------------------------------------
------------------------------------

Dovanos idėja!!!

190px
------------------------------------

Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

„Aukso vainikas“: meistrystės viršūnė ar siekiamybė? (Etnokultūros akcentai)

Šakių tautodailininkus daug metų globojantis Vidas Cikana (dešinėje) nutarė parodyti savo įspūdingus darbus – ir sėkmingai.2005-ieji – respublikinės konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ gimimo metai, tad dabartinė, kaip ir kiekvieną rudenį kelianti gražų meninį šurmulį visuose Lietuvos regionuose, jau penkiolikta. Lietuvos nacionaliniame (anuomet – liaudies) kultūros centre gimusi idėja rado platų atgarsį ir duoda įdomių rezultatų. Skeptikai abejojo, ar pavyks konkursą organizuoti kasmet, sulaukiant apdovanojimo vertų darbų. Pagal sąlygas autoriai turi pristatyti pastarųjų penkerių metų kūrybą – penkių darbų kolekciją, o vainiko laimėtojai negalėjo penkerius (vėliau nutarta, kad septynerius) metus konkurse dalyvauti. Skeptikai buvo neteisūs: per 14 metų vainikuotas 31 liaudies meno meistras, o vainikų išdalinta 37. Taigi – kai kurie vainikuoti ir ne po kartą, o apdovanojimo vertų darbų nestigo… Tiesa, ne visos respublikinės parodos buvo vienodai svarios ir sodrios – ypač vykstant didiesiems renginiams (dainų švenčių ir jų parodų, atskirų žanrų respublikinių parodų metais), tačiau ir jau garsių tautodailininkų, ir jaunų autorių kolekcijose visada būta stebinusių ir džiuginusių kūrinių.
Vertinimo komisijos pirmininkė Teresė Jurkuvienė, ne kartą anksčiau mačiusi šio regiono parodas, sakė esanti maloniai nustebinta – buvo galima atrinkti ir dvigubai daugiau respublikinio konkurso vertų darbų...  Apie tai, kad Marijampolės šiemetė regiono atrankinė paroda, keletą savaičių veikusi Kultūros centro antrame aukšte, vos žvilgtelėjus pasirodė itin stipri, ją uždarant pirmiausia prabilo vertinimo komisijos pirmininkė, Lietuvos nacionalinio kultūros centro tautodailės skyriaus vyr. specialistė Teresė Jurkuvienė. „Tai ypač gera paroda, atspindinti šio krašto savitumą, įdomybes… Su tekstile čia jau kuris laikas nėra problemų – suvalkietiškos tradicijos tęsiamos labai gražiai. Bet pamatėme ir labai pavykusių kitų žanrų kūrinių, todėl esant tokiam lygiui atrinkti, įvertinti nieko nenuskriaudžiant labai sunku. Viena vertus, džiugu, kad tiek stiprių autorių, darbų, o iš kitos pusės vertintojai savotiškai traumuojami, nes norisi tų geriausių vietų skirti daugiau, o jų yra tiek, kiek yra – trys. Tačiau antromis ir trečiomis vietomis įvertinti autoriai irgi labai priartėję prie aukščiausio laiptelio…“
Kartu su Marijampolės, Kalvarijos, Kazlų Rūdos savivaldybių, Vilkaviškio ir Šakių rajonų geriausiais meistrais ne pirmą kartą paro­doje dalyvavo ir Punsko atstovai. Vienai jų – Izabelei Filevičienei – buvo skirtas diplomas už išskirtinumą. Kitas toks diplomas teko Irenai Balaikienei, debiutuojančiai šioje parodoje.
Antano Lastausko medžio skulptūros nutiesė jam kelią link „Aukso vainiko“...Trečiomis vietomis konkurse įvertinti (pagal atskiras kategorijas) Tadas Sideravičius už medžio darbus, Eglė Grigaitienė už audinius, Danutė Katkuvienė už tautines juostas ir Genė Bučiūnienė už karpinius. Antrų vietų laimėtojai – Kęstutis Pautienius (medžio skulptūra), Margarita Kutkienė (audimas), Arūnas Matulevičius (keramika) ir Andrius Bieliukas (kryždirbystė). O respublikiniame konkurse Marijampolės regionui atstovaus medžio skulptorius kalvarijietis Antanas Lastauskas – vaizduojamosios dailės kategorijoje, audėja iš Vilkaviškio Janina Blažukienė (taikomoji dailė) ir Šakių rajono atstovas Vidas Cikana (kryždirbystė).
Aktyviau nei ankstesniais metais parodoje dalyvavo Kazlų Rūdos atstovai, kaip visada gausus šakiečių būrys – pateikta įvairių žanrų kūrybos, marijampoliečių autorių taip pat keliolika: prie geriausiųjų priartėjo medžio meistrai, juostų audėjos, keramikų atstovas. Galima tai laikyti viltinga paraiška ateičiai. Kaip bebūtų, kiekvieno tikro kūrėjo siekis – amato ir meno meistrystės aukštumos. Puoselėjant ir išlaikant tradicijas, tuo pat metu dirbant novatoriškai.
Visiems regioninės parodos dalyviams buvo įteikti Marijampolės kultūros centro padėkos raštai, dainas jiems skyrė Dalios Venckienės vadovaujamas ansamblis. Respublikinis, penkioliktasis, „Aukso vainiko“ renginys tradiciškai kvies ateinančių metų sausio 6-ąją Alytuje (beje, kaip tik bus prasidėję Tautodailės metai).

Nijolė LINIONIENĖ
Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.