------------------------------------
------------------------------------

Dovanos idėja!!!

190px
------------------------------------

Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

„Mikališkių stebuklai“. Nejuokinga? Ir gerai

Algis Griškevičius sako, kad tragikomiškos istorijos nuolat ištinka ir gyvenime, svarbiausia, kaip į jas žiūrime.Balandžio pirmosios išvakarėse Kultūros centro pirmame aukšte atidaryta paroda natūraliai turėtų būti linksma: šiaip ar taip – balandis prasideda Juokų, ne tik Melagių, diena… Vilniečio menininko Algio Griškevičiaus fotografijų paroda „Mikališkių stebuklai“ vieniems veikiausiai bus smagi ir kels šypseną su ironijos ar lengvo liūdesio atspalviu, o kiti žiūrės ir nesupras: kas čia linksmo ir apskritai… Tai ir gerai – šie į pasaulį ir labai įvairias kūrybos apraiškas žiūri „normaliai“, neišeidami iš savo komforto zonos ir gyvenimo, kur viskas subraižyta ir sudėliota pagal normas. Tik kas jas nustatė?
Apie ką tos daugeliui mūsų nematytos (nors keliavo parodos per kitus miestus, nuotraukas aptarinėjo spaudoje), didžiulio formato surežisuotos fotografijos? Įsigilinkime į situacijas – taigi apie mus su jumis. „Tapytojas Algis Griškevičius fotografuoja vaizduotę, – rašo menotyrininkė Agnė Narušytė. – Jis pabrėžia veiksmo ar reiškinio neįmanomybę. Mat norint nufotografuoti, ką įsivaizduoji, reikia tai įgyvendinti realybėje…“ Iš tiesų taip ir yra. Autorius sakė, kad pirmiausia vaizdas gimsta vaizduotėje, eskizuose, paskui tenka daryti daug dekoracijų, vėliau – su visais tais įrenginiais (tai, ką matote, nėra sudėliota kompiuteriu – tai realybė), pasitelkus bendraminčius ir bičiulius, rengti nelengvas fotosesijas… Šie procesai buvo nufilmuoti, kompozitorius Algirdas Martinaitis parašė muziką – atėjusieji į parodos atidarymą turėjo unikalią progą tai išvysti.
„Žmogus-malūnas“: ar neteko dažnam mūsų taip lėkti?Šio ciklo idėja nejučia kilo, kai ėmė tuštėti Lietuva (fotografuota Mikališkių kaime, kur tėra viena gyventoja…). „Neegzistuojančiame kaime sukurta bendruomenė, čia vyksta stebuklai, kuriuos išvydusi vienintelė gyventoja žegnojasi. Tai ir tragikomiškos, ir graudžios istorijos: iš tikro gyvenimo, o gal iš to, kas sap-nuota, apie ką svajota, o gal – tomis svajonėmis nusivilta“. Autorius sako, kad fotografija yra labai svarbi jo kūrybos dalis, jai tenka apie pusę kūrybinio laiko, nors ne vienam Algis Griškevičius labiau žinomas kaip tapytojas, kurio originalus braižas bei požiūris į pasaulį išskiria jį iš kitų. Jis ir teatro dailininkas, ir meninių objektų kūrėjas, kurio įvairiapusė veikla įvertinta Lietuvos vyriausybės kultūros ir meno premija 2014 metais, pelnė daug įvairių apdovanojimų, o kūriniai eksponuoti ne vienoje šalių. Beje, šis ciklas keliaus į Niujorką…
Ironija ir autoironija, stereotipų, banalių dalykų ir prietarų, kūno kulto „išvirkščioji pusė“ – tai ne tie dalykai, apie kuriuos sakoma „gražu“, bet „fotografijų beprasmybė lyg veidrodis atspindi absurdą, kuris valdo pasaulį, kai reklamos, politikos, spaudos bei kitų prievartos ir ideologijos mechanizmų gaminamos interpretacijos nebeturi nieko bendro su tuo, ką patiriame kasdien, kaip tiesos ir išgyvenimo faktą.“ (Agnė Narušytė)
Paroda buvo pavadinta dvigubai – dar ir „Neprigijusio humoro trupiniai Kultūros sostinėje“. Mat kaip tik prieš 45 metus, 1973-ųjų balandžio pirmąją, priminė Romas Linionis, buvo surengta pirmoji humoristinių fotografijų paroda, vėliau virtusi didelėmis ir tikrai linksmomis tarptautinėmis šventėmis, o tuometis Kapsukas rimtai pretendavo tapti antruoju Gabrovu. Šis Bulgarijos miestas, įsteigęs juokų muziejų ir kitų smagių dalykų dabar sulaukia dėmesio dėl savo originalumo, o pas mus ir juoktis, ir juokauti – ne vien Marijampolėje – jau lyg ir pamiršta. Tai, beje, ne pirmoji įdomi idėja (prisiminkime ne vien pramoginius projektus), kuriai Didysis Kažkas pasako: „O mums nereikia“. Taigi: „trupiniai“ iš praeities buvo parodyti fojė.
Lina VOLUNGYTĖ
Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.