Suradę savo nišą
Po jaukaus, menine ir pažintine prasmėmis imponavusio koncerto, kurį savo miesto žmonėms praėjusio mėnesio pabaigoje dovanojo Marijampolės kolegijos istorinių šokių grupė „Reverence“, skaitytojams siūlome platesnę pažintį su šiuo kolektyvu, gebančiu perkelti žiūrovus į praeities didikų salonus. Kiekvienas „Reverence“ pasirodymas – tarsi kelionė po istorines epochas. Kolektyvas ne tik atlieka joms būdingus šokius, bet ir kuria aplinką, alsuojančią tų laikų dvasia.
Patrauklus būdas prisiliesti prie praeities epochų kultūros
Istorinių šokių grupė įsikūrė 2014 m. Nuo to laiko tobulėta, daug dėmesio kolektyvo nariai ir vadovė Daina Misiukevičienė skiria šokių ir kostiumų autentiškumui. Dalyvauta daugelyje miestui svarbių renginių, surengta nemažai koncertų. „Reverence“ ne tik surado žiūrovams įdomią nišą, įsitvirtino Marijampolės kultūrinėje erdvėje, bet ir yra kviečiamas koncertuoti į kitus miestus. Dabar Lietuvoje paplitęs domėjimasis dvarų kultūra, tad ypač dažnai ansamblis kviečiamas surengti pasirodymus šalies dvaruose vykstančiuose renginiuose.
„Mintis kurti istorinio šokio grupę natūraliai išsirutuliojo pradėjus galvoti apie Kvietiškio dvaro atgaivinimą, – pasakoja viena iš kolektyvo įkūrimo idėjos autorių, Menų/mokslo klasterio „Kvietiškio dvaro pritaikymas rekreaciniams bendruomenės poreikiams“ vadovė Vida Mickuvienė. – Kvietiškio dvaras – Marijampolės ištakos, tačiau net ne visi marijampoliečiai žino jo istoriją. Pradėjome rengti ekskursijas po dvarą ir jo teritoriją, vystome edukacinę veiklą, senajame, 1850 m. menančiame dvaro sandėlyje įrengtos ekspozicijos: pirmame aukšte – žemės ūkio padargų, antrame – istoriografinė medžiaga“.
Atgaivinti senieji – baroko, renesanso epochų, XIX a. šokiai pirmiausiai, buvo tikimasi, suteiks patrauklumo ir autentikos populiarinant dvarą. Tačiau užmojis, atrodo, pranoko lūkesčius – vos per keletą metų šokių grupė tapo žinomu, pageidaujamu, kviečiamu koncertuoti kolektyvu.
Pasirodė, kad istoriniai šokiai – vienas iš efektyvių ir patrauklių būdų parodyti dvarų bei apskritai senųjų epochų kultūrą.
Kuo daugiau autentikos
V. Mickuvienė prisimena, kad sumanymas steigti istorinių šokių grupę nuo pat pradžių klostėsi sklandžiai. Į komandą noriai būrėsi šokėjai, grupės įkūrimą palaikė Marijampolės kolegijos administracija, o choreografė Daina Misiukevičienė prašymą vadovauti istorinio šokio kolektyvui sutiko entuziastingai. Mat pati domisi istoriniu šokiu, dalyvauja šios srities seminaruose Vilniuje ir Krokuvoje. Grupės nariams taip pat buvo suorganizavusi keletą išvykų mokytis senųjų šokių Vilniuje, Valdovų rūmuose rengiamuose užsiėmimuose. Marijampoliečiams teko pasimokyti ir iš žinomo kolektyvo „Banchetto musicale“, ir iš istorinio šokio specialisto, atvykusio iš Belgijos.
Sėkmę lemia rimtas šokėjų požiūris į tai, ką daro. Devyni grupės nariai (penkios moterys ir keturi vyrai) – beveik visi jau iš anksčiau turėję šokių patirties, repetuoja porą kartų per savaitę. Gilinasi į istorinius šokius ne tik vadovė, bet ir patys šokėjai, tad nuo autentikos nenukrypstama.
Įspūdingumo pasirodymams suteikia ir autentiški drabužių komplektai. Ypač prašmatnūs baroko epochos kostiumai – puošnumas tos epochos savastis ir rūbai tai puikiai atspindi. Drabužius šokėjai siūdinosi savo iniciatyva – ieškojo modelių, audinių ir siuvėjų. Ypač kūrybingai prie puošniųjų drabužių atsiradimo prisidėjo Marijampolės profesinio rengimo centro siuvėja modeliuotoja Julija Logaiko. XIX a. drabužių komplektai kiek kuklesni – pagal to meto vyraujančią madą. O štai pagal autentiškus pavyzdžius sukurti renesanso drabužiai vėlgi turėtų traukti smalsių žiūrovų akis – grupės nariai jau pradėjo rūpintis ir šios epochos kostiumų kūrimu.
Pasirodymams rengiami scenarijai
Istorinių šokių grupių koncertai žiūrovams įdomūs ne tik kaip meno reiškinys, bet ir pažintine prasme – smalsu nubraukti epochų dulkes. Juo labiau kad „Reverence“ pasirodymams visuomet būna rengiami scenarijai – būna šiek tiek pasakojimų, kartais – ir to meto poezijos. „Koncertus dažniausiai, bet ne visada, pradedame renesanso epochos šokiais. Kartais pradžioje šokame dar ankstyvesnio laikotarpio – viduramžių – bradlius. Po to – iškilmingi baroko menuetai ir kiti tos epochos šokiai. Pabaigai – XIX a. valsai, polkos, mazurkos, žinomumą iki mūsų dienų išlaikęs M. Oginskio polonezas“, – pasakoja V. Mickuvienė.
Kai kada pasirodymus paįvairina ir kiti kviestiniai kolektyvai. Štai Tarptautinę teatro dieną surengtame koncerte istorinį šokį žiūrovams dovanojo Marijampolės meno mokyklos Choreografijos skyriaus moksleivės. O būna, kad į praeitį keliaujama ne tik šokiu. Pernai, jubiliejiniais Kvietiškio dvarui metais (sukako 300 metų), buvo surengta Dvaro diena ir pobūvis pagal tos epochos dvasią.
„Reverence“ ateities planai – su nemažu užmoju. Vasarą ketinama nemažai koncertuoti šalies dvaruose – pakeliauti po Lietuvą. O rudenį, rugsėjo 15 d., surengti istorinio šokio festivalį miesto erdvėse, tokiu būdu prisidėti prie Marijampolės – Kultūros sostinės – populiarinimo.
„Reverence“ reiškia reveransą. Tai – nusilenkimas žiūrovams, kurie panorsta kartu su grupe keliauti istorijos epochomis – taip grupės nariai aiškina pavadinimą. Jie džiaugiasi radę nišą, kaip sudominti žmones ir realizuoti savo gebėjimus, užsiimti tuo, kas įdomu jiems patiems.
Jolanta RAČAITĖ
Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos
Komentarai nepriimami.