www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Gudrybės su citrina, kurių dar nesate girdėję

Apie stebinančias ir kone stebuklingas citrinos savybes žino daugelis. Tai – vienas iš vaisių, kurį visuomet verta turėti namuose. Citrinos gali virsti ne tik pasakiško skonio desertais, subalansuoti patiekalų skonį, bet ir tapti nepamainomu bei visai pigiu pagalbininku namų ruošoje.

Itin pigi ir veiksminga priemonė net langams valyti

Citrinų sultys pasižymi savybėmis, leidžiančiomis ištirpdyti riebalus ir nešvarumus, pasakoja „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė.

„Rudenį, kai saulės mažiau, o namuose darosi niūriau, derėtų nepamiršti prieš žiemos sezoną gerai nuvalyti langus. Bus ir estetiškiau, ir namuose atsiras daugiau šviesos. Ekologišką naminį langų valiklį pasigaminsite iš spirito acto ir citrinų sulčių. Visų pirma sumaišykite 1 šaukštą acto ir 2 šaukštus citrinos sulčių. Kai juos gerai sumaišysite, tuomet įpilkite 1 puodelį šilto arba karšto vandens ir vėl išmaišykite. Šis valiklis tiks ne tik langams, bet ir veidrodžiams“, – receptu dalijasi daržovių žinovė.

Be to, riebaluotą pjaustymo lentą lengviau nuvalysite naudodami citrinos sultis, sumaišytas su rupia druska. Šio citrusinio vaisiaus gabalėlius taip pat galima naudoti čiaupams ir dušams valyti. Taip pat pravartu panaudotą sūrio tarką plauti ne kempine, o citrinos gabalėliu.

Keli lašeliai – orchidėjoms

Orchidėjos Lietuvoje puošia begales palangių – šios gėlės kambaryje iškart sukuria ypatingą nuotaiką. Nors dėl išraiškingų ir elegantiškų žiedų gali atrodyti, kad jas auginti yra nemenkas iššūkis, iš tikrųjų orchidėjos yra mažai priežiūros reikalaujantys kambariniai augalai. Visgi, kartais net ir būdamos nepriekaištingos būklės bei tinkamai prižiūrėtos, jos vis tiek taip ir nesukrauna žiedų.

„Tokiu atveju verta orchidėją palaistyti su keliais lašais citrinos sulčių, – pataria „Iki“ augalų skyriaus darbuotoja Vesta Paukštelo. – Tai skamba kiek neįprastai, bet yra labai efektyvu. Paslaptis slypi tame, kad šios gėlės geriausiai jaučiasi tuomet, kai jų dirvožemis yra šiek tiek rūgštus. Jei orchidėja kelerius metus stovėjo ant palangės, laikui bėgant jo pH gali tapti neutralus. Nors orchidėjai tai nėra pražūtinga, rūgštus dirvožemis skatina šaknis geriau įsisavinti vertingas maistines medžiagas.“

Pasak gėlių žinovės, tereikia į laistymui naudojamą vandenį įlašinti kelis lašus citrinos sulčių. Jų verta nepamiršti, kad ir kokiu būdu laistote savo orchidėją – įmerkiate augalą su visu vazonu į vandenį ar vandeniu šaknis mirkote iš viršaus.

Padauginote druskos? Išgelbės citrina

Vos keli žiupsneliai prieskonių gali visiškai transformuoti patiekalą – su tuo niekas nepasiginčys. Tačiau kartais gali nutikti, kad netyčia į sriubą, troškinį ar kitą patiekalą sudrebėjus rankai įdėjote per daug druskos.

„Visų pirma reikėtų atsiminti, kad maisto gaminimo menas yra penkių pagrindinių skonių harmonija – sūraus, saldaus, rūgštaus, kartaus ir umami. Rūgštumas neretai pamirštamas, tačiau būtent jis suteiks ryškumo, gyvumo patiems įvairiausiems receptams. Jis galės išgelbėti ir nuo persūdimo – tereikia į patiekalą su per daug druskos įpilti šiek tiek citrinos sulčių arba acto“, – patarimą duoda technologė Gailė Urbonavičiūtė. Šis triukas seniai žinomas profesionaliems šefams, tačiau jį rimtai nagrinėjo ir mokslininkai. Virdžinijos sandraugos universiteto tyrėjai net yra pateikę modelį, kodėl rūgštus skonis, sumaišytas su sūriu, sumažina sūraus skonio pojūčio intensyvumą.

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika