www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

2023 metų Lietuvos medis – Basanavičynės kaštonas

Išvysti šių metų medį-nugalėtoją gali kiekvienas Jono Basanavičiaus gimtinės, esančios Ožkabalių kaime (Vilkaviškio r. sav.), lankytojas. Patriarcho gimtojoje sodyboje augantis kaštonas išties įspūdingas: aukštis siekia 19 metrų, o lapų laja plačiausioje vietoje – 21 metrą. Kamieno apimtis daugiau nei metro aukštyje viršija tris metrus. Spėjama, kad kaštonui gali būti apie 200 metų.

Basanavičynės kaštonas itin įspūdingai atrodo pavasarį, kai pasipuošia tūkstančiais baltų žiedų žvakių.
Leonardo SKIRPSTO nuotrauka

– Kaštonas neabejotinai mena Basanavičių šeimą. Muziejuje turime paties Jono Basanavičiaus 1906 metais darytą nuotrauką, kurioje jis įamžino gimtąją sodybą. Tuo metu sodyboje gyveno patriarcho brolio Vinco šeima. Nuotraukos kampe matyti, jog mūsų kaštonas jau yra gerokai ūgtelėjęs. Kas žino, galbūt šis medis buvo pasodintas patriarcho gimimo proga? O gal jis sodintas paties patriarcho? Dažnas lankytojas, atvykęs į muziejų, glaudžiasi prie senojo sodybos kaštono, norėdamas pajausti, ką jautė mūsų patriarchas, – sako Jono Basanavičiaus gimtinės vadovė Rūta Vasiliauskienė.

Basanavičynės kaštonui atiteko teisė kitais metais atstovauti Lietuvai Europos metų medžio rinkimuose. Juose vertinamas ne tik medžio grožis ar amžius, bet ir augalo istorija, legenda, sąsaja su žmonių gyvenimu ir vietos bendruomene.

Muziejaus atstovai neabejoja, kad per daugelį metų Basanavičynės kaštonas įsitvirtino ne tik Sūduvos žemėje, bet ir bendruomenės gyvenime, todėl šis medis tikrai galėtų konkuruoti dėl Europos metų medžio titulo.

– Kaštonas mena Jono Basanavičiaus ir jo šeimos laikus. Amžininkai liudija, jog po juo sovietmečiu burdavosi žmonės, norėdami pagerbti patriarchą, išreikšti savo pilietiškumą ir patriotiškumą. Tuomet už tokius dalykus buvo baudžiama, pasekmės galėjo būti skaudžios, – pasakoja R. Vasiliauskienė.

Net ir tada, kai apie tautos patriarcho gimtosios sodybos atstatymą buvo tik nedrąsiai svajojama, kaštonas buvo traukos centras. Išlikę pasakojimai, kaip ant kaštono šakų tautiškumą puoselėjantys žmonės kabino Trispalves ir austas juostas, po juo buvo uždegamos žvakelės.

Tradiciškai Lietuvos metų medžio rinkimų nugalėtojui suteikiama teisė kitų metų Europos medžio rinkimuose atstovauti Lietuvai, taigi Basanavičynės kaštonas mūsų šaliai atstovaus 2024 metais. Šių rinkimų tikslas yra atkreipti dėmesį į medžių senolių svarbą gamtos ir kultūros paveldui, kuriuo privaloma rūpintis ir saugoti. Primename, kad 2016 m. Lietuvos medžiu buvo išrinktas Stelmužės ąžuolas.

Kaštonui atstovaujant Lietuvai Europos medžio konkurse, bus labai reikalingas visų mūsų palaikymas, tad kiekvienas balsas bus labai svarbus. Balsuokime už jį medžio rinkimuose!

Jono Basanavičiaus gimtinė kviečia lankytojus kuo išraiškingiau nufotografuoti kaštoną. Gražiausia nuotrauka, nurodant autorystę, būtų naudojama pristatant kaštoną Europos medžio konkurse. Nuotraukas siųsti el. p. j.basanaviciaus.gimtine@lnm.lt.

Kaip ir kasmet, artėjant Jono Basanavičiaus gimtadieniui, jo gimtinėje vyks įvairūs renginiai. Lapkričio 23 d. 11 val. vyks virtualus edukacinis renginys vyresniųjų klasių moksleiviams – interaktyvi viktorina „MyQuiz“ platformoje, skirta „Aušros“ laikraščio 140-ajai sukakčiai paminėti.

Tą pačią dieną 18 val. vyks paskaita (bus transliuojama ir online) „Progresas ir pabaiga. Apie vėjo malūnų epochos pabaigą“ (dr. Salvijus Kulevičius).

Lapkričio 25 d. ir 26 d. nuo 11 val. vyks stalo žaidimo „Slėpynės ąžuolyne“ turnyras. Tomis dienomis visus norinčius (šeimas, draugų kompanijas ir t. t.) Jono Basanavičiaus gimtinė kvies nemokamai sužaisti ekspozicijoje „Kalbantys ąžuolai“ esantį didįjį stalo žaidimą „Slėpynės ąžuolyne“ bei vaišins karšta arbata. Registruotis el. p. j.basanaviciaus.gimtine@lnm.lt arba tel. 8 342 69 365. O lapkričio 26 d. bus galima nemokamai lankyti visas muziejaus ekspozicijas!

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika