www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

„Buvo tyla kaip Vilkavišky po karo“

Į „Suvalkiečio“ redakciją kreipėsi Dalė Bronė Kiškūnienė. 83-ejų marijampolietė svajojo, kad savo nuosavame name įsirengs šilumos siurblį oras-vanduo – pažangesnį, ekonomiškesnį, ekologišką ir patogų namų šildymo būdą, kad nereikėtų malkomis ir pjuvenų briketais kūrenti krosnies. Galima būtų ploti atsistojus šiai moteriai! Nes tai ne tik taupesnis, bet ir ekologinis sprendimas, sumažinantis mieste dūmų kiekį iš kaminų (CO2 išmetimų), pagaliau – kur kas lengvesnis gyvenimas būtų pačiai p. Dalei. Deja.

D. Kiškūnienė: „Jei ESO projektuotoja man būtų pasakiusi, su kuo turiu tartis, šis šilumos siurblys jau šildytų mano namus“. Ričardo Pasiliausko nuotrauka.

Esminė klaida

Dalė Kiškūnienė šių metų vasario mėnesį pasirašė sutartį su įmone, kuri pasižadėjo įrengti šilumos siurblį oras-vanduo jos namuose. Bet ir šiandien, kai skaitote šias eilutes, moteris vis dar malkomis ir briketais tebekūrena krosnį. Prisipažįsta – padariusi esminę klaidą. Net ne klaidą, bet dėl nežinojimo supainiojo darbų eiliškumą. Ir niekas jai nepatarė, neperspėjo, kad įsirengiant daugiau elektros naudojančią šildymo sistemą, reikalus tvarkyti reikia pradėti ne nuo šilumos siurblio įsigijimo, bet nuo ESO, kuri turi didinti elektros galią, kad minėtas siurblys būtų prijungtas. Dar vasario 28-ąją ji gavo ir apmokėjo ESO sąskaitą (1279 Eur) už elektros galios didinimo paslaugą. Tikėjosi, kad viskas vyks greitai ir sklandžiai.

Raštai, raštai…

Gegužės mėnesį jos namuose buvo pastatytas šilumos siurblys. Tačiau jis iki šiol kabo virtuvėje tik „dėl grožio“ – neprijungtas prie sistemos.

Balandžio mėnesį moteris gavo ESO pranešimą, kad „prijungimo prie elektros tinklų projekto derinimas objekte (…) yra sustabdytas iki 2023 05 23, nes reikalingi servitutai su Nacionaline žemės tarnyba ir privataus sklypo savininkas turi gauti sutikimą dėl hipotekos. Prijungimo darbus planuojame atlikti iki 2023 06 27. Pasikeitus aplinkybėms, darbus galėsime atlikti ir anksčiau“.

Birželio mėn. ESO pranešė, kad „vėluojame suderinti prijungimo prie elektros tinklų projektą objekte (…), nes negaunami sutikimai, reikalinga tikslinti prijungimo sąlygas. Projektą planuojame suderinti iki 2023 07 22, o prijungimo darbus atlikti iki 2023 08 26“.

Rugpjūčio 24 d. ESO vėl informuoja, kad „projekto derinimas užtruko, nes yra žemės sklypų savininkų, nesutinkančių su projektiniais sprendiniais jų sklypuose. Ieškomi galimi sprendiniai ir alternatyvos, nedidinančios prijungimo įmokos. Neišsisprendus situacijai informuosime Jus dėl įmokos pokyčių ar galimų sprendinių variantų“. Taip pat informuota, kad „reikalinga techninių sąlygų korekcija, nes vis dar negaunami sutikimai iš privačių sklypų savininkų. Projektą planuojame suderinti iki 2023 09 20, o prijungimo darbus atlikti iki 2023 10 25“.

Kodėl taip ilgai?

Kai nusivylusi ilgai trunkančiu procesu p. Kiškūnienė kreipėsi į „Suvalkiečio“ redakciją, šilumos siurblys vis dar nebuvo prijungtas. Ji skundėsi, kad prisiskambinti į ESO sudėtinga, o tie specialistai, kurie jai skambino, naudojasi telefonais „viena kryptimi“ – jiems perskambinti ir pakalbėti apie esamą situaciją neįmanoma.

Redakcija kreipėsi į ESO – ar iš tiesų situacija tokia sudėtinga, kad nuo vasario mėnesio neįmanoma jos išspręsti?

ESO ryšių su visuomene projektų vadovė Rasa Juodkienė atsakė:

„Klientei D. Kiškūnienei, pageidaujančiai didinti leistiną galią, būtina nutiesti naują kabelinę liniją. Naujos kabelinės linijos prijungimas numatytas nuo esamos oro linijos atramos, tačiau gretutinio sklypo savininkė nesutiko leisti tiesti tinklus. D. Kiškūnienė buvo informuota, kad projektavimo metu susidūrėme su trikdžiais ir, negavus šios sklypo savininkės sutikimo, bus ieškomi kiti sprendiniai, kurie padidins prijungimo paslaugos mokestį, todėl prašėme padėti gauti leidimą.

Gretimo sklypo savininkės sutikimą pavyko gauti, tada pratęsti projektavimo darbai: servitutų nustatymo žemės sklypui sutarties sudarymo organizavimas ir likę derinimai su trečiosiomis šalimis. Šuo metu vyksta derinimas su Marijampolės savivaldybės administracija, po kurio bus organizuojamas servituto sutarties su Nacionaline žemės tarnyba pasirašymas. Gavę privalomus suderinimus ir sudarę servituto nustatymo žemės sklypui sutartį bei patvirtinę projektą, nedelsiant pradėsime elektros tinklų montavimo darbus, kuriuos planuojame atlikti ne vėliau kaip per 25 kalendorines dienas.“

Kokia turi būti darbų eiga?

ESO atstovės R. Juodkienės klausiau – kas turėtų ieškoti sprendimų dėl sutikimų (iš privačių sklypų savininkų) – ar pats klientas, ar ESO darbuotojai?

– Jeigu projektavimo darbus atlieka ESO, tuomet ESO samdyti projektuotojai bendrauja ir ieško sprendimų dėl sutikimų. Susidūrus su problemomis dėl žemės savininkų sutikimų gavimo, kad nereikėtų ieškoti kitų prijungimo sprendinių (kas pabrangina klientams prijungimo įmoką), kreipiamės į klientą dėl bendradarbiavimo sutikimams gauti.

Sutikimą D. Kiškūnienė gavo, jos atvejis tuoj pasieks finišą ir moteris galės naudotis šilumos siurbliu. Bet jei atsitinka taip, kad gretimų sklypų savininkai nesutinka, kad kabelio tiesimo darbai vyktų jų sklype, tai gal žmonėms net neapsimoka investuoti į šiuolaikines energijos technologijas, nes elektros galios didinimo kaina gali būti per didelė ir ekonomiškai neapsimokanti?

Tiesiant kabelį per gretimą sklypą dažniausiai būna pigiau, nes atstumai mažesni. Jeigu sklypo savininkas prieštarauja ir sutikimo neduoda, ESO apie tai informuoja kitą pusę ir dažnai patys kaimynai tarpusavyje susitaria ir leidimas būna gaunamas. Tada ESO atlieka visus kitus reikalingus veiksmus. Pasitaiko situacijų, kai sutikimo vis dėlto gauti nepavyksta, tuomet siūlomas variantas tiesti kabelį „kitu keliu“, kuris būna ilgesnis ir tuo pačiu brangesnis. Tuomet jau pats užklausos gavėjas turi priimti sprendimą, – sakė R. Juodkienė.

Tačiau D. Kiškūnienė teigė, jog problema (kad ESO negauna privataus sklypo savininkės sutikimo) buvo jai pasakyta ne birželį, bet tik apie spalio 20 d. Iki to laiko moteris net nežinojo, su kuo turėtų tartis.

– Jei projektuotoja būtų buvusi judresnė ir birželio mėnesį būtų pasakiusi problemą, būčiau anksčiau susitarusi su to sklypo savininke. Tiesiog nežinojau, su kuo turiu tartis, nes man siųstuose raštuose to nebuvo įvardinta. Bet buvo tyla kaip Vilkavišky po karo, – sako D. Kiškūnienė.

Numeris 1

Kaip vis tik nutiko, kad niekas D. Kiškūnienei nepatarė šią investiciją (šilumos siurblio prijungimą) pradėti nuo galios didinimo? Giminaičiai, kurie įsirengė naujus namus ir pasistatė šilumos siurblį oras-vanduo, turėjo pakankamai elektros galios, jos didinti nereikėjo, tad jiems net neatėjo mintis į galvą patarti Dalei. Tad moteriai nekilo įtarimas, kad jos atveju viskas gali būti kitaip. O būtent taip – kitaip – ir atsitiko.

Kaip sakė Rasa Juodkienė, darbas Nr.1, kurį reikia padaryti įsirenginėjant saulės elektrinę ar šilumos siurblį – pasitikrinti, kokią elektros galią turi jo objektas. Tai galima padaryti ESO savitarnoje, kur yra nurodyta, kokia galia priskirta jo objektui. Rangovai, kurie prijungs įrenginius, užsakovą turi informuoti, kokia elektros galia bus reikalinga – ar reikės ją didinti, ar pakaks turimos.

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika