www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Atsinaujinančios energetikos tema sulaukė ypatingo dėmesio APVA organizuotoje konferencijoje

Birželio 22 d. Aplinkos ministerija kartu su Aplinkos projektų valdymo agentūra organizavo konferenciją „Renovacijos aktualijos“, kurios metu buvo ne tik pasidžiaugta pasiektais rezultatais, bet ir aptarti iškilę sunkumai bei apžvelgti tolimesni daugiabučių modernizacijos tikslai. Tačiau didelio dėmesio konferencijoje sulaukė ir atsinaujinančios energetikos svarba ir jos taikymas gyvenamųjų daugiabučių atnaujinimui.

Lietuvos atsinaujinančių ištek-lių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius, konferencijoje pasakojo, kad saulės ir vėjo elektrinių savikaina vis mažėja. Tarpusavyje konkuruojančios įmonės, gaminančios atsinaujinančios energijos technologijas, yra vienas iš tai lemiančių veiksnių.

„Įmonės samdo labai daug inžinierių, kūrybingų žmonių, kurių dėka stengiasi savo įrangą padaryti pigesnę ir tokią pačią efektyvią. Pavyzdžiui, jėgainės darosi aukštesnės nei buvo prieš penkerius metus. Jei anksčiau ant vieno jėgainės bokšto būdavo 2–3 MW elektros generatorius, tai dabar ant vieno tokio bokšto atsiranda 6–7“, – teigė M. Nagevičius.

Saulės ir vėjo elektrinių parkų savikainos sumažėjimą iki mažesnės nei rinkos kainos sąlygojo būtent šie tobulėjimai. Elektrą gaminti saulės, vėjo elektrinėse tapo pigiau nei konvencinėse elektrinėse, kurios naudoja anglį ar dujas.

Žaliosios energijos pagaminame mažai

M. Nagevičius apžvelgė ir atsinaujinančios energijos vystymo aspektą. Pasak jo, elektros energijos poreikis šalyje sparčiai auga, o per metus suvartojame apie 12 TWh. Svarbu atkreipti dėmesį, kad didžiąją dalį šios energijos importuojame iš užsienio, o Lietuvoje pagaminama žalioji energija sudaro tik 2,5 TWh, t. y. 21 proc., nuo bendro suvartojimo. Tačiau galime pasidžiaugti, kad situacija pradeda gerėti.

Pranešėjas taip pat pridūrė, kad Vyriausybės planas ateityje vystyti atsinaujinančią energiją yra itin ambicingas. Jei šį planą pavyks įvykdyti, Lietuvoje turėtų būti gaminama apie 24 TWh elektros energijos. Atsižvelgiant į tai, kad 2030 m. mūsų elektros vartojimas gali būti padidėjęs iki 18 TWh, maždaug nuo 2028 m. Lietuvos metinė elektros energijos gamyba galimai viršys metinį suvartojimą.

Lietuvoje daugiau galimybių, nei kitur Europoje

Veiksnys, kuris padėtų užtikrinti atsinaujinančios energijos gamybos plėtrą Lietuvoje – privačių gyventojų elektrinių naudojimo skatinimas. Vitas Mačiulis, Lietuvos saulės energetikos asociacijos patarėjas savo pranešime teigė, kad bent jau pradiniame etape, reikėtų sudaryti tinkamas sąlygas privatiems gyventojams atlikti šildymo sistemų modernizavimą.

„Lietuvoje jau veikia gaminančiųjų vartotojų sistema – tai galimybė gaminti elektrą dieną, o ją panaudoti vakare, arba gaminti vasarą, o panaudoti žiemą. Europos mastu Lietuvoje yra dar ir kitos unikalios galimybės – įsigyti dalį kitoje vietoje stovinčios elektrinės ir jos energiją naudoti savo reikmėms. Taip pat verta paminėti, kad Lietuvoje, skirtingai nei kitose valstybėse, galima turėti kiek nori galios, o tai – nemaža parama gyventojams“, – sakė pranešėjas.

Varniuose maksimaliai sumažintos sąskaitos

Anot V. Mačiulio, saulės energiją galima būtų panaudoti ne tik elektros, bet ir šilumos gamybai. Pavykus įgyvendinti gaminančių vartotojų sistemą, kilo mintis, kad ši sistema tiktų ir šilumos gamybai, taip pat turint omenyje ir tai, jog atsiranda vis modernesni šilumos siurbliai.

Tokia sistema buvo įdiegta Varniuose, S. Daukanto g. 19C, renovuotame daugiabutyje. Varnių pastato projektas buvo vystomas pagal 2020 m. klimato kaitos priemonę. Įrengus saulės energijos technologijas, šilumos siurblius ir saugyklas buvo kiek įmanoma labiau sumažintos sąskaitos už šildymą ir elektrą, o namas tapo pavyzdžiu kitiems ateities projektams.

Kotryna Grušauskaitė

Užs. 841.

mokejimai.suvalkietis.lt reklama

Komentarai nepriimami.

REKOMENDUOJAMI VIDEO
TAIP PAT SKAITYKITE