www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

„Daug metų stengiausi dėl šio tikslo“

Taip sakė marijampolietis Dominykas Ragelis, studijuojantis garsiajame Oksfordo universitete. Marijampolė ir visa šalis gali didžiuotis, kad dar vienas tautietis mokosi viename iš prestižiškiausių universitetų. Su Dominyku kalbėjomės per nuotolį, nes jis jau buvo išvykęs ir įsikūręs Jungtinėje Karalystėje. Vaikinas ne tik įstojo į psichologinių tyrimų magistrantūros studijas garsiajame universitete, bet ir gavo joms mūsų valstybės stipendiją

Nuotrauka iš pašnekovo asmeninio albumo.

D. Ragelis tapo jau šeštus metus mūsų šalyje vykdomo konkurso „Kitas 100“ nugalėtoju. Šis konkursas skirtas atrinkti studentus, kurių studijas geriausiose užsienio aukštosiose mokyklose finansuos Lietuvos valstybė. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija skelbė, kad šiemet valstybė finansuoja 28 atrinktų studentų studijas. Konkurse iš viso dalyvavo 58 studentai.

Oksfordo universitetas – vienas prestižiškiausių ir trečias seniausias universitetas pasaulyje. Jame D. Ragelis vienų metų trukmės magistrantūros studijose gilinasi į psichologijos tyrimų studijų programą, kurios turinį sudaro žinios apie tai, kaip vykdyti psichologijos tyrimus, kaip juos planuoti, kokybiškai atlikti, įvertinti etikos požiūriu, analizuoti duomenis, atlikti statistinę analizę. Vaikinas pasidžiaugė, kad universitetas turi modernių įrenginių įvairiomis programavimo kalbomis analizuoti duomenis ir kitaip tobulinti psichologijos tyrimus. Jis pastebėjo, kad Oksfordo universitete populiaru vykdyti neuromokslinius tyrimus su specialia aparatūra. Kad tokios įrangos galbūt nėra mūsų šalyje, galėjo būti vienas iš argumentų nusprendžiant skirti būtent Dominykui stipendiją – mat tokia patirtis ir žinios tikrai labai pravers mūsų šaliai patobulėti šioje srityje.

Stipendijų atrankos komisija paraiškas vertino pagal kelis kriterijus: ankstesnius pasiekimus, studijų srities aktualumą, žinių pritaikymą ir poreikį mūsų šalyje. Stipendininkams yra keliami ir tam tikri reikalavimai – per penkerius metus nuo baigimo turės trejus metus dirbti Lietuvoje, pritaikyti įgytas žinias ir įgūdžius. Arba dirbti užsienyje diplomatinėse atstovybėse, konsulinėse įstaigose, specialiosiose misijose ar tarptautinėse organizacijose, kurių narė yra Lietuva. „Tai suprantama, nes ši stipendija yra investicija į būsimus profesionalus, kurie sukauptas žinias turi atiduoti Lietuvai“, – sakė D. Ragelis.

Studijų užsienyje finansavimo šaltinių yra įvairių. Vienas iš jų – gauti stipendiją iš paties universiteto, bet čia didelis konkursas. Dominykas pasirinko dalyvauti konkurse „Kitas 100“. „Valstybės skiriamos stipendijos maksimali suma vienam žmogui metams yra 40 tūkst. eurų. Po „Brexit“ studijų kaina Anglijoje išaugo, taigi iš stipendijos padengus studijų kainą, kuri mano atveju sudaro 32 tūkst. svarų sterlingų, pragyvenimo išlaidoms lieka ne tiek ir daug. Bet man tai – ne problema, nes turiu santaupų.“ Pasirodo, šioms santaupoms jis panaudojo anksčiau per keletą metų Lietuvoje gautas įvairias stipendijas. „Kadangi planavau ir rengiausi studijuoti užsienyje, sukaupiau tam savo fondą. Aišku, ir tėvų parama prisidėjo, taigi man dabar netenka dirbti. Tiesą sakant, ir universitetas kelia tokį reikalavimą, kad visą dėmesį skirtume studijoms. Aš daug metų dėl šio tikslo stengiausi, taigi esu pasirengęs“, – sakė vaikinas.

Jis papasakojo, kad į 12 vietų universitete buvo pateiktos 252 stojančiųjų paraiškos, o pretendentai – patys gabiausi studentai iš viso pasaulio. Tokią konkurenciją teko įveikti Dominykui. „Neslėpsiu, turėjau įdėti daug pastangų. Universitetas kreipė dėmesį ne tik į puikius pažymius – tai minimalus reikalavimas. Labai svarbi ir papildoma veikla, įvairios turėtos praktikos bei patirtys.“

Vaikinas daug savo laiko aukojo, kad pasirengtų šiai atrankai. Negailėjo jo ruošdamasis atsiskaitymams, kad gautų geriausius pažymius. Vykdė kelis individualius projektus, darydamas savo tyrimus, vėliau jų rezultatus pristatydavo tarptautinėse mokslinėse konferencijose užsienyje. Priklausė ir savo profesoriaus kelioms tyrimų grupėms, taip įgydamas praktikos – nes tai labai vertinama ir svarbu. Ko gero, jam padėjo ir tai, kad turėjo ir kitokių veiklų: praėjusiais metais buvo Lietuvos psichologijos studentų sąjungos valdybos narys, prisidėdavo rengdamas įvairius renginius, susijusius su psichologijos temomis, taip pat atliko praktiką Vilniaus savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriuje ir pan. „Nors šioms veikloms teko skirti daug savo laiko, bet kadangi turėjau konkretų tikslą ir ta sritis, kurią studijuoju, man labai patinka, nebuvo jausmo, kad kažką prarandu“, – sakė Dominykas.

O bakalaurą jis studijavo Vilniaus universitete – ne tik psichologiją, bet ir ekonomiką. Šios tarpdisciplininės studijos leido vykdyti tyrimus, susijusius su elgsenos ekonomikos sritimi. Pasirodo, pastaruoju metu aktualu analizuoti, kaip vartotojų elgesį, jų priimamus sprendimus veikia emocijos ar kiti kognityviniai veiksniai. Ne viena Nobelio premija buvo suteikta už tyrimus šioje elgsenos ekonomikos srityje. Dominykas sakė besitikintis tęsti veiklą šioje srityje.

Palinkint Dominykui sėkmės norisi pareikšti ir užuojautą, nes neseniai jis neteko mamos Svetlanos, kurią pasiglemžė sunki liga. Mama buvo jam ne tik pavyzdys renkantis profesinį kelią, nes buvo psichologė, bet ir visokeriopai rėmė, palaikė sūnaus dideles svajones, kurios pamažu pildosi.

Palikite komentarą

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika