www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Šie metai pareikalavo ūkininkų kantrybės

Ūkininkai nuolat susiduria su įvairiomis problemomis. Šio rudens iššūkiai – ne tik mažos pieno kainos, bet ir užsitęsusi sausra. Kai kurie jaunieji ūkininkai tokios, kaip šiemet, sausros net neprisimena.

Povilas Žolynas daržoves augina laukuose, kuriuose įsirengė laistymo sistemą, tad morkos užaugo visai neblogai. Ugnės Balytaitės nuotraukos.

Užsitęsusi sausra šalies ūkininkams – rimta problema. Dėl sausros ūkininkai patiria ir didelių nuostolių, todėl stengiasi kaip tik išmano gelbėti derlių. Laimi tie, kurie turi įsirengę laistymo sistemas.

Marijampolės savivaldybėje, Šilavoto kaime, daržininkystės ūkį puoselėjantis Povilas Žolynas augina bulves, morkas, burokėlius, svogūnus ir kopūstus. P. Žolynas daržoves tiekia Marijampolės miesto mokykloms, darželiams ir kavinėms. Be to, ūkininkas savo užaugintas daržoves pardavinėja ir turguje.

Savo dirbamos žemės laukuose P. Žolynas turi įsirengęs laistymo sistemas, tad džiaugiasi, kad jam šių metų derlių pavyko išgelbėti. Tiesa, ūkininkas pripažįsta, kad vis dėlto dėl sausros daržovių šiemet užaugo mažiau nei praėjusiais metais.

Laistomų kopūstų galvos dar žaliuoja laukuose.

Lietaus laukianti, išdžiūvusi, net suskeldėjusi žemė ūkininkams tarsi diktuoja ir rudens darbų tempą. Štai P. Žolyno ūkyje nukastos dar ne visos bulvės. „Laukiame lietaus, kad šiek tiek atsileistų grumstai. Dėl jų neina kasti, nes daugiau grumstų nei bulvių“, – pasakojo P. Žolynas. Be to, ūkininkas pripažįsta, kad sausra labai stipriai pakenkė ir pavasarį, kai pakankamai drėgmės negavusios bulvės sunkiai dygo: „Bulvių kasame mažiau nei pusę tiek, kiek prikasėme pernai“. Vis dėlto į užsitęsusią sausrą Povilas žvelgia pozityviai ir mano, kad ūkininkai spės laiku nudirbti rudens darbus, pasės žiemkenčius, o visos žieminės kultūros spės sudygti, kol pradės šalti.

Kalvarijos savivaldybėje, Juodelių kaime, ūkininkaujantis Karolis Viganauskas sakė, kad jam šie metai yra „išgyvenimų ir pasirinkimų metai.“ Apie 100 gyvulių laikantis ūkininkas džiaugiasi, kad jam pašarų netrūks: „Šįmet mano ūkį išgelbėjo vikių ir avižų mišinys – jeigu ne jis, būčiau neturėjęs pusės pašarų ir tikriausiai būtų reikėję parduoti karves, nes būčiau neturėjęs, kuo jų šerti“. Karolis taip pat atkreipia dėmesį, kad šiuo metu pašarų kaina yra itin išaugusi, kadangi daugeliui ūkininkų jų trūksta.

Karolis Viganauskas neslepia, kad jo pieno ūkį šiemet gelbsti geras javų derlius.

K. Viganauskas pastebi, kad javų derlius dėl sausros nenukentėjo: „Nežinau, ar vieną kartą geru momentu palijo, bet javų derlingumas tikrai nedaug atsilieka nuo pernykščio“. Ūkininkas neslepia, kad šie metai, palyginti su praėjusiais, jo ūkiui labai sunkūs ne tiek dėl užsitęsusios sausros, kiek dėl pabrangusių kuro ir trąšų. O štai pieno ūkio produkcija dvigubai atpigo – supirkėjų ūkininkams mokama kaina už litrą pieno (0,25 Eur) nedengia net savikainos. K. Viganausko teigimu, jo pieno ūkis išsilaiko tik iš auginamų grūdinių kultūrų, tad ūkininkas, tikriausiai, ateityje pieno ūkio atsisakys.

Ugnė Balytaitė

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika