Pažinimo laboratorija 2020

Dovanos idėja!!!

190px

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.

 

Kaip psichologija padeda suprasti vieniems kitus?

Turbūt ne vienam, auginančiam vaikus, pažįstama situacija: paauglys elgiasi iššaukiančiai, nepaiso pastabų, neklauso… Bet ar daugelis žino, kad jeigu tėvai šito nesustabdo, mokytojai nesustabdo – tai reiškia, kad jie atsakomybę nusiima nuo savo pečių ir užkrauna pačiam vaikui. O šis negali su tuo pats susidoroti. Vargu ar jis pats žino, kodėl taip blogai elgiasi, kad iš tiesų jam trūksta pasitikėjimo savimi. Vargu ar jį kas nors pamokė tinkamų, konstruktyvių būdų oriai siekti pripažinimo, o ne būti klasės klounu. Deja, dažniausiai kovojama su vaiku, o ne su jo problema.
Kita situacija: mažylis neklauso tėvų, rėkia viešoje vietoje. Norisi klausti: ar tai „ožiukai“, ar gal nepatenkinti vaiko poreikiai? Ar vaikas nedaro to, ko nori tėvai, ar gal jis tiesiog pavargęs, neišsimiegojęs, todėl jo tokia reakcija? Tada ir reikėtų tėvams savęs paklausti: „Ar mano reikalavimas pagrįstas? Ar gal reikėjo vaiką anksčiau paguldyti miegoti?“
Jeigu suaugę sugeba atsitraukti, pažiūrėti į situacijas iš šalies, jie patys save neretai išgelbsti nuo konflikto su vaiku.
Auklėjimo mados keičiasi kaip ir pats gyvenimas. Senesniųjų kartų atstovus dažnai glumina nauji auk­lėjimo principai. Jiems nesuprantama, kad vaikas gali neklausyti tėvų paliepimų, kad tėvai leidžia trimečiui pačiam išsirinkti drabužius prieš einant į darželį, nors tai užtrunka visą pusvalandį… Psichologai sako, kad iš tiesų šiuolaikiniai vaikai ir jaunimas labai skiriasi. Jie nori būti išklausyti, nori pareikšti savo nuomonę, nori žinoti, kodėl turi daryti tai, kas liepiama. O tėvams svarbiausia vengti kraštutinumų: galima lavinti vaiko savarankiškumą, savo nuomonės žinojimą leidžiant rinktis drabužį, bet jei mažasis renkasi per ilgai, tai jau manipuliacija. Vaikus dažniausiai galima apžaisti, nenuskriaudžiant jų noro pasireikšti ir kartu išlaikant sveiką protą: leisti rinktis iš poros variantų ir taip neįsivelti į tuščius ginčus. Psichologai sako, kad čia reikia kūrybos. Taigi tėvai auga kartu su vaikais, atradimai nesibaigia, bet jei neaugama kartu, tada skauda visiems. Seniau sakydavo, kad medį reikia lenkti, kol jaunas, o šiandien sakoma, kad lenkti nereikia, būtina augti kartu. Ne viskas keičiasi staigiai, kartais tai užtrunka, reikia kantrybės, o auklėjimas visada yra menas.
Santykių krizes įveikti, tarpusavio bendravimo problemas išspręsti ir išmokyti, kaip elgtis su vaikais gali psichologija ir psichologai, kurie teigia, kad auklėjimas – nuolatinis darbas ir kūryba.
Šiandien jau nieko nestebina, kad tarp mokyklos darbuotojų yra ir psichologas, nors kažkada tai buvo sunkiai įsivaizduojamas dalykas. „Kai išgirstu iš vyresnių mokytojų ar net tėvų tokią nuomonę, kad psichologas nereikalingas, nes per brangu ar nebūtina, arba argumentą „Mes užaugome be psichologų“, atsakau, kad augome ir be kompiuterių, mobiliųjų telefonų, skalbimo mašinų, tai kodėl dabar kiekvienas tai turime ir nenorime atsisakyti? Keičiasi gyvenimas, keičiasi ir poreikiai“, – sakė viena mokyklos psichologė.

Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.