------------------------------------
------------------------------------

Dovanos idėja!!!

190px
------------------------------------

Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

Penktasis metų laikas...

.„Ech, tie vyrai, ech, tos moterys!“ (Liudvinavo „Žalias sodas“). ..kai po vasaros lėbavimų, visada netikėtų rudenėjančio oro permainų, šalnoms pasiglemžus trapų žiedų grožį plyšta lietaus debesys, oras prisipildo keisto virpėjimo ir net vėl pražysta gėlės! Tokiu metu, spalį, Kalvarijos mėgėjų teatras „Titnagas“ sukviečia pas save bičiulius. 2003-aisiais įvyko pirmas taip gražiai pavadintas festivalis „Bičiuliai“ – ir po to nuosekliai, kas antri metai (jei tik kokie valstybinės svarbos įvykiai šio ritmo nesugadina) vis suguža tie, kurie „nepaskiepyti nuo teatro ligos“, kaip sykį vaizdingai buvo pasakyta.
Kiekvieną kartą vis iš kitų Lietuvos kampelių garsūs ir nelabai mėgėjų teatrai atveža daug pozityvumo, ir net skeptikai priversti patylėti. Nes tarsi gaivus gūsis įsisuka gera nuotaika, smagūs pokštai skamba ne tik scenoje, o bendrystės jausmas, jungiantis ne tik to paties, bet ir visų dalyvaujančių kolektyvų žmones, sklando ore…
Nes susirenka tie, kurie neabejingi, kuriems norisi dalintis – kad ir juoku, nors neretai – ir giliau užkabinančiomis patirtimis.
Šį kartą „Bičiuliai“ dovanojo penkias smagias komedijas. O kaip kitaip – juk šis festivalis skirtas per visą šalį besiritantiems Vilkutaičio-Keturakio „Amerikos pirtyje“ jubiliejiniams renginiams: pirmas viešas vaidinimas įvyko prieš 120 metų! Tad ir visas vyksmas buvo įvilktas į šio spektaklio rėmus. Labai sėkmingai 2005 metais pradėjusi žygį per šalį (suvaidinta 29 kartus) kalvarijiečių „Amerika pirtyje“, pasirodo, neprarado dvasios. Jubiliejaus proga atgaivintas spektaklis buvo suvaidintas „Trobių“ kavinės kieme, o ir šiame renginyje jo personažai scenoje šeimininkavo, sulaukdami žiūrovų aplodismentų…
Rietaviškių spektaklis: kuris čia tėvas, o kuris jaunikis? Atspėkite...„Titnagas“ su A. Činariovo komedija „Brangusai pabučiavimas“ ir pradėjo fiestą – kad svečiams būtų drąsiau. Režisierius Kęstutis Krasnickas vėliau sakė net nustebęs, kad sulaukta tiek dėmesio, gėlių, dovanų (pjesė jau rodyta) iš savų žiūrovų. Per daug metų, dalyvaujant įvairiuose renginiuose, veikiausiai nebuvo tekę matyti Zigmundo Pšybyskio komedijos „Neprieštarauk“ – arba gal įspūdis buvo blankokas. O Kalvarijoje Rietavo kultūros centro teatro „Ruoda“ parodyta Vinco Andriuškos režisuota pjesė vertė iš juoko braukti ašaras kone nuo pradžios iki galo. Situacija tradicinė: į mėsininkų šeimos vienturtės ranką taikosi senas turtingas našlys, o čia pat – jaunas ir dailus įsimylėjęs darbininkas… Iš ko juokėmės? Ne tiek iš žmonių bukumo ar pastangų apgauti, dviveidystės, kiek dėl puikios kiekvieno aktoriaus vaidybos ir režisieriaus išmonės. Veikėjų charakteriai ir poelgiai ryškūs, bet neperspausti, ypač puikūs vyresni artistai…
Marijampolės kultūros centro Liudvinavo skyriaus mėgėjų teatras „Žalias sodas“ atgaivino pastaruoju metu ne itin daug dėmesio sulaukiančią Kazio Sajos dramaturgiją. Vitos Gvazdaitienės režisuota pjesė „Ech, tie vyrai, ech, tos moterys!“ atskleidžia suaugusių žmonių „žaidimėlius“ – tai situacijų ir nesusipratimų komedija apie dažną iš mūsų… Jurbarko kultūros centro Skirsnemunės skyriaus mėgėjų teatras (režisierė Birutė Šneiderienė) pasirinko klasiką – Balio Sruogos pjesę „Dobilėlis penkialapis“. Prisimenate? Viengungių inteligentų klubo nariai susirūpinę, kad viengungiai bus apkrauti mokesčiais – ši situacija sukelia visą virtinę poelgių, kurie gali privesti… kone iki kraujo praliejimo. Ir net ne moterys svarbiausia, o pinigai.
Užbaigė teatrų šventę svečiai iš Lenkijos – Suvalkų miesto lietuvių teatras, vadovaujamas Jolantos Malinauskaitės-Vektorienės. Stasio Kapnio „Plutelė ir pelės“ – komedija (kalvarijiečiai ją yra pastatę 1996 m., suvaidino net 35 kartus – daugiausia iš visų spektaklių). Tradiciniam pasakojimui apie tarpukario kaimą režisierė pasirinko lakonišką scenografiją ir šiuolaikišką stilių…
Ir šiems, ir visiems festivalio dalyviams dėkojo Kalvarijos savivaldybės meras Vincas Plikaitis, visi buvo apdovanoti, dėkota rėmėjams, tradiciškai skambėjo Teatro himnas. Jau po renginio K. Krasnickas pasidžiaugė, kad visi kviestieji kolektyvai atvyko, kad buvo nemažai žiūrovų, kurie stebėjo ir visus spektaklius… Ir dar džiaugėsi, kad sulaukia pritarimo, paramos iš atskirų žmonių, organizacijų.
„Titnagas“ turi daug rėmėjų, bendradarbiaujame seniai ir prasmingai – ir ne tik tokių renginių progomis. Ką gi vieni patys nuveiktume?“, – sakė režisierius.
Nijolė TREINYTĖ
Romo LINIONIO nuotraukos

Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.