------------------------------------
------------------------------------

Dovanos idėja!!!

190px
------------------------------------

Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

Idėjos savam kraštui

Prienuose penktadienį surengta konferencija „Man reikalingi pasaulio centrai, kuriuose aš noriu užkariauti Lietuvai vietą“ (Matas Šalčius). Konferencija buvo skirta Pasaulio lietuvių metams, joje įteikta Mato Šalčiaus premija, siūlytos idėjos Prienams ir Lietuvai.

Pranešimą apie M. Šalčių skaitė profesorius B. Šetkus.Pranešimą apie vieną garsiausių žmonių, kilusių iš Prienų krašto, Čiudiškių, keliautoją Matą Šalčių skaitė profesorius dr. Benediktas Šetkus. Pasak profesoriaus, 1890 m. gimęs M. Šalčius buvo neeilinė asmenybė, jam valstybės reikalai visada buvo svarbesni, nei savi. Lietuvos labui jis dirbo negailėdamas savęs, savo sveikatos, todėl jau eidamas 33-ius metus sirgo bent dešimčia ligų. Kaip rašo savo prisiminimuose pats M. Šalčius, nemažai nervų ir sveikatos jam „suėdė“ pašalinimas iš Marijampolės gimnazijos, po to – sėdėjimas Marijampolės kalėjime. Dėl savo kritiško požiūrio į caro valdžią jis jautėsi stebimas ir persekiojamas. Galiausia už pasisakymus prieš valdžią mokytojų suvažiavime M. Šalčius buvo ištremtas iš Lietuvos, gyveno JAV, kur taip pat rūpinosi lietuvybe. Grįžęs į Nepriklausomą Lietuvą, jis įsteigė Šaulių sąjungą, dirbo žurnalistinį ir mokytojo darbą, ėjo naujienų agentūros ELTA vadovo pareigas. Vėliau išgarsėjo kaip žymiausias to meto keliautojas, o bene žinomiausia jo knyga – „Kelionė pas 40 tautų“. Mirė 1940 m. keliaudamas po Boliviją.
Diskusijos „Idėja Lietuvai. Idėja Prienams“ dalyviai pažėrė daug minčių apie tai, kaip Prienai galėtų tapti patrauklesni turistams.Profesoriaus B. Šetkaus pranešimas tapo gera įžanga kitam konferencijos momentui – tradicinės Mato Šalčiaus premijos įteikimui. Ši premija, įsteigta 1990 m., o nuo 2009 m. teikiama kasmet, tai Lietuvos žurnalistų sąjungos ir Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos metinė premija, skiriama žurnalistui (-ams) už pasaulio pažinimo skatinimą bei brandžius ir išsamius spaudos, radijo, fotografijos, televizijos, interneto žiniasklaidos autorinius darbus kelionių tematika, paskelbtus per kalendorinius metus. Šiemet ji atiteko keliautojai Eglei Gerulaitytei už knygą „Amerika be dangoraižių“. Simboliška, kad E. Gerulaitytė (garsaus muzikologo V. Gerulaičio dukra) po pasaulį, kaip ir M. Šalčius, keliauja motociklu. Ji ir dabar išvykusi į kelionę, tad premiją (1000 Eur) Prienų rajono savivaldybės meras A. Vaicekauskas įteikė keliautojos tėvui.
Pranešimą „Lietuvos jėga pasaulyje“ konferencijoje skaitė Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Henke. Ji tarsi ragino suprasti svetimijoje (tokį terminą apie užsienius naudojo M. Šalčius) įsikūrusius tautiečius, jų pasirinkimą ir norus bei galimybes sugrįžti Lietuvon.
Šia tema po pranešimo vyko ir diskusija, kurioje dalyvavo pati D. Henke, Punsko valsčiaus viršaičio pavaduotojas J. Vaičiulis, Prienų rajono Savivaldybės administracijos direktorė J. Zailskienė, kraštietis žurnalistas Č. Iškauskas, lietuvių bendruomenių užsienyje atstovai.
Dar viena įdomi diskusija vyko tema „Idėja Lietuvai. Idėja Prienams“.
Ją moderavo žurnalistas E. Jakilaitis, dalyvavo visas būrys žinomų kraštiečių: „Delfi“ generalinis direktorius Vytautas Benokraitis, leidybos namų „Terra Publica“ plėtros direktorius Vytautas Kandrotas, žurnalistas L. Kojala, Prienų r. savivaldybės meras A. Vaicekauskas ir kt. Diskutavusieji pripažino, kad Dzūkijos ir Suvalkijos sankirtoje įsikūrę Prienai pastaraisiais metais tvarkosi, gražėja. Paprašyti pasiūlyti savo idėjas, kurios Prienus dar labiau išgarsintų, pritrauktų į šį kraštą turistų, diskusijos dalyviai jų pažėrė visą pluoštą. Tai ir popieriaus muziejaus įkūrimas (kitados Prienai garsėjo savo „Popierine“), ir geresnis Pociūnų „sklandukų“ teritorijos bei pastatų išnaudojimas, ir Poezijos tako įkūrimas, ir… paraginimas nebijoti reklamuotis šiek tiek drąsiau. Ir netgi pigiai siūlyti grįžtantiems emigrantams apleistus sklypus ar sodybas, kuriuose šie galėtų įsikurti.
Idėjų būta tikrai patrauklių ir gan realių, tad dabar belieka palaukti ir pamatyti, kaip Prienams seksis bent kažkurias jų įgyvendinti.
Virginijus BAJORAS
Autoriaus nuotraukos

Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.