darbams „Vilties parko“ lankytojų ramybė bus sudrumsta. M. Ražinskienė neslepia, kad dar nežino, ką reikės daryti, kai tokia diena išauš.

Ugnė Balytaitė

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika