------------------------------------
190px
------------------------------------

Dovanos idėja!!!

190px
------------------------------------

Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

Švenčionių savivaldybė netrukus džiaugsis kvartalinės renovacijos rezultatais

Kvartalinė renovacija.Vyriausybė skiria prioritetą kvartalinei renovacijai jau daugiau nei dvejus metus. Pagrindinis jos skirtumas nuo pavienių namų atnaujinimo – visos kvartalo infrastruktūros atnaujinimas – žaliųjų zonų, kiemų aikštelių, jų apšvietimo, dviračių takų tiesimo ir t. t.
Šiuo metu vienais geriausių rezultatų pasigirti ir gerosios praktikos pavyzdžiais pasidalinti gali Švenčionių savivaldybė, kuri sėkmingai nuo pavienių namų renovacijos pereina prie kvartalų renovacijos ir sėkmingai integruoja papildomas kvartalų atnaujinimo priemones. Ši patirtis gali būti naudinga kitoms 35 Lietuvos savivaldybėms, pasirengusioms kvartalinės renovacijos programas.
„Dar 2017 m. savivaldybė parengė kvartalų atnaujinimo programas, o šiuo metu jau vyksta trijų kvartalų atnaujinimas: Švenčionėliuose, Švenčionyse ir Pabradėje. Planuojame, jog darbai turėtų būti baigti rugpjūčio 1 d., dar liko nuotekų ir vandentiekio vamzdynų pakeitimas, šaligatvių sutvarkymas, apšvietimas ir naujos žaidimų aikštelės“, – pasakoja Jovita Rudėnienė, Švenčionių rajono savivaldybės Ūkio skyriaus vyr. specialistė.

Naudinga pamoka – tinkamas darbų eiliškumas
Pašnekovė pasakoja, jog norint sklandžiai atlikti visus darbus, juos reikia apgalvoti ir tinkamai pagal logiškumą susidėlioti.
„Pirmiausia Švenčionyse sutvarkėme požeminę infrastruktūrą – šilumos tiekimo tinklus, vandentiekį ir kitus vamzdynus, dabar jie jau pritaikyti renovuotų daugiabučių šiluminės energijos poreikiams. Tik tada tvarkėme šaligatvius ir automobilių aikšteles. Tinkamas planavimas padeda išvengti situacijų, kai naujai sutvarkytus šaligat­vius reikia ardyti, kadangi nebuvo pakeisti vamzdynai“, – patirtimi dalijasi specialistė.
Šiuo metu kvartalinės renovacijos darbai Švenčionyse jau persikėlė į renovuotų daugiabučių kiemus, vyksta automobilių stovėjimo aikštelių atnaujinimas, išnaudojant kiemų erdves ir keliant aikšteles už kvartalo ribų, kad daugiau žaliųjų erdvių būtų kiemuose ir aplink juos. Kartu papildomai yra atnaujinami kvartalo šaligatviai, keliai ir tiesiami dviračių takai – šie darbai iš karto keičia viso kvartalo veidą.
J. Rudėnienė pasakoja, jog stengiamasi įgyvendinti kuo daugiau priemonių, kad gyventojai norėtų laiką leisti aplink namus – įrengiamos vaikų žaidimų aikštelės, kurios yra skirtingos, kad gyventojai galėtų keliauti iš vienos į kitą, o kol vaikai žaidžia, tėvai gali pabendrauti tarpusavyje. Aplink kvartalus yra įrengiamos krepšinio ir futbolo aikštelės, naujos rampos riedlentininkams ir dviratininkams. Ieškantiems ramesnio poilsio yra įrengiamos pavėsinės ar staliukai žaisti šaškėmis. Tokie pokyčiai lemia, kad gyventojams nereikia ieškoti, kur išvykti pailsėti, jie tai gali padaryti prie savo namų.
Papildomai prie kvartalinės renovacijos priemonių vyksta ir kitų projektų įgyvendinimas – įrengiamos požeminės konteinerinės aikštelės, kuriose yra atskiri konteineriai rūšiuojamoms atliekoms, skatinant aplinkosaugą.

Mažiausiai 20 proc. energijos sutaupoma
Vienas iš svarbiausių reikalavimų įgyvendinant kvartalo energinio efektyvumo didinimo programą – pasiektas ne mažesnis nei 20 proc. kvartale suvartojamos energijos sutaupymas. Dėl to Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) rekomenduoja iš anksto apskaičiuoti kvartalo sunaudojamą energijos kiekį ir planuojamus sutaupymus.
Remiantis BETA turimais paskutinių dviejų kvietimų teikti paraiškas daugiabučiams atnaujinti duomenimis, savivaldos indėlis didinant pastatų energinį efektyvumą artimiausioje ateityje, tikima, tik didės – beveik 80 proc. visų projektų planuojama įgyvendinti per savivaldybes. Net 117 kvartalų Lietuvoje yra įtraukti į energinio efektyvumo didinimo programas, o vieną geriausių kvartalinės renovacijos įgyvendintų praktikų šiuo metu demonstruoja Švenčionių rajonas.

Užs. 732.

Nuotrauka iš BETA archyvų

 

 

Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.